Dziś szybkość i dokładność mają kluczowe znaczenie dla zadowolenia końcowego klienta. Firmy muszą inwestować w coraz to nowsze zaawansowane systemy wspierające podejmowanie decyzji na swoich magazynach, aby utrzymać inteligentny łańcuch dostaw. Jednak dzięki nowym technologiom, takim jak oprogramowanie chmurowe, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, drony, roboty RPA, pojazdy autonomiczne, Internet rzeczy i urządzenia do noszenia (wearables) zmienia się świat produkcji i całego łańcucha dostaw. Przy wsparciu sztucznej inteligencji, dużych zbiorów danych i zaawansowanej analityki predykcyjnej oczekuje się, że planowanie i analiza magazynu rozwiną się na wyższym poziomie. Sieć 5G i komputery kwantowe w dzisiejszym świecie VUCA (od słów: volatility – zmienność, uncertainty – niepewność, complexity – złożoność i ambiguity – niejednoznaczność) mogą wymusić kolejną generację systemów ERP?

System ERP (Enterprise Resource Planning) – Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa przechodzi ciągłą ewolucję. To system aplikacji integrujących wszystkie procesy zarządzania w firmie od zakupu, magazynu, produkcji, księgowości czy sprzedaży, po zasoby ludzkie z wbudowanymi narzędziami analitycznymi typu business inteligent. ERP zarządza wieloma funkcjami biznesowymi poprzez usprawnienie i automatyzowanie codziennych operacji biznesowych, przechowuje wszystkie wprowadzone dane w jednej bazie danych, umożliwiając wszystkim działom pracę z tymi samymi informacjami. Wszystkie te dane można porządkować, analizować i przekształcać w raporty. ERP zapewnia menedżerom narzędzia potrzebne do tworzenia dokładniejszych prognoz.

Dziś systemy ERP są elastyczne i dopasowane do każdego rodzaju prowadzonej działalności. W ofercie można wybrać prosty system ERP dla mikroprzedsiębiorstwa, jak i zaawansowany dla dużych firm składających się z różnych modułów wspierających podjęcie decyzji, po jeden integralny system ERP bez migracji danych i łączenia się między modułami z wykorzystaniem mocno specjalistycznych algorytmów, zaawansowane technologie sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy. System ERP pozwala w sposób efektywny i systematyczny tworzyć harmonogramy poszczególnych etapów procesu produkcji, gwarantując tym samym olbrzymi wzrost wydajności i poprawę jakości. Generowanie raportów z systemu ERP umożliwia dokonywanie szczegółowej analizy całej firmy.

Precyzyjne odzwierciedlenie w systemie pozwala oszczędzać czas oraz skutecznie planować harmonogram działań. Każdy system ERP zapewnia: aktualny dostęp do informacji, skrócenie czasu podjęcia decyzji kadry zarządzającej, mniejsze zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, zmniejszenie czasu obsługi klientów, poprawę sprzedaży, zarządzanie procesem dystrybucji, standaryzację procesów produkcyjnych, wymuszenie właściwego obiegu dokumentów, ograniczenie zbędnych działań.

Moduły wspierające, rozwijające system ERP w planowaniu produkcji:

APS (Advanced Planning and Scheduling) Zaawanso­wane Planowanie i Harmonogramowanie. System w czasie rzeczywistym informuje o wszystkich najważniejszych parametrach planu. np.: całkowity czas roboczy, całkowity czas przezbrajania, liczba zadań w planie czy liczba zadań spóźnionych, kolejkowanie, jak bieżący portfel zleceń obciąży zakład pracy, terminowość zleceń, każda wykonywana przez użytkownika czynność, zamiana kolejności elementów w oparciu o dostępne materiały i zapotrzebowanie. System optymalizuje sterowanie procesami wytwarzania.

MES (Manufacturing Execution System) System Realizacji Produkcji. System, który będzie najbardziej optymalny, wykorzystując sieć 5G i komputery kwantowe w smart factory. Informacje o stanie zaawansowania produkcji są podawane w czasie rzeczywistym poprzez ciągłą analizę z czujników z każdego urządzenia/maszyny znajdującej się na produkcji. Pełna synchronizacja systemu z pracownikiem poprzez wearables (ubrania noszone), np. rękawica ze skanerem, okulary do rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Synchronizacja pełnego łańcucha dostaw, łącznie z monitoringiem lokalizacji transportów dostaw, wykorzystując najnowocześniejsze technologie block­chain, smart contract, Procure to Pay oraz wizualizację 3D. System ten zapewnia:

 • śledzenie i wizualizacja produkcji w toku w czasie rzeczywistym,
 • śledzenie rzeczywistego czasu i wydajności pracy maszyn i ludzi,
 • śledzenie przestojów planowanych i przestojów nieplanowanych i ludzi,
 • rejestracja przyczyn przestojów nieplanowanych i planowanych,
 • planowanie wykonania zleceń produkcyjnych i kontrola wykonania na poziomie operacyjnym,
 • prognoza czasu realizacji zlecenia produkcyjnego na podstawie rzeczywistych wskaźników wydajności produkcji,
 • aktualizacja stanów magazynów materiałów, półproduktów, produktów finalnych,
 • zbieranie informacji o wadach i jakości produkowanych części,
 • akwizycja danych z procesu technologicznego,
 • wymiana danych ze sterownikami i systemami wizualizacji,
 • natychmiastowe powiadamianie o zatrzymaniach występujących w czasie produkcji,
 • generowanie automatycznych raportów, szczegółowa analiza zgromadzonych informacji,
 • podsumowania i rozliczenia kosztów pośrednich i kosztów bezpośrednich produkcji,
 • możliwość wprowadzania danych automatycznie (maszyna), jak i ręcznie (człowiek),
 • śledzenie przepływu wyrobów, genealogia produkcji,
 • harmonogramowanie przeglądów i remontów.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Promocyjny nr 2/2019

Wózek widłowy – niezastąpiony „pracownik” magazynu

Wózek widłowy to jeden ze składowych elementów wyposażenia każdego magazynu. Wybór właściwego wózka to dla wielu firm kluczowe zadanie, które w przyszłości może przyśpieszyć pracę w magazynie. Jak rynek wózków widłowych ocenia Marcin Trąbka, członek zarządu Kuhn Polska? Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej
Promocyjny nr 2/2019

Ocena potencjału rozwoju obszaru logistyki kontraktowej w Polsce

MiP_2_81.jpg

Obszar logistyki kontraktowej w Polsce rozwija się bardzo szybko, o czym może świadczyć liczba podmiotów działających w tym segmencie na naszym rynku oraz ciągły dynamiczny wzrost ilości powierzchni magazynowych i rozwój parków logistycznych, których najemcami są w około 35% operatorzy logistyczni. Zmienia się również podejście deweloperów, którzy coraz częściej skłonni są budować swoje obiekty magazynowe spekulacyjnie, licząc, że w krótkim czasie znajdzie się najemca.

Czytaj więcej

Operator logistyczny do zadań specjalnych

mip_2_76.jpg

Polska branża TSL cechuje się silnym rozdrobnieniem. W efekcie na rynku działa wiele podmiotów o zróżnicowanej skali i szerokości oferty, oferujących odmienny charakter świadczonych usług. Jednym z zauważalnych trendów jest specjalizacja branżowa, połączona z funkcją operatora logistycznego, a w następnej kolejności integratora usług TSL. Ważny jest też właściwy dobór operatora logistycznego pod kątem jego roli w projektowaniu, planowaniu, zarządzaniu i administrowaniu obszarami łańcucha dostaw.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach: