Magazynowanie w końcówce XX i na początku XXI wieku stało się głównym problemem ludzkości. W związku ze wzrostem populacji ludzkiej potrzeba przechowywania stała się jedną z pierwszych potrzeb, które musimy zaspokoić jako ludzie, jako przedsiębiorcy, jako właściciele i kierownicy firm. Rozwiązań na magazynowanie, a nawet na jego brak (rozwiązania JIT), jest coraz więcej.

Człowiek kontra regały

Gdy przyjrzymy się naszym magazynom, pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to: „czy to wszystko nie spadnie?”. Niestety, obserwując różne sytuacje, a w szczególności zabezpieczenia stosowane w magazynach, pewności, że „nie spadnie” nie ma. Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy przestawiając asortyment między półkami, przepychając go wózkami widłowymi czy innym materiałem, okazuje się, że nie jesteśmy wystarczająco zabezpieczeni przed „spadaniem”. W takich przypadkach przede wszystkim rozgraniczenia między półkami, różnego rodzaju siatki czy „plecy” regałów są nieodzownym elementem zabezpieczającym i pozwalającym zapanować nad spadaniem. Kolejnym rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo w magazynie, szczególnie regałów wysokiego składowania, jest dokładne adresowanie miejsc i oznaczenie ich maksymalnych gabarytów: czy to objętościowych (wymiary), czy masowych (kilogramy). Niestety, często spotykam się z regałami, na których wprawdzie oznaczenia maksymalnego udźwigu (nacisku) się znajdują, ale nie są przestrzegane. Wyjątkami są natomiast maksymalne oznaczenia gabarytów. Rzadko spotykam, niestety, oznaczenia, jaki maksymalny gabaryt się zmieści. Kolejnym aspektem bezpieczeństwa, już nie tylko na obszarze wysokich regałów, są ustalenia i przestrzeganie odpowiednich wysokości składowania. Niestety, znów moje doświadczenia nie są najlepsze. Spotykam się często z brakiem przestrzegania reguł właściwego składowania. Nieprzestrzegane są wysokości, nieprzestrzegana jest kolejność układania materiałów (zdarza się, że umieszczamy materiały lżejsze niżej, cięższe wyżej). Oczywiście jest to wszystko zależne od dyscypliny i świadomości pracowników magazynu. Niemniej jednak w takich przypadkach najlepszym i koniecznym rozwiązaniem jest wizualizacja. Umieszczanie właściwych piktogramów, umieszczanie oznaczeń limitów, kolory, symbole, zdjęcia – to rozwiązania, które na pewno przyczynią się do eliminacji zagrożeń podstawowych na obszarach magazynu.

Po „11” – nie zastawiaj!

Jeżeli chodzi o oznaczenia, kluczowe z punktu widzenia magazynu są sytuacje pożarowe. Jednym z większych zagrożeń w obszarach, gdzie składujemy dużą ilość materiału, jest jego palność. Oczywiście już na etapie konstruowania obiektu zakłada się strefy palne i niepalne. Zabezpiecza się te pierwsze stosownymi rozwiązaniami (ściany ogniowe, systemy tryskaczowe, wentylacja, czujniki dymu). To są jednak często rozwiązania działające już „po” wybuchu pożaru.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Zima nie zaskoczy SEGRO

SEGRO_Logistics_Park_Warsaw_Nadarzyn.jpg

SEGRO, wiodący deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, stawia na inteligentne dachy. Po testowym wdrożeniu w 2017 roku, firma wyposażyła w system czujników dachowych już drugi budynek na terenie SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Wpływ rozwoju e-commerce na branżę magazynową

Depositphotos_19452415_ds.jpg

E-commerce odgrywa coraz większą rolę nie tylko w strefie gospodarczej, ale także w branży magazynowej. Szacuje się, że w ciągu roku zwiększy się skala dostarczanych przesyłek zamawianych ze sklepów on-line aż o 70%. Wraz z rozwojem gałęzi e-commerce, przewiduje się podwyżki cen dostaw w skali 7-10%. 

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Colian Logistic w Panattoni Park Wrocław IX

magazyn_Colian Logistic.jpg

Colian Logistic, spółka należąca do grupy Colian Holding SA., lidera na rynku spożywczym przeniosła się do nowego magazynu w okolicach Wrocławia. Firma wynajęła 7 250 mkw. powierzchni magazynowo – biurowej w Panattoni Park Wrocław IX. W transakcji najmu doradzała firma AXI IMMO. 

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama