Obecny przemysł, charakteryzujący się silnym naciskiem na redukcję kosztów, niemalże wymusza na zakładach wprowadzanie narzędzi optymalizacji koniecznych do zwiększania konkurencyjności na rynku. Sprawnie funkcjonujący dział logistyczny, który postawił na takie narzędzia Lean Manufacturing, jak Kanban (z japońskiego) i JIT (Just in Time) jest w stanie bardzo mocno uelastycznić swoje działanie.

Innowacyjne wózki specjalne

Kanban – opracowana w latach pięćdziesiątych w Japonii metoda sterowania produkcją. Słowo „kanban” w wolnym tłumaczeniu można w poniższym przypadku oddać jako „spis widoczny”. W pierwotnym znaczeniu – w języku japońskim – oznacza: szyld, tabliczkę z napisem informującym, billboard. Metoda kanban opiera się na poszczególnych kartach wyrobów, ich cyrkulacji i analizie. Kanban rozwijał się i dziś oznacza także system informacyjny, system planowania, rozdziału oraz kontroli czynności i zadań produkcyjnych. Polega na takim organizowaniu procesu wytwórczego, aby każda komórka organizacyjna produkowała dokładnie tyle, ile w danej chwili jest potrzebne. W metodzie tej za czynnik krytyczny zarządzania materiałami uznano sterowanie zapasami.

Just-in-time (JIT, z ang. dokładnie na czas) – metoda zarządzania stosowana w celu redukcji pracy w toku (work in progress) i poziomu zapasów w całym procesie produkcyjno-magazynowym i związanych z tym kosztów.

Leanowe zarządzanie magazynem pozwala wyeliminować wiele błędów, które mogą pojawić się w procesach międzystanowiskowego czy międzydziałowego zamawiania i dostarczania części. Odejście od stereotypowych postępowań, zmierzających do produkcji na magazyn, w celu zabezpieczenia terminowości wysyłek, przeważa szalę na działania, w których stopień panowania nad zmiennymi w procesie jest tak duży, że firmy są w stanie dostarczać swoje wyroby z minutową dokładnością. Wyżej wspomniana produkcja na magazyn jest pułapką, w którą wpada w dalszym ciągu wiele firm, nieświadomie pogłębiając Muda.

Muda (jap. 無駄) – japońskie słowo (dosłownie: „bezużyteczny, daremny, zbędny”), używane w Systemie Produkcyjnym Toyoty (Toyota Production System) oraz w Lean Management (szczupłym zarządzaniu) dla określenia każdej czynności, która zużywa zasoby, lecz nie dodaje wartości dla zewnętrznego lub wewnętrznego klienta. W polskiej literaturze zarządzania słowo „muda” tłumaczone jest jako „strata” lub „marnotrawstwo”.

Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

COVID‑19 ‑ czy to rewolucja na rynku usług kurierskich?

COVID-19 - czy to rewolucja na rynku usług kurierskich?

Jak branża KEP radzi sobie ze wzrostem wolumenu przesyłek i nowymi warunkami reżimu sanitarnego?Jakie działania podejmują firmy kurierskie, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku?Jakich zmian należy się spodziewać w najbliższych miesiącach?

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Transport mobilny ‑ wózki AGV dla indywidualnych zastosowań

Zastosowanie wózków AGV zyskuje coraz większe zainteresowanie, dotyczy to również nowych aplikacji, jak i branż. Rynek wymaga coraz wydajniejszych i szybszych rozwiązań, a jednocześnie podwyższa standardy w zakresie bezpieczeństwa. Motywuje to projektantów do optymalizacji pojazdów i zastosowania najnowszych technologii.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama