Magazynowanie w końcówce XX i na początku XXI wieku stało się głównym problemem ludzkości. W związku ze wzrostem populacji ludzkiej potrzeba przechowywania stała się jedną z pierwszych potrzeb, które musimy zaspokoić jako ludzie, jako przedsiębiorcy, jako właściciele i kierownicy firm. Rozwiązań na magazynowanie, a nawet na jego brak (rozwiązania JIT), jest coraz więcej.

Człowiek kontra regały

Gdy przyjrzymy się naszym magazynom, pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to: „czy to wszystko nie spadnie?”. Niestety, obserwując różne sytuacje, a w szczególności zabezpieczenia stosowane w magazynach, pewności, że „nie spadnie” nie ma. Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy przestawiając asortyment między półkami, przepychając go wózkami widłowymi czy innym materiałem, okazuje się, że nie jesteśmy wystarczająco zabezpieczeni przed „spadaniem”. W takich przypadkach przede wszystkim rozgraniczenia między półkami, różnego rodzaju siatki czy „plecy” regałów są nieodzownym elementem zabezpieczającym i pozwalającym zapanować nad spadaniem. Kolejnym rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo w magazynie, szczególnie regałów wysokiego składowania, jest dokładne adresowanie miejsc i oznaczenie ich maksymalnych gabarytów: czy to objętościowych (wymiary), czy masowych (kilogramy). Niestety, często spotykam się z regałami, na których wprawdzie oznaczenia maksymalnego udźwigu (nacisku) się znajdują, ale nie są przestrzegane. Wyjątkami są natomiast maksymalne oznaczenia gabarytów. Rzadko spotykam, niestety, oznaczenia, jaki maksymalny gabaryt się zmieści. Kolejnym aspektem bezpieczeństwa, już nie tylko na obszarze wysokich regałów, są ustalenia i przestrzeganie odpowiednich wysokości składowania. Niestety, znów moje doświadczenia nie są najlepsze. Spotykam się często z brakiem przestrzegania reguł właściwego składowania. Nieprzestrzegane są wysokości, nieprzestrzegana jest kolejność układania materiałów (zdarza się, że umieszczamy materiały lżejsze niżej, cięższe wyżej). Oczywiście jest to wszystko zależne od dyscypliny i świadomości pracowników magazynu. Niemniej jednak w takich przypadkach najlepszym i koniecznym rozwiązaniem jest wizualizacja. Umieszczanie właściwych piktogramów, umieszczanie oznaczeń limitów, kolory, symbole, zdjęcia – to rozwiązania, które na pewno przyczynią się do eliminacji zagrożeń podstawowych na obszarach magazynu.

Po „11” – nie zastawiaj!

Jeżeli chodzi o oznaczenia, kluczowe z punktu widzenia magazynu są sytuacje pożarowe. Jednym z większych zagrożeń w obszarach, gdzie składujemy dużą ilość materiału, jest jego palność. Oczywiście już na etapie konstruowania obiektu zakłada się strefy palne i niepalne. Zabezpiecza się te pierwsze stosownymi rozwiązaniami (ściany ogniowe, systemy tryskaczowe, wentylacja, czujniki dymu). To są jednak często rozwiązania działające już „po” wybuchu pożaru.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Automatyzacja i digitalizacja siłą Modernlog 2020

kolaż_modernlog.png

Logistyka 4.0 – to hasło najbliższej, 4. edycji targów Modernlog. U podstaw najnowszych trendów branży leży cyfryzacja i automatyzacja procesów. To klucz do zwiększenia efektywności magazynu, centrum dystrybucyjnego czy hali produkcyjnej. Jakie rozwiązania wybrać? Co najlepiej się sprawdzi w konkretnej firmie? Tego będzie można dowiedzieć się już 2-5 czerwca 2020 r. w Poznaniu.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Wirtualne oblicze Targów SYMAS®/MAINTENANCE

Symas1.jpg

Kraków budzi zainteresowanie nie tylko turystów i koneserów sztuki, ale również zagranicznych biznesmenów z całego świata. Dzięki takim wydarzeniom jak Targi SYMAS®/MAINTENANCE miasto staje się ważnym  punktem na przemysłowej mapie Polski. Nadchodząca edycja, podczas której jednym z tematów będą technologie VR w przemyśle, odbędzie się w dniach 2-3 października w EXPO Kraków.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Trwa rejestracja na VI edycję największej konferencji zakupowej w Polsce – PROCON/POLZAK

Procon.jpg

Do biznesu, wielkimi krokami wkracza tajemnicza VUCA – równie szybko zbliża się kolejna edycja prestiżowej konferencji zakupowej PROCON/POLZAK, która w ubiegłym roku zgromadziła ponad 500 uczestników.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama