Giełda magazynowa to nic innego, jak dostępna na wolnym rynku powierzchnia magazynowa i dystrybucyjna przeznaczona do wynajęcia, kupienia lub dzierżawy. Połowa magazynów w Polsce wynajmowana jest przez zagraniczne firmy. Na tle Europy Polska plasuje się na trzecim miejscu, za Niemcami i Holandią, pod względem największej wynajmowanej powierzchni magazynowej.

Na koniec 2019 r. stan powierzchni magazynowych w Polsce wynosił 17,76 mln m2, gdzie prym wiódł Górny Śląsk, jeśli chodzi o zrealizowane centra magazynowe. Równocześnie w okolicy Wrocławia i na terenie Polski Centralnej oddano największe realizacje. W tym samym czasie w fazie realizacji kolejnych modułów magazynowych znajdowały się 64 inwestycje o powierzchni całkowitej 1,82 mln m2, większość w pobliżu aglomeracji warszawskiej oraz w okolicach Wrocławia. Rok 2019 nie był rekordowy w porównaniu do lat 2017 i 2018, jeśli chodzi o popyt na powierzchnie magazynowe, który w wymienionych latach wynosił ok. 4 mln m2, ale możemy spodziewać się, że obecny rok przyniesie jeszcze większe zapotrzebowanie na nowe realizacje deweloperskie. Szacuje się, że na koniec września ub.r. 1,17 mln m2 powierzchni magazynowej stało puste.

Oprócz realizowanych oraz planowanych nieruchomości magazynowych w 2020 r. szykuje się także dalsza automatyzacja, digitalizacja procesów zachodzących w magazynach oraz kolejne próby pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników do obsługi łańcucha dostaw.

Do najczęściej wynajmowanych powierzchni zalicza się parki logistyczne (big-box) z wielkoformatową przestrzenią oraz BTS (build-to-suit) lub BTO (build-to-own). Formaty te realizowane są przez dewelopera na zlecenie klienta, z uwzględnieniem wszystkich wytycznych kontrahenta i oddawane w długoterminowe użytkowanie. Nowoczesne firmy oczekują także wysokich standardów wykończenia i rozwiązań, które klient chciałby wdrożyć, np. specjalne podłogi sprzyjające pracy robotów lub bardzo wysokie zadaszenie. W okolicach dużych aglomeracji popularnymi rozwiązaniami są SBU (small business units), które cechują się mniejszą powierzchnią oraz nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Kolejne powstające parki logistyczne są ulokowane często przy istniejących już magazynach. Firmy deweloperskie mają swoje zaplecze w ziemi i mogą planować nowe moduły przy istniejących już placach, co może znacznie przyśpieszyć czas realizacji inwestycji.

Opłaty czynszowe za powierzchnie magazynowe

Dla przedsiębiorstw wynajmujących zaplecza magazynowe istotne powinny być także koszty związane z działalnością magazynową. W przypadku nieruchomości logistycznych wyróżnia się dwie zasadnicze formy płatności czynszu: bazowy i efektywny. Pierwszy model rozliczenia nie różni się znacząco od znanego nam na rynku nieruchomości mieszkaniowym czynszu, który trzeba wnieść na rzecz wspólnoty czy spółdzielni. Kwota pobierana jest co miesiąc w stałej wysokości, ustalonej przez obydwie strony, na konto właściciela magazynu. Natomiast czynsz efektywny (faktyczny) jest rodzajem ulgi dla wynajmującego, gdyż deweloper obniża koszt czynszu lub nie pobiera opłat wcale przez kilka miesięcy w celu promocji swoich powierzchni. Oczywiście kwota czynszu uzależniona jest od powierzchni magazynu oraz długości okresu wynajmu, który zazwyczaj trwa trzy lub pięć lat – im dłużej, tym opłata jest tańsza. W Polsce czynsz liczony jest już od kilku euro za m2, co powoduje, że firmy zagraniczne tak chętnie korzystają z naszego zaplecza magazynowego, gdyż ceny w porównaniu do innych krajów europejskich są atrakcyjniejsze.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Szczupłe rozwiązanie dla firmy Huel: Kuehne+Nagel dostarcza usługi e‑commerce w Polsce

Huel-Kuehne.jpg

Kuehne+Nagel w Polsce podpisało wieloletni kontrakt z firmą Huel, producentem żywności kompletnej pod względem odżywczym. Dedykowane centrum dystrybucyjne Kuehne+Nagel w Święcicach pod Warszawą będzie odpowiedzialne za odbiór towarów z zakładów produkcyjnych Huel oraz za ich magazynowanie, kompletację i pakowanie w celu dalszej dystrybucji do dwunastu krajów europejskich w serwisie door-to-door.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

ID Logistics już zarządza nowym centrum dystrybucyjnym Lindt&Sprüngli w Grodzisku Mazowieckim

MagazynLind.jpg

ID Logistics, wiodący dostawca usług logistycznych specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, wzmacnia współpracę z Lindt&Sprüngli (Poland), światowym liderem na rynku czekolady premium. 1 czerwca 2020 roku zostało uruchomione nowe centrum dystrybucyjne producenta czekolady w Grodzisku Mazowieckim, którym zarządza zespół ID Logistics. W tym roku mija 10 lat od podpisania umowy między firmami.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Algorytmy sztucznej inteligencji w magazynach e‑commerce LPP

LPP i PSI_1.JPG

W magazynie LPP do obsługi sprzedaży internetowej (Fulfillment Center) wdrożono rozwiązanie do optymalizacji ścieżki kompletacji zamówień z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Ten innowacyjny system będący elementem projektu Warehouse Inteligence to efekt współpracy LPP z producentem oprogramowania dla przemysłu, firmą PSI Polska. Wykorzystanie mechanizmu uczenia maszynowego w magazynie polskiej firmy odzieżowej pozwala na skrócenie drogi potrzebnej do kompletacji zlecenia, zwiększenie wydajności obiektu, optymalizację wykorzystania zasobów magazynowych oraz znaczne przyspieszenie obsługi wysyłek e-commerce.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama