Efektywność to współczesne określenie „przodownika pracy”. Już w starożytnym Rzymie maksymalizacja i efektywność były celami, jakie przyświecały ludziom wolnym. W każdej epoce człowiek poszukiwał efektywności, nazywając ją zrozumiałym dla siebie językiem. Nie jest niczym nowym, że chcemy jak najlepiej wykorzystać wszelkie dostępne nam zasoby przy jak najmniejszej stracie, marnotrawstwie i pozyskać jak najwięcej oczekiwanego, pożądanego dobra.

Filozofia Lean Manufacturing oraz jej modyfikacje, jak Lean Six Sigma, wprowadziły na dobre pojęcie efektywnego zarządzania zasobami. Podobnie jak właściwe, najlepiej bezubytkowe wykorzystanie materiału, tak i pracę wykonywaną przez ludzi i maszyny chcemy efektywnie wykorzystać. By jednak móc określić jak efektywna jest praca, musimy zapewnić odpowiednie – efektywne warunki dla tej pracy. Jednym z takich warunków jest otoczenie, w jakim praca jest wykonywana. Otoczeniem dla pracownika produkcyjnego jest hala produkcyjna, dla górnika szyb czy chodnik kopalni, dla pracownika zieleni miejskiej park, a dla magazyniera hala magazynowa, gdzie głównym czynnikiem otoczenia jest, obok oświetlenia, powietrze.

Jakość powietrza w liczbach

Chcąc precyzyjnie określić, jaka jakość powietrza otacza nas, jako populację określonych regionów Polski, Inspektorat Ochrony Środowiska określił dwie metody, jakie się stosuje, a które się uzupełniają:

 • metoda grawimetryczna (referencyjna), która jest uznana i stosowana na świecie jako najbardziej precyzyjna metoda pomiaru. Polega na umieszczeniu odpowiednich filtrów w urządzeniach poboru na 14 dni. Filtry są ważone przed umieszczeniem ich w pobornikach pyłowych, a po upływie określonego czasu są ważone ponownie. Różnica wyników pomiaru określa ilość pyłów zawieszonych w powietrzu. Jest podawana w mikrogramach na metr sześcienny. Metoda bardzo dokładna, której jedyną wadą jest czas potrzebny na pozyskanie wyników.
 • metoda automatyczna, mająca wykazaną równoważność do metody referencyjnej. Jedynym warunkiem używania urządzeń automatycznych jest wykazanie równoważności wskazań urządzeń automatycznych z tymi z metody referencyjnej. Urządzenia automatyczne pokazują jakość powietrza online.

No, ale to są metody stosowane do powietrza na zewnątrz. A czy powietrze w naszych halach jest takie samo jak na dworze? Oczywiście, są obszary, w których powietrze w halach magazynowych jest o wiele lepsze od tego, jakie wdychamy np. w drodze do pracy. Generalnie jednak oddychamy podobnym powietrzem w hali, jak na zewnątrz. Chcąc jednak być precyzyjnym, używa się szeregu wskaźników w celu określenia jakości powietrza:

 • PM10. Pył zawieszony PM10 złożony jest z cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm.

W Polsce normy dla niego ustalono na trzech poziomach:

 • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (średnia dobowa),
 • poziom informowania 200 µg/m3 (średnia dobowa),
 • poziom alarmowy 300 µg/m3 (średnia dobowa).

Zgodnie z zaleceniami WHO dopuszczalne stężenie dobowe nie powinno być przekraczane przez więcej niż 35 dni w roku.

 • PM2,5. Pył zawieszony PM2,5 składa się z cząsteczek, których wielkość nie przekracza 2,5μm. W krajach UE jego akceptowalny poziom wynosi 25 µg/m3.
 • TVOC. Lotne związki organiczne (LZO) to grupa związków organicznych, które charakteryzują się m.in. tym, że łatwo zmieniają swój stan skupienia. 73% z TVOC uznawanych jest za rakotwórcze. Do LZO zaliczany jest np. benzen, którego dopuszczalne stężenie średnioroczne wynosi 5 µg/m³.
 • Formaldehyd. Aldehyd mrówkowy (E240, HCHO) to związek o udowodnionym działaniu rakotwórczym, wykorzystywany m.in. do produkcji odświeżaczy powietrza, płyt meblowych i lakierów do paznokci. Według zaleceń WHO poziom formaldehydu nie powinien przekraczać 0,05ppm.
 • Temperatura. Optymalna temperatura wynosi od 18 do 21oC.
 • Wilgotność. Prawidłowy poziom nawilżenia powietrza mieści się w granicach 40–60%.

Oczywiście te wskaźniki można stosować zarówno w halach produkcyjnych, magazynowych, jak i w domu.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Promocyjny nr 2/2019

Wózek widłowy – niezastąpiony „pracownik” magazynu

Wózek widłowy to jeden ze składowych elementów wyposażenia każdego magazynu. Wybór właściwego wózka to dla wielu firm kluczowe zadanie, które w przyszłości może przyśpieszyć pracę w magazynie. Jak rynek wózków widłowych ocenia Marcin Trąbka, członek zarządu Kuhn Polska? Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej
Promocyjny nr 2/2019

Ocena potencjału rozwoju obszaru logistyki kontraktowej w Polsce

MiP_2_81.jpg

Obszar logistyki kontraktowej w Polsce rozwija się bardzo szybko, o czym może świadczyć liczba podmiotów działających w tym segmencie na naszym rynku oraz ciągły dynamiczny wzrost ilości powierzchni magazynowych i rozwój parków logistycznych, których najemcami są w około 35% operatorzy logistyczni. Zmienia się również podejście deweloperów, którzy coraz częściej skłonni są budować swoje obiekty magazynowe spekulacyjnie, licząc, że w krótkim czasie znajdzie się najemca.

Czytaj więcej

Operator logistyczny do zadań specjalnych

mip_2_76.jpg

Polska branża TSL cechuje się silnym rozdrobnieniem. W efekcie na rynku działa wiele podmiotów o zróżnicowanej skali i szerokości oferty, oferujących odmienny charakter świadczonych usług. Jednym z zauważalnych trendów jest specjalizacja branżowa, połączona z funkcją operatora logistycznego, a w następnej kolejności integratora usług TSL. Ważny jest też właściwy dobór operatora logistycznego pod kątem jego roli w projektowaniu, planowaniu, zarządzaniu i administrowaniu obszarami łańcucha dostaw.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach: