Pojęcie intralogistyka opisuje organizację, przeprowadzanie i optymalizację wewnętrznych przepływów materiałów oraz strumieni logistycznych wewnątrz przedsiębiorstwa.

Jest to nowe pojęcie, oznacza odcinek między dwoma zdefiniowanymi punktami w całkowitym łańcuchu logistycznym. Opisuje wewnętrzny przepływ materiałów, znajdujący się pomiędzy różnymi węzłami logistycznymi i ma znaleźć wspólny mianownik dla tych pojęć.

Obszary optymalizacji w intralogistyce obejmują:

  • skrócenie czasu załadunku,
  • redukcję kosztów przemieszczania towarów,
  • eliminację błędów,
  • kontrolę pracy,
  • i, jak się okazuje, również zwiększanie bezpieczeństwa pracowników.

Działania udoskonalające prowadzą do spadku kosztów logistycznych i wzrostu standardu obsługi finalnego klienta. Przedsiębiorstwa ulepszają procesy logistyczne poprzez ciągłe poszukiwanie innowacyjnych technologii. Te innowacyjne technologie to, między innymi, systemy informatyczne, zajmujące się optymalizacją procesów planowania i zarządzania w ramach logistyki wewnętrznej.

To także szereg działań podejmowanych przez firmy produkujące urządzenia do przemieszczania ładunków, polegające na poszerzaniu gamy swoich produktów oraz przyszłościowych usług i najnowocześniejszej techniki magazynowej. Każdy wewnątrzzakładowy przepływ odbywa się pomiędzy poszczególnymi węzłami logistycznymi, jest optymalnie sterowany i włączony do sieci. Przy tym w ruch wprawiane są nie tylko produkty, lecz również przynależne im dane.

Aby w pełni wykorzystać dostępne miejsca magazynowe w fabryce, zakładzie przetwórczym czy centrum logistycznym, konieczna jest optymalizacja przepływu towarów. Rozwiązania intralogistyczne to zarówno dostosowanie miejsc magazynowych do częstotliwości ich użytkowania, jak i zarządzanie flotą wózków widłowych i paletowych. Dostosowanie wielkości i rodzaju wózka w zależności od potrzeb to pierwszy krok, aby zminimalizować straty czasu, a co się okazuje w praktyce, również zwiększanie bezpieczeństwa pracowników.

Kolejny krok to wybranie możliwie najmniej awaryjnych rozwiązań, w tym także wózków gwarantujących niezawodną pracę niezależnie od natężenia oraz łatwych w serwisowaniu.

Zwiększanie efektywności pracy przy jednoczesnym zwiększaniu bezpieczeństwa pracowników

Obok praktycznych umiejętności obsługi sprzętu ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników, infrastruktury magazynowej i ładunków ma znajomość i przestrzeganie procedur bezpieczeństwa. Według danych GUS z 2012 r. utrata kontroli nad maszyną lub środkami transportu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy. Tego typu incydenty mogą po części wynikać z zaniedbań w przygotowaniu urządzeń.

Istnieje szereg czynności, które powinny być wykonywane przed rozpoczęciem użytkowania wózka widłowego. Zanim operator zacznie pracę, powinien każdorazowo skontrolować sprawność mechanizmu kierowniczego i mechanizmu podnoszenia, funkcjonowanie urządzeń kontrolno-pomiarowych, działanie sygnału dźwiękowego i oświetlenia oraz stan ogumienia, dachu ochronnego, osprzętu, układu napędowego itd.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Szczupłe rozwiązanie dla firmy Huel: Kuehne+Nagel dostarcza usługi e‑commerce w Polsce

Huel-Kuehne.jpg

Kuehne+Nagel w Polsce podpisało wieloletni kontrakt z firmą Huel, producentem żywności kompletnej pod względem odżywczym. Dedykowane centrum dystrybucyjne Kuehne+Nagel w Święcicach pod Warszawą będzie odpowiedzialne za odbiór towarów z zakładów produkcyjnych Huel oraz za ich magazynowanie, kompletację i pakowanie w celu dalszej dystrybucji do dwunastu krajów europejskich w serwisie door-to-door.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

ID Logistics już zarządza nowym centrum dystrybucyjnym Lindt&Sprüngli w Grodzisku Mazowieckim

MagazynLind.jpg

ID Logistics, wiodący dostawca usług logistycznych specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, wzmacnia współpracę z Lindt&Sprüngli (Poland), światowym liderem na rynku czekolady premium. 1 czerwca 2020 roku zostało uruchomione nowe centrum dystrybucyjne producenta czekolady w Grodzisku Mazowieckim, którym zarządza zespół ID Logistics. W tym roku mija 10 lat od podpisania umowy między firmami.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Algorytmy sztucznej inteligencji w magazynach e‑commerce LPP

LPP i PSI_1.JPG

W magazynie LPP do obsługi sprzedaży internetowej (Fulfillment Center) wdrożono rozwiązanie do optymalizacji ścieżki kompletacji zamówień z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Ten innowacyjny system będący elementem projektu Warehouse Inteligence to efekt współpracy LPP z producentem oprogramowania dla przemysłu, firmą PSI Polska. Wykorzystanie mechanizmu uczenia maszynowego w magazynie polskiej firmy odzieżowej pozwala na skrócenie drogi potrzebnej do kompletacji zlecenia, zwiększenie wydajności obiektu, optymalizację wykorzystania zasobów magazynowych oraz znaczne przyspieszenie obsługi wysyłek e-commerce.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama