Adam Smith, ojciec nowoczesnej ekonomii, w roku 1776 opublikował przełomowe dzieło „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów”, w którym określił znaczenie racjonalnego egoizmu gospodarczego i wolnej konkurencji jako podstawowych czynników osiągania dobrobytu, gdzie społeczeństwo czerpie korzyści z powtarzających się transakcji handlowych.

Podejście transakcyjne było właściwie jedynym modelem biznesowym aż do końca dwudziestego wieku. Mimo że już Smith zauważał konieczność specjalizacji, to dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia nastąpił gwałtowny rozwój innych modeli współpracy, w tym zróżnicowanych modeli transakcyjnych, ale również modeli bardziej zaawansowanych, opierających się na doskonałych relacjach pomiędzy dostawcą i klientem, często nagradzających dostawcę za jego innowacyjność. Firmy – zamiast kupować półprodukty, produkty czy usługi – zaczęły wydzielać całe procesy na zewnątrz, co zyskało miano outsourcingu. Niestety, podchodząc do projektowania działań outsourcingowych, wiele firm nie potrafiło odejść od prostych modeli transakcyjnych, a dodatkowo jeszcze podejście siłowe w stosunku do dostawców często powodowało, że taki proces się nie udawał, a sam outsourcing zaczął mieć negatywne konotacje.

Jaguar i Unipart

Jednym z wczesnych przykładów zastosowania innego niż transakcyjny modelu współpracy jest ponad 25-letnia współpraca pomiędzy Jaguarem i Unipart, uznawana za wzór doskonałych relacji biznesowych.

W 1998 r. prezesi firm, Nick Scheele z Jaguar i John Neill z Unipart, spotkali się na kolacji, by uzgodnić wspólne stanowisko, dotyczące poziomu dotychczasowej współpracy. Uznali, że jest on niezadowalający. Dwaj panowie postanowili wówczas, że od tej pory ich głównym motywem będzie poszukiwanie rozwiązań korzystnych jednocześnie dla obydwu stron. Efektem był długoterminowy kontrakt, w którym zapisano, że poziom wynagrodzenia dostawcy zależeć będzie od wspólnie osiąganych rezultatów. Pomimo że kontrakt dotyczył dystrybucji i sprzedaży części zamiennych, jako podstawę rozliczeń przyjęto poziom sprzedaży nowych samochodów. Spowodowało to, że pracownicy firmy Unipart aktywnie poszukiwali rozwiązań, które umożliwiłyby osiąganie stałej przewagi konkurencyjnej przez firmę Jaguar.

W Wielkiej Brytanii królowała wówczas bardzo niepochlebna opinia o samochodach Jaguar, głosząca, że decydując się na tę firmę trzeba kupić od razu dwa samochody, żeby mieć czym jeździć, kiedy jeden z nich ulegnie awarii.

W rezultacie zmiany modelu biznesowego Jaguar odzyskał doskonałą reputację. Z dziewiątego miejsca w badaniach satysfakcji klienta (wg J.D. Power) Jaguar wspiął się na podium, na którym pozostaje numerem 1 lub 2.

Co się zmieniło? Dostępność części zapasowych wzrosła z 92,3% do poziomu 97,5%, czas oczekiwania w kolejce call center spadł z 10 minut i 10 sekund do 20 sekund, poziom zapasów obniżył się o 30%, czas realizacji wysyłki części w ramach gwarancji obniżył się z 7 dni do wysyłki tego samego dnia, nieterminowo zrealizowane zamówienia spadły o 76%, a poziom wykorzystania kontenerów na trasie Wielka Brytania – Stany Zjednoczone wzrósł z 65% do 95%.

Żeby nie było jednak zbyt różowo – zmiany na rynku spowodowały, że w 2008 r. Jaguar znalazł się ponownie w tarapatach, a to, co osiągnięto w wyniku dotychczasowej współpracy było niewystarczające w nowej sytuacji rynkowej.

Początkowo mogło wydawać się wątpliwe, czy da się zrobić coś więcej. Obie strony były jednak przeświadczone, że trzeba podjąć bardziej radykalne działania. Przyniosły one 25-procentową redukcję stanów magazynowych, w efekcie czego uzyskano wolną powierzchnię, na której uruchomiony został proces pakowania. Wyeliminowano wiele procesów, jak się okazało niedodających wartości, zaś sama jakość pakowania wzrosła o 80%. Oszczędności dla Jaguara w 2010 r. wyniosły 300 tysięcy funtów szterlingów, a w 2011 r. zaoszczędzono kolejne 800 tysięcy funtów.

Pracownicy firmy Unipart zostali zaangażowani w proces kreowania nowych pomysłów, pozwalających na dalsze obniżanie kosztów i poprawianie poziomu obsługi klienta Jaguara. Proces ten, raz rozpoczęty, przypomina efekt kuli śniegowej.

Głównym czynnikiem sprzyjającym osiąganiu takich nieprzeciętnych wyników – wyzwalających tyle innowacyjności u pracowników obydwu firm – była zmiana modelu współpracy: odejście od modelu transakcyjnego na rzecz modelu określanego jako „outcome-based”.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

IV Targi Chłodniczych Łańcuchów Dostaw i Logistyki w Temperaturze Kontrolowanej

worldfood.jpg

ColdChain Poland to pierwsza w Polsce platforma biznesowa łącząca profesjonalistów zarządzających chłodniczymi łańcuchami dostaw z przedstawicielami przedsiębiorstw z sektorów żywności i napojów (świeże, mrożone, ryby i owoce morza, mięso i nabiał, owoce i warzywa, etc), przemysłu farmaceutycznego i medycznego oraz chemicznego i towarów niebezpiecznych (ADR / RID / ADN). IV edycja Targów odbędzie się w dniach 21–23 kwietnia 2020 r. w Warszawie.

Czytaj więcej
Promocyjny nr 2/2019

Sprawdzone wózki widłowe dostępne dla każdego wynajem Jungheinrich

MiP_2_52.jpg

W dobie dynamicznie rozwijającego się rynku magazynowego i e-commerce, firmy logistyczne szukają różnych sposobów na optymalizację kosztów swoich działań. Ma to przełożyć się na bardziej konkurencyjną ofertę, w celu pozyskania nowych klientów. Przedsiębiorcy coraz częściej – zamiast zakupu – decydują się na wynajem poszczególnych elementów wyposażenia, obniżając koszty operacyjne. Dotyczy to także wózków widłowych. Wybierając opcję wynajmu takich maszyn, należy postawić na sprawdzonego dostawcę z najlepszym sprzętem. Firma Jungheinrich, wiodący producent wózków widłowych, ma w ofercie możliwość wynajęcia najwyższej jakości maszyn na sprzyjających warunkach finansowych.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Międzynarodowe Targi IntraLog Poland

TransLogistica_targi_334.jpg

W dniach 03-05 marca 2020 r. odbędą się po raz pierwszy Międzynarodowe Targi Intralogistyki, Magazynowania i Łańcucha Dostaw - IntraLog Poland w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą.

 

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama