int(1) int(2) Magazyny idą na rekord | Magazynowanie | Magazynowanie i Produkcja

Rynek obiektów magazynowych w Polsce po raz kolejny może pochwalić się historycznym rekordem. Tym razem chodzi o powierzchnię oddaną do użytku w pierwszym półroczu, która przekroczyła milion mkw. Jednak deweloperzy i inwestorzy nie zwalniają tempa, bo w budowie wciąż pozostaje ponad 2 mln mkw. nowych magazynów.

Polski rynek magazynów ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Na zakończenie pierwszego półrocza całkowite zasoby powierzchni magazynowej sięgnęły 16,9 mln mkw. Tylko w pierwszych dwóch kwartałach 2019 r. deweloperzy oddali do użytku blisko 1,1 mln mkw nowej po- wierzchni, co stanowiło rekordowy wynik w historii rynku.

Wielka piątka

Według specjalistów z firmy Axi Immo najlepsze rezultaty osiągnęło 5 głównych hubów magazynowo-produkcyjnych, które odpowiadały za 89% popytu w I połowie 2019 r. Najwięcej powierzchni wynajęto w regionie Warszawy – 550 tys. mkw. Wynik ten jest o 70% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Jest on rezultatem kilku dużych inwestycji logistycznych oraz wzrostu liczby umów związanych z logistyką ostatniej mili na terenie miast. Na drugim miejscu znalazł się Dolny Śląsk, z wynikiem ponad 330 tys. mkw. wynajętej powierzchni magazynowej. Następnie Polska centralna i Górny Śląsk z popytem na poziomie 300 tys. mkw.

Podobnie wyglądają statystyki nowo oddanej powierzchni w Polsce. Najwięcej nowej powierzchni, ponad 220 tys. mkw., przybyło w Polsce centralnej, następnie po ponad 125 tys. mkw. w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Wśród nowych rynków wyróżniły się Polska wschodnia i Szczecin, gdzie łącznie oddano do użytku ponad 235 tys. mkw.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ w budowie wciąż pozostaje kolejne 2,24 mln mkw. w ramach 70 projektów inwestycyjnych. Jak zauważają eksperci Cushman & Wakefield około 75% realizowanej powierzchni również zlokalizowane jest na czterech głównych rynkach. Tym razem jednak kolejność w czołówce jest nieco inna. Na Górnym Śląsku budowanych jest 583 tys. mkw. magazynów, w regionie Warszawy – 396 tys. mkw., na rynku wrocławskim – 360 tys. mkw., a w Polsce centralnej 357 tys. mkw.

Panattoni na czele

Pierwsze miejsce Górnego Śląska to między innymi efekt największej obecnie realizowanej inwestycji magazynowej w Polsce. Jest to obiekt BTS budowany przez Panattoni Europe dla firmy Amazon. Powstaje w Gliwicach i będzie miał powierzchnię 210 tys. mkw. Oprócz ogromnej powierzchni deweloper chwali się czterema użytkowymi poziomami z wdrożoną najnowocześniejszą technologią, która ma być doskonałym wsparciem w obsłudze błyskawicznie rosnącego rynku sprzedaży internetowej. Budynek został wyposażony m.in. w inteligentny system zarządzania (BMS) oraz czujniki ruchu w różnych strefach. Spełnia on również najwyższe standardy ekologiczne. Został poddany procesowi certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM Interim z oceną Very Good. Obiekt zawdzięcza certyfikat m.in. systemowi maksymalnego ograniczenia zużycia wody oraz oświetleniu LED.

Dwa kolejne miejsca w rankingu zajęły inwestycje o połowę mniejsze i również realizowane przez Panattoni Europe. Większa z nich to Panattoni Central European Logistic Hub, budowany w Łodzi. Jego powierzchnia to 112 tys. mkw. To tworzony przez dewelopera największy w Europie kompleks logistyczny o planowanej ­powierzchni 600 tys. mkw. Inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Jędrzejowskiej, tuż przy A1 – jedynej polskiej autostradzie o przebiegu północ–południe. Hub oddalony jest 30 km od węzła Łódź Północ, który stanowi skrzyżowanie autostrad A1 i A2. Już dziś realizacja Central European Logistics Hub zbliża się do półmetka. W ramach inwestycji wybudowanych zostało 250 tys. mkw. Hub napędza rozwój Nowej Dzielnicy Przemysłowej Łodzi z potencjalnymi 7 tys. miejsc pracy.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Zima nie zaskoczy SEGRO

SEGRO_Logistics_Park_Warsaw_Nadarzyn.jpg

SEGRO, wiodący deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, stawia na inteligentne dachy. Po testowym wdrożeniu w 2017 roku, firma wyposażyła w system czujników dachowych już drugi budynek na terenie SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Wpływ rozwoju e-commerce na branżę magazynową

Depositphotos_19452415_ds.jpg

E-commerce odgrywa coraz większą rolę nie tylko w strefie gospodarczej, ale także w branży magazynowej. Szacuje się, że w ciągu roku zwiększy się skala dostarczanych przesyłek zamawianych ze sklepów on-line aż o 70%. Wraz z rozwojem gałęzi e-commerce, przewiduje się podwyżki cen dostaw w skali 7-10%. 

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Colian Logistic w Panattoni Park Wrocław IX

magazyn_Colian Logistic.jpg

Colian Logistic, spółka należąca do grupy Colian Holding SA., lidera na rynku spożywczym przeniosła się do nowego magazynu w okolicach Wrocławia. Firma wynajęła 7 250 mkw. powierzchni magazynowo – biurowej w Panattoni Park Wrocław IX. W transakcji najmu doradzała firma AXI IMMO. 

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama