Efektywność to współczesne określenie „przodownika pracy”. Już w starożytnym Rzymie maksymalizacja i efektywność były celami, jakie przyświecały ludziom wolnym. W każdej epoce człowiek poszukiwał efektywności, nazywając ją zrozumiałym dla siebie językiem. Nie jest niczym nowym, że chcemy jak najlepiej wykorzystać wszelkie dostępne nam zasoby przy jak najmniejszej stracie, marnotrawstwie i pozyskać jak najwięcej oczekiwanego, pożądanego dobra.

Filozofia Lean Manufacturing oraz jej modyfikacje, jak Lean Six Sigma, wprowadziły na dobre pojęcie efektywnego zarządzania zasobami. Podobnie jak właściwe, najlepiej bezubytkowe wykorzystanie materiału, tak i pracę wykonywaną przez ludzi i maszyny chcemy efektywnie wykorzystać. By jednak móc określić jak efektywna jest praca, musimy zapewnić odpowiednie – efektywne warunki dla tej pracy. Jednym z takich warunków jest otoczenie, w jakim praca jest wykonywana. Otoczeniem dla pracownika produkcyjnego jest hala produkcyjna, dla górnika szyb czy chodnik kopalni, dla pracownika zieleni miejskiej park, a dla magazyniera hala magazynowa, gdzie głównym czynnikiem otoczenia jest, obok oświetlenia, powietrze.

Jakość powietrza w liczbach

Chcąc precyzyjnie określić, jaka jakość powietrza otacza nas, jako populację określonych regionów Polski, Inspektorat Ochrony Środowiska określił dwie metody, jakie się stosuje, a które się uzupełniają:

 • metoda grawimetryczna (referencyjna), która jest uznana i stosowana na świecie jako najbardziej precyzyjna metoda pomiaru. Polega na umieszczeniu odpowiednich filtrów w urządzeniach poboru na 14 dni. Filtry są ważone przed umieszczeniem ich w pobornikach pyłowych, a po upływie określonego czasu są ważone ponownie. Różnica wyników pomiaru określa ilość pyłów zawieszonych w powietrzu. Jest podawana w mikrogramach na metr sześcienny. Metoda bardzo dokładna, której jedyną wadą jest czas potrzebny na pozyskanie wyników.
 • metoda automatyczna, mająca wykazaną równoważność do metody referencyjnej. Jedynym warunkiem używania urządzeń automatycznych jest wykazanie równoważności wskazań urządzeń automatycznych z tymi z metody referencyjnej. Urządzenia automatyczne pokazują jakość powietrza online.

No, ale to są metody stosowane do powietrza na zewnątrz. A czy powietrze w naszych halach jest takie samo jak na dworze? Oczywiście, są obszary, w których powietrze w halach magazynowych jest o wiele lepsze od tego, jakie wdychamy np. w drodze do pracy. Generalnie jednak oddychamy podobnym powietrzem w hali, jak na zewnątrz. Chcąc jednak być precyzyjnym, używa się szeregu wskaźników w celu określenia jakości powietrza:

 • PM10. Pył zawieszony PM10 złożony jest z cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm.

W Polsce normy dla niego ustalono na trzech poziomach:

 • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (średnia dobowa),
 • poziom informowania 200 µg/m3 (średnia dobowa),
 • poziom alarmowy 300 µg/m3 (średnia dobowa).

Zgodnie z zaleceniami WHO dopuszczalne stężenie dobowe nie powinno być przekraczane przez więcej niż 35 dni w roku.

 • PM2,5. Pył zawieszony PM2,5 składa się z cząsteczek, których wielkość nie przekracza 2,5μm. W krajach UE jego akceptowalny poziom wynosi 25 µg/m3.
 • TVOC. Lotne związki organiczne (LZO) to grupa związków organicznych, które charakteryzują się m.in. tym, że łatwo zmieniają swój stan skupienia. 73% z TVOC uznawanych jest za rakotwórcze. Do LZO zaliczany jest np. benzen, którego dopuszczalne stężenie średnioroczne wynosi 5 µg/m³.
 • Formaldehyd. Aldehyd mrówkowy (E240, HCHO) to związek o udowodnionym działaniu rakotwórczym, wykorzystywany m.in. do produkcji odświeżaczy powietrza, płyt meblowych i lakierów do paznokci. Według zaleceń WHO poziom formaldehydu nie powinien przekraczać 0,05ppm.
 • Temperatura. Optymalna temperatura wynosi od 18 do 21oC.
 • Wilgotność. Prawidłowy poziom nawilżenia powietrza mieści się w granicach 40–60%.

Oczywiście te wskaźniki można stosować zarówno w halach produkcyjnych, magazynowych, jak i w domu.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty nr 3/2020

SSI SCHAEFER uruchomił wirtualne stanowisko dla Targów LogiMAT 2020

Logimat2020_wirtualne stoisko.jpg

SSI SCHAEFER uruchomił wirtualne stoisko dając tym samym, obecnym klientom oraz zainteresowanym firmom, wgląd w technologię sprzętową i oprogramowanie. Pomimo odwołania targów LogiMAT , SSI SCHAEFER znalazł rozwiązanie, które ma na celu zaprezentowanie najnowszych rozwiązań produktowych dla logistyki magazynowej. Nasz zespół ekspertów demonstruje kluczowe technologie i oferuje osobisty dialog z naszymi specjalistami.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Jak Covid‑19 wpływa na sektor nieruchomości magazynowo‑logitycznych?

Renata Osiecka.jpg

Komentarz Renaty Osieckiej, Partner Zarządzającej AXI IMMO: Epidemia Covid-19 w pierwszej kolejności przerwała łańcuchy dostaw z Chin, które dziś powoli zaczynają się odbudowywać. Jednak przesunięcie się epicentrum epidemii do Europy powoduje ograniczenia w produkcji. Branża logistyczna robi wiele, aby zachować płynność. Wszyscy kierowcy przewożący towary – bez względu na narodowość - są zwolnieni z obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny obowiązującej przy wjeździe do Polski. Podobne wyjątki wprowadziła reszta krajów Unii. Wszystko w celu zminimalizowania zakłóceń w łańcuchach dostaw.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Nie Przemysłowa Wiosna a Przemysłowa Jesień

W trosce o bezpieczeństwo gości, wystawców, zwiedzających i pracowników Targów Kielce oraz mieszkańców regionu, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju i rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego, Zarząd Targów Kielce podjął decyzję o zmianie terminu Przemysłowej Wiosny na 22-24 września 2020 roku.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama