Rynek obiektów magazynowych w Polsce po raz kolejny może pochwalić się historycznym rekordem. Tym razem chodzi o powierzchnię oddaną do użytku w pierwszym półroczu, która przekroczyła milion mkw. Jednak deweloperzy i inwestorzy nie zwalniają tempa, bo w budowie wciąż pozostaje ponad 2 mln mkw. nowych magazynów.

Polski rynek magazynów ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Na zakończenie pierwszego półrocza całkowite zasoby powierzchni magazynowej sięgnęły 16,9 mln mkw. Tylko w pierwszych dwóch kwartałach 2019 r. deweloperzy oddali do użytku blisko 1,1 mln mkw nowej po- wierzchni, co stanowiło rekordowy wynik w historii rynku.

Wielka piątka

Według specjalistów z firmy Axi Immo najlepsze rezultaty osiągnęło 5 głównych hubów magazynowo-produkcyjnych, które odpowiadały za 89% popytu w I połowie 2019 r. Najwięcej powierzchni wynajęto w regionie Warszawy – 550 tys. mkw. Wynik ten jest o 70% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Jest on rezultatem kilku dużych inwestycji logistycznych oraz wzrostu liczby umów związanych z logistyką ostatniej mili na terenie miast. Na drugim miejscu znalazł się Dolny Śląsk, z wynikiem ponad 330 tys. mkw. wynajętej powierzchni magazynowej. Następnie Polska centralna i Górny Śląsk z popytem na poziomie 300 tys. mkw.

Podobnie wyglądają statystyki nowo oddanej powierzchni w Polsce. Najwięcej nowej powierzchni, ponad 220 tys. mkw., przybyło w Polsce centralnej, następnie po ponad 125 tys. mkw. w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Wśród nowych rynków wyróżniły się Polska wschodnia i Szczecin, gdzie łącznie oddano do użytku ponad 235 tys. mkw.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ w budowie wciąż pozostaje kolejne 2,24 mln mkw. w ramach 70 projektów inwestycyjnych. Jak zauważają eksperci Cushman & Wakefield około 75% realizowanej powierzchni również zlokalizowane jest na czterech głównych rynkach. Tym razem jednak kolejność w czołówce jest nieco inna. Na Górnym Śląsku budowanych jest 583 tys. mkw. magazynów, w regionie Warszawy – 396 tys. mkw., na rynku wrocławskim – 360 tys. mkw., a w Polsce centralnej 357 tys. mkw.

Panattoni na czele

Pierwsze miejsce Górnego Śląska to między innymi efekt największej obecnie realizowanej inwestycji magazynowej w Polsce. Jest to obiekt BTS budowany przez Panattoni Europe dla firmy Amazon. Powstaje w Gliwicach i będzie miał powierzchnię 210 tys. mkw. Oprócz ogromnej powierzchni deweloper chwali się czterema użytkowymi poziomami z wdrożoną najnowocześniejszą technologią, która ma być doskonałym wsparciem w obsłudze błyskawicznie rosnącego rynku sprzedaży internetowej. Budynek został wyposażony m.in. w inteligentny system zarządzania (BMS) oraz czujniki ruchu w różnych strefach. Spełnia on również najwyższe standardy ekologiczne. Został poddany procesowi certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM Interim z oceną Very Good. Obiekt zawdzięcza certyfikat m.in. systemowi maksymalnego ograniczenia zużycia wody oraz oświetleniu LED.

Dwa kolejne miejsca w rankingu zajęły inwestycje o połowę mniejsze i również realizowane przez Panattoni Europe. Większa z nich to Panattoni Central European Logistic Hub, budowany w Łodzi. Jego powierzchnia to 112 tys. mkw. To tworzony przez dewelopera największy w Europie kompleks logistyczny o planowanej ­powierzchni 600 tys. mkw. Inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Jędrzejowskiej, tuż przy A1 – jedynej polskiej autostradzie o przebiegu północ–południe. Hub oddalony jest 30 km od węzła Łódź Północ, który stanowi skrzyżowanie autostrad A1 i A2. Już dziś realizacja Central European Logistics Hub zbliża się do półmetka. W ramach inwestycji wybudowanych zostało 250 tys. mkw. Hub napędza rozwój Nowej Dzielnicy Przemysłowej Łodzi z potencjalnymi 7 tys. miejsc pracy.

Pozostałe 55% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Savills: Wirus nie straszny magazynom

Kamil.jpg

Pierwsze półrocze 2020 r. okazało się rekordowe dla rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych, podaje firma doradcza Savills. Pomimo wyzwań związanych z Covid-19 popyt osiągnął najwyższą w historii wartość odnotowaną na półmetku roku. Ponadto, w drugim kwartale wynajęto i oddano do użytku nawet więcej nowej powierzchni, niż w pierwszych trzech miesiącach roku.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Rynek magazynowy odporny na COVID‑19 w I połowie 2020 r. E‑commerce nadal napędza popyt

Raport Magazynowy.jpg

Polski rynek magazynowy po I połowie 2020 roku wciąż utrzymuje się na fali wznoszącej. Pandemia COVID-19 nie miała wpływu na wyniki po stronie popytu. Od stycznia do końca czerwca wynajęto 2,38 mln mkw. nowoczesnej powierzchni produkcyjno-logistycznej. Natomiast, porównując wyłącznie popyt brutto w II kw. 2020 r. w ujęciu rok do roku to wzrósł on o ponad 50% i wyniósł 1,36 mln mkw. Tak dobre wyniki są skutkiem dużej aktywności najemców z sektora e-commerce, w tym dużych transakcji BTS. Firma AXI IMMO prezentuje najnowszą publikację, raport „Polski Rynek Magazynowy w I połowie 2020 r.”

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

GLP w Europie pod jednym szyldem

GLP.png

Firma GLP sfinalizowała transakcję zakupu portfela wysokiej jakości nieruchomości logistycznych Grupy Goodman w Polsce, Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech. Dzięki temu, jako jeden z niewielu graczy na rynku magazynowym, GLP jest już obecne w aż 11 krajach Europy.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama