Bezpieczeństwo i ochrona pracy w magazynie

Depositphotos_2540456_ds.jpg
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Bezpieczeństwo w magazynach jest priorytetową sprawą dla zarządzających i właścicieli hal magazynowych. Wszystkie procedury związane z zachowaniem szczególnej ostrożności muszą być przestrzegane, aby żaden pracownik nie ucierpiał. Dodatkowo, należy pamiętać jak istotne jest pilnowanie czasu pracy, odpowiednie zasoby oraz infrastruktura przemysłowa, które mają ułatwić działania i podwyższyć produktywność. Zminimalizowanie ryzyka wypadków przy pracy, odpowiednie użytkowanie i konserwacja maszyn, zachowanie szczególnych procedur mogą wpływać na efektywność działań gospodarki magazynowej.

BHP w magazynie

Jednym z kluczowych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę planując prace w centrach dystrybucyjnych jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Pracodawca jest zobowiązany do przeszkolenia swoich pracowników oraz dbania o aktualizowanie i podnoszenie ich wiedzy. Każdy  zatrudniona osoba, zajmująca wysokospecjalistyczne stanowisko,  musi posiadać także odpowiednie kwalifikacje. Pracownik powinien nosić właściwe ubranie oraz obuwie, a także profesjonalne akcesoria, jeśli wymaga tego sytuacja, typu kask, rękawice itp. Maszyny oraz wszelkie sprzęty muszą być sprawne, oprogramowanie na bieżąco aktualizowane, a zepsute narzędzia poddawane reperacji. W przypadku prac w magazynie, bardzo istotne jest odpowiednie oznakowanie dróg transportowych, których trasy powinny przebiegać bezkolizyjnie. Każda wymieniona wyżej procedura nie będzie sprawnie działać, jeśli nie stała kontrola człowieka.

Oznakowanie magazynów

Wszelkie niebezpieczne sprzęty czy materiały, które składowane są w magazynach muszą być umieszczone w specjalnie wyznaczonych do tego strefach, oznaczone naklejkami przestrzegającymi przed niebezpieczeństwem. Wizualna identyfikacja powinna być zamieszczona również na posadzce magazynu.  Tak prawidłowo zaznaczona strefa ze szkodliwymi materiałami, pozwoli zachować pracownikom procedurę bezpieczeństwa i uniknąć zagrożeń.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Zachowanie systemu przeciwpożarowego jest istotne w celu zabezpieczenia pracowników, ale także materiałów, które są przechowywane w hali. Walka z zaistniałym już pożarem może okazać się tragiczna w skutkach, gdyż hale magazynowe mają ogromne powierzchnie i zanim uda się opanować ogień, część wyposażenia może zostać już zniszczona, co może być ogromną stratą dla przedsiębiorstwa. Podstawowym elementem ochrony ppoż. powinny być okresowe przeglądy gaśnic i innych niezbędnych sprzętów np. hydrantów wraz z wężami. 

Wszystkie wymienione wyżej elementy są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa oraz środków ostrożności w miejscu pracy, jakim jest magazyn. Nie wolno zapominać, że dużo czynników zależy od samych ludzi – dlatego promowanie świadomego zachowania podczas pracy w hali magazynowej jest konieczne. Kadra zarządzająca ma obowiązek przekazywać i przypominać takie komunikaty swoim pracownikom.

IntraLog Poland 2020

Targi IntraLog Poland 2020, które odbędą się w dniach: 3-5 marca 2020, dostarczą niepowtarzalnego przeglądu wszystkich najnowszych osiągnięć w dziedzinie bezpieczeństwa, technologii magazynowania i wyposażenia magazynów, urządzeń do pakowania i kompletacji, technologii załadunku, całych systemów do technologii transportu materiałów, systemów i oprogramowania dla intralogistyki. 

Oprócz najnowocześniejszych produktów, odwiedzający będą mogli również uczestniczyć w  wydarzeniach towarzyszących, które zaoferują uczestnikom praktyczne odpowiedzi na wyzwania stojące przed użytkownikami końcowymi w branży magazynowej i logistycznej. Targi odbędą się równolegle  z V Międzynarodowymi Targami Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack (wydarzenie organizowane przez Ptak Warsaw Expo). 

Wszystkie firmy działające w obszarze bezpieczeństwa w magazynie, organizator targów IntraLog Poland 2020 zaprasza do prezentacji gamy produktowej tysiącom branżowych odwiedzających.  

Więcej informacji:

www.intralogpoland
info@intralogpoland.pl
+48698054193

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Zima nie zaskoczy SEGRO

SEGRO_Logistics_Park_Warsaw_Nadarzyn.jpg

SEGRO, wiodący deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, stawia na inteligentne dachy. Po testowym wdrożeniu w 2017 roku, firma wyposażyła w system czujników dachowych już drugi budynek na terenie SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Wpływ rozwoju e-commerce na branżę magazynową

Depositphotos_19452415_ds.jpg

E-commerce odgrywa coraz większą rolę nie tylko w strefie gospodarczej, ale także w branży magazynowej. Szacuje się, że w ciągu roku zwiększy się skala dostarczanych przesyłek zamawianych ze sklepów on-line aż o 70%. Wraz z rozwojem gałęzi e-commerce, przewiduje się podwyżki cen dostaw w skali 7-10%. 

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Colian Logistic w Panattoni Park Wrocław IX

magazyn_Colian Logistic.jpg

Colian Logistic, spółka należąca do grupy Colian Holding SA., lidera na rynku spożywczym przeniosła się do nowego magazynu w okolicach Wrocławia. Firma wynajęła 7 250 mkw. powierzchni magazynowo – biurowej w Panattoni Park Wrocław IX. W transakcji najmu doradzała firma AXI IMMO. 

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama