Wraz z końcem 2018 roku powierzchnia magazynowa w Polsce przekroczyła poziom 15 mln m2. Obecny rok to dalszy rozwój tego rynku, bo w budowie nadal pozostaje blisko 2 mln m2 nieruchomości logistycznych. Przy tak szybko rosnącej podaży niełatwo przyciągnąć uwagę potencjalnych najemców, ale deweloperzy mają do dyspozycji spory wachlarz możliwości.

Lokalizacja i cena – te dwa czynniki wydają się niepodważalnymi atutami ideal­nego magazynu. Stąd też rywalizacja na rynku nieruchomości logistycznych odbywa się głównie na tych polach. Kwestia lokalizacji, a co za tym idzie skomunikowania magazynu z głównymi rynkami zbytu, to główny argument, jakim posługują się deweloperzy. Szybko rozwijająca się w Polsce sieć dróg daje nowe możliwości atrakcyjnego umiejscowienia magazynu i znacząco poszerza rynek. To także szansa dla regionów określanych jako rynki wschodzące, gdzie tego typu inwestycji jest wciąż niewiele, a najemcy łatwiej mogą znaleźć pracowników.

Oprócz typowych parków logistycznych coraz częściej pojawiają się również propozycje mniejszych obiektów położonych blisko centrów dużych miast. To oferta skierowana głównie do branży e-commerce, dla której kluczowym elementem jest skracanie czasu dostawy. Możliwość realizowania zamówień nawet tego samego dnia może stanowić poważną przewagę konkurencyjną, wartą rozważenia znacznie wyższych stawek czynszu. W takie magazyny już inwestują między innymi Panattoni czy 7R.

Wciąż najbardziej poszukiwane są magazyny w centralnej Polsce i wokół Warszawy. Jednakże to właśnie w tych regionach jest największa aktywność deweloperów i najbardziej zacięta walka o najemców. Efektem tego są stosunkowo atrakcyjne stawki czynszów, które w centralnej Polsce wahają się pomiędzy 2,6 a 3,2 euro za m2 i rosną znacznie wolniej, niż wskazywałby na to poziom popytu. Jest to oczywiście wartość bazowa, bo w zależności od wielkości magazynu i długości umowy najemcy mogą wynegocjować niższe stawki.

Pozostałe 69% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Savills: Wirus nie straszny magazynom

Kamil.jpg

Pierwsze półrocze 2020 r. okazało się rekordowe dla rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych, podaje firma doradcza Savills. Pomimo wyzwań związanych z Covid-19 popyt osiągnął najwyższą w historii wartość odnotowaną na półmetku roku. Ponadto, w drugim kwartale wynajęto i oddano do użytku nawet więcej nowej powierzchni, niż w pierwszych trzech miesiącach roku.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Rynek magazynowy odporny na COVID‑19 w I połowie 2020 r. E‑commerce nadal napędza popyt

Raport Magazynowy.jpg

Polski rynek magazynowy po I połowie 2020 roku wciąż utrzymuje się na fali wznoszącej. Pandemia COVID-19 nie miała wpływu na wyniki po stronie popytu. Od stycznia do końca czerwca wynajęto 2,38 mln mkw. nowoczesnej powierzchni produkcyjno-logistycznej. Natomiast, porównując wyłącznie popyt brutto w II kw. 2020 r. w ujęciu rok do roku to wzrósł on o ponad 50% i wyniósł 1,36 mln mkw. Tak dobre wyniki są skutkiem dużej aktywności najemców z sektora e-commerce, w tym dużych transakcji BTS. Firma AXI IMMO prezentuje najnowszą publikację, raport „Polski Rynek Magazynowy w I połowie 2020 r.”

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

GLP w Europie pod jednym szyldem

GLP.png

Firma GLP sfinalizowała transakcję zakupu portfela wysokiej jakości nieruchomości logistycznych Grupy Goodman w Polsce, Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech. Dzięki temu, jako jeden z niewielu graczy na rynku magazynowym, GLP jest już obecne w aż 11 krajach Europy.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama