IT

ERP jako narzędzie analityczne

10_analysis-blackboard-bubble-355952.jpg
Tylko on-line nr 1/2019

Potrzeba informacji o charakterze analitycznym i prognozującym, które mogą stać się podstawą oceny stanu przedsiębiorstwa we wszystkich aspektach jego działalności, jest niezaprzeczalna. Są one niezbędne do podejmowania decyzji o charakterze strategicznym dla przedsiębiorstwa oraz przy stałej kontroli realizacji wcześniej podjętych decyzji. Dlatego też zarząd każdego przedsiębiorstwa będzie starał się zdobyć narzędzie informatyczne, które pomoże zdefiniować tego typu dane w każdej chwili. Nie ulega wątpliwości, że ważnym elementem są tu zasoby ludzkie – analitycy finansowi, którzy potrafią odpowiednio przygotować informacje, tak aby zarząd mógł podejmować na ich podstawie właściwe decyzje.

Często w trakcie spotkań z klientami padają pytania, czy wdrożenie zaawansowanego rozwiązania klasy Business Intelligence jest konieczne w kontekście potrzeb zarządczych managementu firmy. Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ różne są potrzeby informacyjne tych przedsiębiorstw. Znaczna liczba takich właśnie „sytuacji problemowych” pozwala jednak szukać pewnych prawidłowości w podejmowaniu wyborów między wdrożeniem oprogramowania BI a szukaniem innych rozwiązań.

Poniższe rozważania nie mają na celu sformułowania jednoznacznej tezy, że w przedsiębiorstwach można się obejść bez zaawansowanego systemu BI lub też eksploatując system ERP, bo do informatycznego szczęścia potrzebny jest jeszcze bezwzględnie system BI. Chcemy jedynie zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o uruchomieniu systemów informatycznych wspomagających przetwarzanie informacji w przedsiębiorstwie.

Jaki rodzaj informacji controllingowych i BI jest potrzebny w przedsiębiorstwie i skąd je czerpać?

Wszystkie przedsiębiorstwa potrzebują informacji zarządczych oraz controllingowych, jednak dla każdego z nich wymagany będzie inny ich zakres i rodzaj. Można powiedzieć więcej – dla każdego przedsiębiorstwa dobór tych informacji powinien być ściśle powiązany z jego strategią działania i określonymi celami do osiągnięcia.

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że zakres i rodzaj informacji zarządczych zależą przede wszystkim od takich czynników jak:

  • wielkość przedsiębiorstwa,
  • stopień skomplikowania organizacyjnego,
  • branża przedsiębiorstwa,
  • rynek odbiorców i dostawców, na jakim funkcjonuje przedsiębiorstwo.

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Oracle pomaga działom finansowym wrócić na ścieżkę wzrostu

Dyrektorzy finansowi mają obecnie do czynienia z największym wyzwaniem w całej swojej karierze. Aby pomóc im budować silne i elastyczne przedsiębiorstwa i wrócić na ścieżkę wzrostu, wprowadziliśmy aktualizacje w naszym rozwiązaniu Oracle Cloud Enterprise Resource Planning (ERP) i Oracle Cloud Enterprise Performance Management (EPM).

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Jak automatyzacja usprawnia pracę zdalną?

praca_zdalna.jpg

Aby praca zdalna przebiegała sprawnie, powinieneś zapewnić, by wszystko działało w firmie jak dobrze naoliwiona maszyna. Jak to zrobić? Od czego zacząć? Sprawdź, w jaki sposób automatyzacja pozwala zachować ciągłość pracy, a nawet zwiększyć jej wydajność bez względu na to, skąd pracują Twoi pracownicy.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 1/2019

Metodologia wdrożenia systemu BI

wdrazanie_bi_slider.jpg

Rozwój współczesnych przedsiębiorstw jest determinowany w głównej mierze przez coraz szybsze i sprawniejsze tempo pozyskania wiarygodnych informacji. To właśnie one stanowią dziś najważniejszy zasób strategiczny każdej organizacji, decydujący o jej pozycji konkurencyjnej. Odpowiedzią na potrzeby rynku są systemy Business Intelligence. Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu systemu klasy BI warto jednak odpowiednio przygotować się do tego procesu.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama