Kurtyny powietrzne do bram przemysłowych

MiP_4-5_33.JPG
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Obiekty wielkopowierzchniowe narażone są na powstawanie intensywnego przeciągu, zwłaszcza przy otwartych bramach przy dokach lub po przeciwległych stronach budynku. Stąd kurtyny przemysłowe stały się nieodłącznym elementem każdej hali magazynowej czy centrum logistycznego.

Firma FLOWAIR specjalizuje się w doborze i sprzedaży zaawansowanych technicznie kurtyn przemysłowych. Z jej doświadczeń wynika, że ponad 60% bram to otwory o powierzchni ponad 15 m2. Przekłada się to często na proporcje wymiarowe 5 × 3 m lub 4 × 4 m. Przy tak dużych powierzchniach bramowych obiekty narażone są na ogromne straty energii, głównie ciepła i dobór odpowiedniej kurtyny bramowej staje się priorytetem.

Jak dobrać odpowiednią kurtynę?

Aby dobrać odpowiednią kurtynę, należy zebrać kilka informacji. Przede wszystkim należy znać wymiar bramy. Jej szerokość ma duże znaczenie, ponieważ kurtyna powinna być równa lub dłuższa. Od wysokości montażu zależy natomiast wybór zasięgu kurtyny. Przemysłowe kurtyny bramowe to urządzenia o zasięgu ponad 7 m. Dodatkowo musimy określić, jakie jest źródło ciepła w obiekcie. Od tego będzie zależała bowiem wersja kurtyny – z nagrzewnicą wodną, elektryczną czy bez nagrzewnicy.

Pod uwagę należy również wziąć pozycję montażu urządzenia, uwzględniając przy tym otoczenie bramy i umiejscowienie jej w stosunku do wnętrza hali. Nie należy nadmuchiwać powietrza z kurtyny bezpośrednio w miejsca, w których pracują osoby lub w miejsca, gdzie znajdują się towary podatne na zmianę temperatur.

Sposób montażu

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż urządzeń nad bramą, ale nie z każdym systemem otwierania bram taki układ pracy jest możliwy. Przy tego typu rozwiązaniu nie zabieramy powierzchni przybramowej przeznaczonej najczęściej do szybkiego załadunku lub rozładunku towaru. Ponadto nadmuchujemy powietrze z górnych części obiektu, czyli cieplejsze i mniej zanieczyszczone.

Zupełnie odmienną sytuację spotykamy w przypadku montażu pionowego, gdzie jesteśmy narażeni na nadmuch powietrza zanieczyszczonego. Dodatkowo duże prędkości wylotowe powietrza mogą negatywnie wpływać na pracowników, a nawet na transport lżejszych towarów. Należy również pamiętać, że tego typu urządzenie powinno się zabezpieczyć odbojnikami przed niepożądanym uderzeniem wózkiem transportowym.

Nie zawsze jest możliwość montażu kurtyny bezpośrednio przy otworze bramowym. W takim przypadku możliwe jest odsunięcie urządzenia w głąb obiektu, aczkolwiek urządzenie musi mieć regulowaną kratkę wylotową, która umożliwi skierowanie bariery powietrznej jak najbliżej obrysu bramy.

Rozwiązania do nietypowych obiektów

FLOWAIR, producent urządzeń przemysłowych, na co dzień spotyka się z nietypowymi rozwiązaniami dla zabezpieczenia termicznego obiektów. Na przykład specyficzne warunki otoczenia pojawiają się przy doborze kurtyn bramowych w myjniach samochodowych. Jest to spowodowane stosowaniem detergentów do mycia aut, które wymuszają zastosowanie na obiekcie kurtyn bramowych zabezpieczonych w obudowę antykorozyjną i wentylatory o podwyższonym stopniu ochrony IP66.

Ze względu na występujące przeszkody architektoniczno-instalacyjne wokół bram, kurtyny często rozmieszcza się nad nimi. Ma to dodatkową zaletę, ponieważ powietrze z kurtyn czerpane jest wówczas z górnych partii obiektu. Przy montażu pionowym i umieszczeniu kurtyny na podłodze, pobierana byłaby mgła wodna, która w myjniach opada na posadzkę.

W kwestii doboru odpowiedniej wersji kurtyny warto skorzystać np. z doświadczeń Działu Wsparcia Projektowego FLOWAIR. Firmowi projektanci oferują pomoc w doborze urządzeń wraz z ich wrysowaniem i rozmieszczeniem na obiekcie, dobór automatyki oraz wykonanie schematów blokowych.

Zobacz również

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć ‑ część 1

MiP_4-5_77.jpg

Poprawa wydajności prac magazynu coraz częściej ma miejsce dzięki automatyzacji oraz mechanizacji procesów. Jednakże większość operacji magazynowych w dalszym ciągu odbywa się z wykorzystaniem standardowych regałów (APR), a do obsługi rozładunku, składowania, konfekcjonowania i załadunku towarów wykorzystywane jest również standardowe wyposażenie służące obsłudze tych procesów (tzw. wyposażenie handlingowe).

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Nowa czerwona świerćpaleta LPR

MiP_4-5_76.jpg

O LPR

LPR La Palette Rouge to międzynarodowa firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem oraz wynajmowaniem palet, obsługująca głównie branżę FMCG oraz sieci handlowe. Założona w Tuluzie (na południu Francji) w roku 1992 firma LPR zarządza ponad 80 milionami palet rocznie oraz ma ponad 25 000 punktów odbioru palet. LPR prowadzi działalność w całej Europie. Ma ponad 100 centrów serwisowych. Każdy oddział firmy ma wyspecjalizowany zespół kierujący wszelkimi działaniami na poziomie lokalnym. LPR opracował jeden wspólny, oparty na SAP, system informatyczny stosowany w całej grupie. Oznacza to możliwość zaoferowania usług o tak samo wysokiej jakości klientom w całej Europie. LPR Polska jest młodym, profesjonalnym i zaangażowanym zespołem mającym na celu działać aktywnie, tak aby dopasować swoje usługi dokładnie do potrzeb swoich klientów. Dostosowanie się do wymagań każdego z naszych klientów jest dla nas kwestią nadrzędną. Naszymi działaniami obejmujemy cały kraj oraz ściśle współpracujemy ze wszystkimi podmiotami naszego łańcucha dostaw. Dla LPR priorytetem jest zaspokajanie potrzeb naszych klientów, nieprzerwane zapewnianie palet wysokiej jakości, zarządzanie odzyskiwaniem/odbiorem zasobów oraz rozwiązywanie wszelkich kwestii we współpracy z klientem.

LPR zbudowało markę czerwonej palety w Polsce, promując wynajem palet i potwierdzając, że jest solidnym partnerem mogącym realizować najbardziej ambitne projekty, w czym pomaga ponad 25 lat doświadczenia na rynku europejskim.

W tej chwili w Polsce firma posiada trzy centra serwisowe w optymalnych lokalizacjach oraz centralę w Warszawie. Polskie biuro LPR zarządza również strefą CEE i krajami bałtyckimi. Szybkość, z jaką LPR zbudował pozycję na rynku, pokazuje, że wynajem palet w poolu zamkniętym ma w Polsce przyszłość i jest coraz częściej brany pod uwagę. Wiele przedsiębiorstw podczas kierowania gospodarką paletową zmaga się z problemem strat palet i tym samym ponosi wiele dodatkowych kosztów wynikających m.in. z konieczności uzupełnienia braków. Jednym ze sposobów, który umożliwia zminimalizowanie tej części wydatków, jest wynajmowanie palet od firm zewnętrznych.

W obecnych czasach część procesów można zautomatyzować, dotyczy to wielu różnych działań w firmie, również zarządzania systemem paletowym. Alternatywnym rozwiązaniem dla wewnętrznego nadzorowania obrotu palet i inwestowania w narzędzia IT jest współpraca z operatorami pooli paletowych. LPR może monitorować przebieg kolejnych etapów łańcucha dostaw, m.in. dzięki korzystaniu z profesjonalnych systemów informacyjnych. Klienci zyskują kompleksową obsługę, a większość obowiązków oraz odpowiedzialność za ich realizację znajduje się po stronie operatora poolu.

RQP46

LPR oferuje nowy nośnik, który poprawi sprzedaż poprzez wzrost wydajności na ostatnim odcinku łańcucha dostaw. Nasza czerwona, plastikowa ćwierćpaleta pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni w sklepie, i ekspozycje produktu na atrakcyjnym standzie. Pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na promocje produktu i poprawić ekspozycje oraz sprzedaż w sklepach.

Korzystanie z czerwonych ćwierćpalet LPR pozwala na zmniejszenie strat, optymalizację transportu oraz kosztów magazynowania. Plastikowe palety LPR są wykonane z wytrzymałego i odpornego na zanieczyszczenia polipropylenu, zabezpieczając produkt przez zniszczeniem, zabrudzeniem czy wilgotnością. Dodatkowo plastikowe ćwierćpalety LPR składają się jedna w drugą, co pozwala zaoszczędzić na transporcie do 60%. Paleta ma wymiar 600 × 400 mm dzięki czemu jest kompatybilna z każdym standardowym sprzętem, oraz jest akceptowana w całym łańcuchu dostaw.

Więcej informacji: www.lpr.eu

Czytaj więcej

Palety dla przemysłu spożywczego

MiP_4-5_72.jpg

Paleta jest podniesioną platformą, która służy do przenoszenia i składowania towarów. Standardowe wymiary palet to 1000 × 1200 mm oraz 800 × 1200 mm. Palety najczęściej wykonuje się z drewna, jednak w przemyśle spożywczym zastosowanie znajdują również palety wykonane z innych materiałów.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama