Magazynowanie w końcówce XX i na początku XXI wieku stało się głównym problemem ludzkości. W związku ze wzrostem populacji ludzkiej potrzeba przechowywania stała się jedną z pierwszych potrzeb, które musimy zaspokoić jako ludzie, jako przedsiębiorcy, jako właściciele i kierownicy firm. Rozwiązań na magazynowanie, a nawet na jego brak (rozwiązania JIT), jest coraz więcej.

Człowiek kontra regały

Gdy przyjrzymy się naszym magazynom, pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to: „czy to wszystko nie spadnie?”. Niestety, obserwując różne sytuacje, a w szczególności zabezpieczenia stosowane w magazynach, pewności, że „nie spadnie” nie ma. Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy przestawiając asortyment między półkami, przepychając go wózkami widłowymi czy innym materiałem, okazuje się, że nie jesteśmy wystarczająco zabezpieczeni przed „spadaniem”. W takich przypadkach przede wszystkim rozgraniczenia między półkami, różnego rodzaju siatki czy „plecy” regałów są nieodzownym elementem zabezpieczającym i pozwalającym zapanować nad spadaniem. Kolejnym rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo w magazynie, szczególnie regałów wysokiego składowania, jest dokładne adresowanie miejsc i oznaczenie ich maksymalnych gabarytów: czy to objętościowych (wymiary), czy masowych (kilogramy). Niestety, często spotykam się z regałami, na których wprawdzie oznaczenia maksymalnego udźwigu (nacisku) się znajdują, ale nie są przestrzegane. Wyjątkami są natomiast maksymalne oznaczenia gabarytów. Rzadko spotykam, niestety, oznaczenia, jaki maksymalny gabaryt się zmieści. Kolejnym aspektem bezpieczeństwa, już nie tylko na obszarze wysokich regałów, są ustalenia i przestrzeganie odpowiednich wysokości składowania. Niestety, znów moje doświadczenia nie są najlepsze. Spotykam się często z brakiem przestrzegania reguł właściwego składowania. Nieprzestrzegane są wysokości, nieprzestrzegana jest kolejność układania materiałów (zdarza się, że umieszczamy materiały lżejsze niżej, cięższe wyżej). Oczywiście jest to wszystko zależne od dyscypliny i świadomości pracowników magazynu. Niemniej jednak w takich przypadkach najlepszym i koniecznym rozwiązaniem jest wizualizacja. Umieszczanie właściwych piktogramów, umieszczanie oznaczeń limitów, kolory, symbole, zdjęcia – to rozwiązania, które na pewno przyczynią się do eliminacji zagrożeń podstawowych na obszarach magazynu.

Po „11” – nie zastawiaj!

Jeżeli chodzi o oznaczenia, kluczowe z punktu widzenia magazynu są sytuacje pożarowe. Jednym z większych zagrożeń w obszarach, gdzie składujemy dużą ilość materiału, jest jego palność. Oczywiście już na etapie konstruowania obiektu zakłada się strefy palne i niepalne. Zabezpiecza się te pierwsze stosownymi rozwiązaniami (ściany ogniowe, systemy tryskaczowe, wentylacja, czujniki dymu). To są jednak często rozwiązania działające już „po” wybuchu pożaru.

Pozostałe 66% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Savills: Wirus nie straszny magazynom

Kamil.jpg

Pierwsze półrocze 2020 r. okazało się rekordowe dla rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych, podaje firma doradcza Savills. Pomimo wyzwań związanych z Covid-19 popyt osiągnął najwyższą w historii wartość odnotowaną na półmetku roku. Ponadto, w drugim kwartale wynajęto i oddano do użytku nawet więcej nowej powierzchni, niż w pierwszych trzech miesiącach roku.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Rynek magazynowy odporny na COVID‑19 w I połowie 2020 r. E‑commerce nadal napędza popyt

Raport Magazynowy.jpg

Polski rynek magazynowy po I połowie 2020 roku wciąż utrzymuje się na fali wznoszącej. Pandemia COVID-19 nie miała wpływu na wyniki po stronie popytu. Od stycznia do końca czerwca wynajęto 2,38 mln mkw. nowoczesnej powierzchni produkcyjno-logistycznej. Natomiast, porównując wyłącznie popyt brutto w II kw. 2020 r. w ujęciu rok do roku to wzrósł on o ponad 50% i wyniósł 1,36 mln mkw. Tak dobre wyniki są skutkiem dużej aktywności najemców z sektora e-commerce, w tym dużych transakcji BTS. Firma AXI IMMO prezentuje najnowszą publikację, raport „Polski Rynek Magazynowy w I połowie 2020 r.”

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

GLP w Europie pod jednym szyldem

GLP.png

Firma GLP sfinalizowała transakcję zakupu portfela wysokiej jakości nieruchomości logistycznych Grupy Goodman w Polsce, Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech. Dzięki temu, jako jeden z niewielu graczy na rynku magazynowym, GLP jest już obecne w aż 11 krajach Europy.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama