Pojęcie intralogistyka opisuje organizację, przeprowadzanie i optymalizację wewnętrznych przepływów materiałów oraz strumieni logistycznych wewnątrz przedsiębiorstwa.

BHP w intralogistyce. Jak przy zwiększaniu efektywności pracy zwiększać bezpieczeństwo pracowników?

Jest to nowe pojęcie, oznacza odcinek między dwoma zdefiniowanymi punktami w całkowitym łańcuchu logistycznym. Opisuje wewnętrzny przepływ materiałów, znajdujący się pomiędzy różnymi węzłami logistycznymi i ma znaleźć wspólny mianownik dla tych pojęć.

Obszary optymalizacji w intralogistyce obejmują:

  • skrócenie czasu załadunku,
  • redukcję kosztów przemieszczania towarów,
  • eliminację błędów,
  • kontrolę pracy,
  • i, jak się okazuje, również zwiększanie bezpieczeństwa pracowników.

Działania udoskonalające prowadzą do spadku kosztów logistycznych i wzrostu standardu obsługi finalnego klienta. Przedsiębiorstwa ulepszają procesy logistyczne poprzez ciągłe poszukiwanie innowacyjnych technologii. Te innowacyjne technologie to, między innymi, systemy informatyczne, zajmujące się optymalizacją procesów planowania i zarządzania w ramach logistyki wewnętrznej.

To także szereg działań podejmowanych przez firmy produkujące urządzenia do przemieszczania ładunków, polegające na poszerzaniu gamy swoich produktów oraz przyszłościowych usług i najnowocześniejszej techniki magazynowej. Każdy wewnątrzzakładowy przepływ odbywa się pomiędzy poszczególnymi węzłami logistycznymi, jest optymalnie sterowany i włączony do sieci. Przy tym w ruch wprawiane są nie tylko produkty, lecz również przynależne im dane.

Aby w pełni wykorzystać dostępne miejsca magazynowe w fabryce, zakładzie przetwórczym czy centrum logistycznym, konieczna jest optymalizacja przepływu towarów. Rozwiązania intralogistyczne to zarówno dostosowanie miejsc magazynowych do częstotliwości ich użytkowania, jak i zarządzanie flotą wózków widłowych i paletowych. Dostosowanie wielkości i rodzaju wózka w zależności od potrzeb to pierwszy krok, aby zminimalizować straty czasu, a co się okazuje w praktyce, również zwiększanie bezpieczeństwa pracowników.

Kolejny krok to wybranie możliwie najmniej awaryjnych rozwiązań, w tym także wózków gwarantujących niezawodną pracę niezależnie od natężenia oraz łatwych w serwisowaniu.

Zwiększanie efektywności pracy przy jednoczesnym zwiększaniu bezpieczeństwa pracowników

Obok praktycznych umiejętności obsługi sprzętu ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników, infrastruktury magazynowej i ładunków ma znajomość i przestrzeganie procedur bezpieczeństwa. Według danych GUS z 2012 r. utrata kontroli nad maszyną lub środkami transportu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy. Tego typu incydenty mogą po części wynikać z zaniedbań w przygotowaniu urządzeń.

Istnieje szereg czynności, które powinny być wykonywane przed rozpoczęciem użytkowania wózka widłowego. Zanim operator zacznie pracę, powinien każdorazowo skontrolować sprawność mechanizmu kierowniczego i mechanizmu podnoszenia, funkcjonowanie urządzeń kontrolno-pomiarowych, działanie sygnału dźwiękowego i oświetlenia oraz stan ogumienia, dachu ochronnego, osprzętu, układu napędowego itd.

Pozostałe 64% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć ‑ część 1

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć - część 1

Poprawa wydajności prac magazynu coraz częściej ma miejsce dzięki automatyzacji oraz mechanizacji procesów. Jednakże większość operacji magazynowych w dalszym ciągu odbywa się z wykorzystaniem standardowych regałów (APR), a do obsługi rozładunku, składowania, konfekcjonowania i załadunku towarów wykorzystywane jest również standardowe wyposażenie służące obsłudze tych procesów (tzw. wyposażenie handlingowe).

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

LPR La Palette Rouge to międzynarodowa firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem oraz wynajmowaniem palet, obsługująca głównie branżę FMCG oraz sieci handlowe. Założona w Tuluzie (na południu Francji) w roku 1992 firma LPR zarządza ponad 80 milionami palet rocznie oraz ma ponad 25 000 punktów odbioru palet.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama