Jeśli przyjąć, że łańcuch dostaw jest krwiobiegiem współczesnej gospodarki to – by pozostać przy tej popularnej metaforze – magazyn stanowi jego serce. Cross-docking z kolei można przyrównać do swoistego bypassu, pozwalającego wprawdzie ominąć proces składowania towarów, ale nie sam magazyn.

Idea jest prosta: przeładunek przesyłki bezpośrednio ze środka transportu na inny pojazd pomniejsza jej koszt o wartość magazynowania. W czym więc problem? Mimo że pomysł jest znany na świecie od ponad 50 lat, jego realizacja nadal stanowi wyzwanie i trudno o wyczerpujące informacje na temat zarządzania centrami dystrybucji typu cross-docking. Czasem pozostaje metoda prób i błędów.

Co już wiemy? Na przykład to, że system cross-docking sprawdza się głównie przy dystrybucji przesyłek zestandaryzowanych, gabarytowo małych, zapakowanych do kartonów i w związku z tym nadających się do umieszczenia na nośnikach, tj. paletach lub w innych opakowaniach manipulacyjnych umożliwiających przeładunki wózkami widłowymi, np. paletopojemnikach czy corlettach. Wiemy też, że wymagania wobec magazynów przystosowanych do wykorzystania systemu cross-docking są inne niż w przypadku magazynów standardowych, nawet najwyższej klasy. Czy są większe? To kwestia punktu widzenia. Ważne, aby budynki magazynowe były tak zaprojektowane, by nic nie zakłócało w nich szybkiego i sprawnego przepływu towarów, bo w przypadku takich magazynów nie ma potrzeby składowania lub jest ona zredukowana do minimum.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Automatyzacja i digitalizacja siłą Modernlog 2020

kolaż_modernlog.png

Logistyka 4.0 – to hasło najbliższej, 4. edycji targów Modernlog. U podstaw najnowszych trendów branży leży cyfryzacja i automatyzacja procesów. To klucz do zwiększenia efektywności magazynu, centrum dystrybucyjnego czy hali produkcyjnej. Jakie rozwiązania wybrać? Co najlepiej się sprawdzi w konkretnej firmie? Tego będzie można dowiedzieć się już 2-5 czerwca 2020 r. w Poznaniu.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Wirtualne oblicze Targów SYMAS®/MAINTENANCE

Symas1.jpg

Kraków budzi zainteresowanie nie tylko turystów i koneserów sztuki, ale również zagranicznych biznesmenów z całego świata. Dzięki takim wydarzeniom jak Targi SYMAS®/MAINTENANCE miasto staje się ważnym  punktem na przemysłowej mapie Polski. Nadchodząca edycja, podczas której jednym z tematów będą technologie VR w przemyśle, odbędzie się w dniach 2-3 października w EXPO Kraków.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Trwa rejestracja na VI edycję największej konferencji zakupowej w Polsce – PROCON/POLZAK

Procon.jpg

Do biznesu, wielkimi krokami wkracza tajemnicza VUCA – równie szybko zbliża się kolejna edycja prestiżowej konferencji zakupowej PROCON/POLZAK, która w ubiegłym roku zgromadziła ponad 500 uczestników.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama