Kurtyny powietrzne do bram przemysłowych

Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Obiekty wielkopowierzchniowe narażone są na powstawanie intensywnego przeciągu, zwłaszcza przy otwartych bramach przy dokach lub po przeciwległych stronach budynku. Stąd kurtyny przemysłowe stały się nieodłącznym elementem każdej hali magazynowej czy centrum logistycznego.

Kurtyny powietrzne do bram przemysłowych

Firma FLOWAIR specjalizuje się w doborze i sprzedaży zaawansowanych technicznie kurtyn przemysłowych. Z jej doświadczeń wynika, że ponad 60% bram to otwory o powierzchni ponad 15 m2. Przekłada się to często na proporcje wymiarowe 5 × 3 m lub 4 × 4 m. Przy tak dużych powierzchniach bramowych obiekty narażone są na ogromne straty energii, głównie ciepła i dobór odpowiedniej kurtyny bramowej staje się priorytetem.

Jak dobrać odpowiednią kurtynę?

Aby dobrać odpowiednią kurtynę, należy zebrać kilka informacji. Przede wszystkim należy znać wymiar bramy. Jej szerokość ma duże znaczenie, ponieważ kurtyna powinna być równa lub dłuższa. Od wysokości montażu zależy natomiast wybór zasięgu kurtyny. Przemysłowe kurtyny bramowe to urządzenia o zasięgu ponad 7 m. Dodatkowo musimy określić, jakie jest źródło ciepła w obiekcie. Od tego będzie zależała bowiem wersja kurtyny – z nagrzewnicą wodną, elektryczną czy bez nagrzewnicy.

Pod uwagę należy również wziąć pozycję montażu urządzenia, uwzględniając przy tym otoczenie bramy i umiejscowienie jej w stosunku do wnętrza hali. Nie należy nadmuchiwać powietrza z kurtyny bezpośrednio w miejsca, w których pracują osoby lub w miejsca, gdzie znajdują się towary podatne na zmianę temperatur.

Sposób montażu

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż urządzeń nad bramą, ale nie z każdym systemem otwierania bram taki układ pracy jest możliwy. Przy tego typu rozwiązaniu nie zabieramy powierzchni przybramowej przeznaczonej najczęściej do szybkiego załadunku lub rozładunku towaru. Ponadto nadmuchujemy powietrze z górnych części obiektu, czyli cieplejsze i mniej zanieczyszczone.

Zupełnie odmienną sytuację spotykamy w przypadku montażu pionowego, gdzie jesteśmy narażeni na nadmuch powietrza zanieczyszczonego. Dodatkowo duże prędkości wylotowe powietrza mogą negatywnie wpływać na pracowników, a nawet na transport lżejszych towarów. Należy również pamiętać, że tego typu urządzenie powinno się zabezpieczyć odbojnikami przed niepożądanym uderzeniem wózkiem transportowym.

Nie zawsze jest możliwość montażu kurtyny bezpośrednio przy otworze bramowym. W takim przypadku możliwe jest odsunięcie urządzenia w głąb obiektu, aczkolwiek urządzenie musi mieć regulowaną kratkę wylotową, która umożliwi skierowanie bariery powietrznej jak najbliżej obrysu bramy.

Rozwiązania do nietypowych obiektów

FLOWAIR, producent urządzeń przemysłowych, na co dzień spotyka się z nietypowymi rozwiązaniami dla zabezpieczenia termicznego obiektów. Na przykład specyficzne warunki otoczenia pojawiają się przy doborze kurtyn bramowych w myjniach samochodowych. Jest to spowodowane stosowaniem detergentów do mycia aut, które wymuszają zastosowanie na obiekcie kurtyn bramowych zabezpieczonych w obudowę antykorozyjną i wentylatory o podwyższonym stopniu ochrony IP66.

Ze względu na występujące przeszkody architektoniczno-instalacyjne wokół bram, kurtyny często rozmieszcza się nad nimi. Ma to dodatkową zaletę, ponieważ powietrze z kurtyn czerpane jest wówczas z górnych partii obiektu. Przy montażu pionowym i umieszczeniu kurtyny na podłodze, pobierana byłaby mgła wodna, która w myjniach opada na posadzkę.

W kwestii doboru odpowiedniej wersji kurtyny warto skorzystać np. z doświadczeń Działu Wsparcia Projektowego FLOWAIR. Firmowi projektanci oferują pomoc w doborze urządzeń wraz z ich wrysowaniem i rozmieszczeniem na obiekcie, dobór automatyki oraz wykonanie schematów blokowych.

Zobacz również

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć ‑ część 1

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć - część 1

Poprawa wydajności prac magazynu coraz częściej ma miejsce dzięki automatyzacji oraz mechanizacji procesów. Jednakże większość operacji magazynowych w dalszym ciągu odbywa się z wykorzystaniem standardowych regałów (APR), a do obsługi rozładunku, składowania, konfekcjonowania i załadunku towarów wykorzystywane jest również standardowe wyposażenie służące obsłudze tych procesów (tzw. wyposażenie handlingowe).

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

LPR La Palette Rouge to międzynarodowa firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem oraz wynajmowaniem palet, obsługująca głównie branżę FMCG oraz sieci handlowe. Założona w Tuluzie (na południu Francji) w roku 1992 firma LPR zarządza ponad 80 milionami palet rocznie oraz ma ponad 25 000 punktów odbioru palet.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama