Rynek obiektów magazynowych w Polsce po raz kolejny może pochwalić się historycznym rekordem. Tym razem chodzi o powierzchnię oddaną do użytku w pierwszym półroczu, która przekroczyła milion mkw. Jednak deweloperzy i inwestorzy nie zwalniają tempa, bo w budowie wciąż pozostaje ponad 2 mln mkw. nowych magazynów.

Polski rynek magazynów ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Na zakończenie pierwszego półrocza całkowite zasoby powierzchni magazynowej sięgnęły 16,9 mln mkw. Tylko w pierwszych dwóch kwartałach 2019 r. deweloperzy oddali do użytku blisko 1,1 mln mkw nowej po- wierzchni, co stanowiło rekordowy wynik w historii rynku.

Wielka piątka

Według specjalistów z firmy Axi Immo najlepsze rezultaty osiągnęło 5 głównych hubów magazynowo-produkcyjnych, które odpowiadały za 89% popytu w I połowie 2019 r. Najwięcej powierzchni wynajęto w regionie Warszawy – 550 tys. mkw. Wynik ten jest o 70% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Jest on rezultatem kilku dużych inwestycji logistycznych oraz wzrostu liczby umów związanych z logistyką ostatniej mili na terenie miast. Na drugim miejscu znalazł się Dolny Śląsk, z wynikiem ponad 330 tys. mkw. wynajętej powierzchni magazynowej. Następnie Polska centralna i Górny Śląsk z popytem na poziomie 300 tys. mkw.

Podobnie wyglądają statystyki nowo oddanej powierzchni w Polsce. Najwięcej nowej powierzchni, ponad 220 tys. mkw., przybyło w Polsce centralnej, następnie po ponad 125 tys. mkw. w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Wśród nowych rynków wyróżniły się Polska wschodnia i Szczecin, gdzie łącznie oddano do użytku ponad 235 tys. mkw.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ w budowie wciąż pozostaje kolejne 2,24 mln mkw. w ramach 70 projektów inwestycyjnych. Jak zauważają eksperci Cushman & Wakefield około 75% realizowanej powierzchni również zlokalizowane jest na czterech głównych rynkach. Tym razem jednak kolejność w czołówce jest nieco inna. Na Górnym Śląsku budowanych jest 583 tys. mkw. magazynów, w regionie Warszawy – 396 tys. mkw., na rynku wrocławskim – 360 tys. mkw., a w Polsce centralnej 357 tys. mkw.

Panattoni na czele

Pierwsze miejsce Górnego Śląska to między innymi efekt największej obecnie realizowanej inwestycji magazynowej w Polsce. Jest to obiekt BTS budowany przez Panattoni Europe dla firmy Amazon. Powstaje w Gliwicach i będzie miał powierzchnię 210 tys. mkw. Oprócz ogromnej powierzchni deweloper chwali się czterema użytkowymi poziomami z wdrożoną najnowocześniejszą technologią, która ma być doskonałym wsparciem w obsłudze błyskawicznie rosnącego rynku sprzedaży internetowej. Budynek został wyposażony m.in. w inteligentny system zarządzania (BMS) oraz czujniki ruchu w różnych strefach. Spełnia on również najwyższe standardy ekologiczne. Został poddany procesowi certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM Interim z oceną Very Good. Obiekt zawdzięcza certyfikat m.in. systemowi maksymalnego ograniczenia zużycia wody oraz oświetleniu LED.

Dwa kolejne miejsca w rankingu zajęły inwestycje o połowę mniejsze i również realizowane przez Panattoni Europe. Większa z nich to Panattoni Central European Logistic Hub, budowany w Łodzi. Jego powierzchnia to 112 tys. mkw. To tworzony przez dewelopera największy w Europie kompleks logistyczny o planowanej ­powierzchni 600 tys. mkw. Inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Jędrzejowskiej, tuż przy A1 – jedynej polskiej autostradzie o przebiegu północ–południe. Hub oddalony jest 30 km od węzła Łódź Północ, który stanowi skrzyżowanie autostrad A1 i A2. Już dziś realizacja Central European Logistics Hub zbliża się do półmetka. W ramach inwestycji wybudowanych zostało 250 tys. mkw. Hub napędza rozwój Nowej Dzielnicy Przemysłowej Łodzi z potencjalnymi 7 tys. miejsc pracy.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Promocyjny nr 2/2019

Wózek widłowy – niezastąpiony „pracownik” magazynu

Wózek widłowy to jeden ze składowych elementów wyposażenia każdego magazynu. Wybór właściwego wózka to dla wielu firm kluczowe zadanie, które w przyszłości może przyśpieszyć pracę w magazynie. Jak rynek wózków widłowych ocenia Marcin Trąbka, członek zarządu Kuhn Polska? Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej
Promocyjny nr 2/2019

Ocena potencjału rozwoju obszaru logistyki kontraktowej w Polsce

MiP_2_81.jpg

Obszar logistyki kontraktowej w Polsce rozwija się bardzo szybko, o czym może świadczyć liczba podmiotów działających w tym segmencie na naszym rynku oraz ciągły dynamiczny wzrost ilości powierzchni magazynowych i rozwój parków logistycznych, których najemcami są w około 35% operatorzy logistyczni. Zmienia się również podejście deweloperów, którzy coraz częściej skłonni są budować swoje obiekty magazynowe spekulacyjnie, licząc, że w krótkim czasie znajdzie się najemca.

Czytaj więcej

Operator logistyczny do zadań specjalnych

mip_2_76.jpg

Polska branża TSL cechuje się silnym rozdrobnieniem. W efekcie na rynku działa wiele podmiotów o zróżnicowanej skali i szerokości oferty, oferujących odmienny charakter świadczonych usług. Jednym z zauważalnych trendów jest specjalizacja branżowa, połączona z funkcją operatora logistycznego, a w następnej kolejności integratora usług TSL. Ważny jest też właściwy dobór operatora logistycznego pod kątem jego roli w projektowaniu, planowaniu, zarządzaniu i administrowaniu obszarami łańcucha dostaw.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach: