Giełda magazynowa to nic innego, jak dostępna na wolnym rynku powierzchnia magazynowa i dystrybucyjna przeznaczona do wynajęcia, kupienia lub dzierżawy. Połowa magazynów w Polsce wynajmowana jest przez zagraniczne firmy. Na tle Europy Polska plasuje się na trzecim miejscu, za Niemcami i Holandią, pod względem największej wynajmowanej powierzchni magazynowej.

Giełdy magazynowe - jaka jest dostępność powierzchni magazynowych w Polsc w 2020 r. ?

Na koniec 2019 r. stan powierzchni magazynowych w Polsce wynosił 17,76 mln m2, gdzie prym wiódł Górny Śląsk, jeśli chodzi o zrealizowane centra magazynowe. Równocześnie w okolicy Wrocławia i na terenie Polski Centralnej oddano największe realizacje. W tym samym czasie w fazie realizacji kolejnych modułów magazynowych znajdowały się 64 inwestycje o powierzchni całkowitej 1,82 mln m2, większość w pobliżu aglomeracji warszawskiej oraz w okolicach Wrocławia. Rok 2019 nie był rekordowy w porównaniu do lat 2017 i 2018, jeśli chodzi o popyt na powierzchnie magazynowe, który w wymienionych latach wynosił ok. 4 mln m2, ale możemy spodziewać się, że obecny rok przyniesie jeszcze większe zapotrzebowanie na nowe realizacje deweloperskie. Szacuje się, że na koniec września ub.r. 1,17 mln m2 powierzchni magazynowej stało puste.

Oprócz realizowanych oraz planowanych nieruchomości magazynowych w 2020 r. szykuje się także dalsza automatyzacja, digitalizacja procesów zachodzących w magazynach oraz kolejne próby pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników do obsługi łańcucha dostaw.

Do najczęściej wynajmowanych powierzchni zalicza się parki logistyczne (big-box) z wielkoformatową przestrzenią oraz BTS (build-to-suit) lub BTO (build-to-own). Formaty te realizowane są przez dewelopera na zlecenie klienta, z uwzględnieniem wszystkich wytycznych kontrahenta i oddawane w długoterminowe użytkowanie. Nowoczesne firmy oczekują także wysokich standardów wykończenia i rozwiązań, które klient chciałby wdrożyć, np. specjalne podłogi sprzyjające pracy robotów lub bardzo wysokie zadaszenie. W okolicach dużych aglomeracji popularnymi rozwiązaniami są SBU (small business units), które cechują się mniejszą powierzchnią oraz nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Kolejne powstające parki logistyczne są ulokowane często przy istniejących już magazynach. Firmy deweloperskie mają swoje zaplecze w ziemi i mogą planować nowe moduły przy istniejących już placach, co może znacznie przyśpieszyć czas realizacji inwestycji.

Opłaty czynszowe za powierzchnie magazynowe

Dla przedsiębiorstw wynajmujących zaplecza magazynowe istotne powinny być także koszty związane z działalnością magazynową. W przypadku nieruchomości logistycznych wyróżnia się dwie zasadnicze formy płatności czynszu: bazowy i efektywny. Pierwszy model rozliczenia nie różni się znacząco od znanego nam na rynku nieruchomości mieszkaniowym czynszu, który trzeba wnieść na rzecz wspólnoty czy spółdzielni. Kwota pobierana jest co miesiąc w stałej wysokości, ustalonej przez obydwie strony, na konto właściciela magazynu. Natomiast czynsz efektywny (faktyczny) jest rodzajem ulgi dla wynajmującego, gdyż deweloper obniża koszt czynszu lub nie pobiera opłat wcale przez kilka miesięcy w celu promocji swoich powierzchni. Oczywiście kwota czynszu uzależniona jest od powierzchni magazynu oraz długości okresu wynajmu, który zazwyczaj trwa trzy lub pięć lat – im dłużej, tym opłata jest tańsza. W Polsce czynsz liczony jest już od kilku euro za m2, co powoduje, że firmy zagraniczne tak chętnie korzystają z naszego zaplecza magazynowego, gdyż ceny w porównaniu do innych krajów europejskich są atrakcyjniejsze.

Pozostałe 57% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć ‑ część 1

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć - część 1

Poprawa wydajności prac magazynu coraz częściej ma miejsce dzięki automatyzacji oraz mechanizacji procesów. Jednakże większość operacji magazynowych w dalszym ciągu odbywa się z wykorzystaniem standardowych regałów (APR), a do obsługi rozładunku, składowania, konfekcjonowania i załadunku towarów wykorzystywane jest również standardowe wyposażenie służące obsłudze tych procesów (tzw. wyposażenie handlingowe).

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

LPR La Palette Rouge to międzynarodowa firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem oraz wynajmowaniem palet, obsługująca głównie branżę FMCG oraz sieci handlowe. Założona w Tuluzie (na południu Francji) w roku 1992 firma LPR zarządza ponad 80 milionami palet rocznie oraz ma ponad 25 000 punktów odbioru palet.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama