Jeśli przyjąć, że łańcuch dostaw jest krwiobiegiem współczesnej gospodarki to – by pozostać przy tej popularnej metaforze – magazyn stanowi jego serce. Cross-docking z kolei można przyrównać do swoistego bypassu, pozwalającego wprawdzie ominąć proces składowania towarów, ale nie sam magazyn.

Idea jest prosta: przeładunek przesyłki bezpośrednio ze środka transportu na inny pojazd pomniejsza jej koszt o wartość magazynowania. W czym więc problem? Mimo że pomysł jest znany na świecie od ponad 50 lat, jego realizacja nadal stanowi wyzwanie i trudno o wyczerpujące informacje na temat zarządzania centrami dystrybucji typu cross-docking. Czasem pozostaje metoda prób i błędów.

Co już wiemy? Na przykład to, że system cross-docking sprawdza się głównie przy dystrybucji przesyłek zestandaryzowanych, gabarytowo małych, zapakowanych do kartonów i w związku z tym nadających się do umieszczenia na nośnikach, tj. paletach lub w innych opakowaniach manipulacyjnych umożliwiających przeładunki wózkami widłowymi, np. paletopojemnikach czy corlettach. Wiemy też, że wymagania wobec magazynów przystosowanych do wykorzystania systemu cross-docking są inne niż w przypadku magazynów standardowych, nawet najwyższej klasy. Czy są większe? To kwestia punktu widzenia. Ważne, aby budynki magazynowe były tak zaprojektowane, by nic nie zakłócało w nich szybkiego i sprawnego przepływu towarów, bo w przypadku takich magazynów nie ma potrzeby składowania lub jest ona zredukowana do minimum.

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Savills: Wirus nie straszny magazynom

Kamil.jpg

Pierwsze półrocze 2020 r. okazało się rekordowe dla rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych, podaje firma doradcza Savills. Pomimo wyzwań związanych z Covid-19 popyt osiągnął najwyższą w historii wartość odnotowaną na półmetku roku. Ponadto, w drugim kwartale wynajęto i oddano do użytku nawet więcej nowej powierzchni, niż w pierwszych trzech miesiącach roku.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Rynek magazynowy odporny na COVID‑19 w I połowie 2020 r. E‑commerce nadal napędza popyt

Raport Magazynowy.jpg

Polski rynek magazynowy po I połowie 2020 roku wciąż utrzymuje się na fali wznoszącej. Pandemia COVID-19 nie miała wpływu na wyniki po stronie popytu. Od stycznia do końca czerwca wynajęto 2,38 mln mkw. nowoczesnej powierzchni produkcyjno-logistycznej. Natomiast, porównując wyłącznie popyt brutto w II kw. 2020 r. w ujęciu rok do roku to wzrósł on o ponad 50% i wyniósł 1,36 mln mkw. Tak dobre wyniki są skutkiem dużej aktywności najemców z sektora e-commerce, w tym dużych transakcji BTS. Firma AXI IMMO prezentuje najnowszą publikację, raport „Polski Rynek Magazynowy w I połowie 2020 r.”

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

GLP w Europie pod jednym szyldem

GLP.png

Firma GLP sfinalizowała transakcję zakupu portfela wysokiej jakości nieruchomości logistycznych Grupy Goodman w Polsce, Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech. Dzięki temu, jako jeden z niewielu graczy na rynku magazynowym, GLP jest już obecne w aż 11 krajach Europy.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama