Wraz z końcem 2018 roku powierzchnia magazynowa w Polsce przekroczyła poziom 15 mln m2. Obecny rok to dalszy rozwój tego rynku, bo w budowie nadal pozostaje blisko 2 mln m2 nieruchomości logistycznych. Przy tak szybko rosnącej podaży niełatwo przyciągnąć uwagę potencjalnych najemców, ale deweloperzy mają do dyspozycji spory wachlarz możliwości.

Lokalizacja i cena – te dwa czynniki wydają się niepodważalnymi atutami ideal­nego magazynu. Stąd też rywalizacja na rynku nieruchomości logistycznych odbywa się głównie na tych polach. Kwestia lokalizacji, a co za tym idzie skomunikowania magazynu z głównymi rynkami zbytu, to główny argument, jakim posługują się deweloperzy. Szybko rozwijająca się w Polsce sieć dróg daje nowe możliwości atrakcyjnego umiejscowienia magazynu i znacząco poszerza rynek. To także szansa dla regionów określanych jako rynki wschodzące, gdzie tego typu inwestycji jest wciąż niewiele, a najemcy łatwiej mogą znaleźć pracowników.

Oprócz typowych parków logistycznych coraz częściej pojawiają się również propozycje mniejszych obiektów położonych blisko centrów dużych miast. To oferta skierowana głównie do branży e-commerce, dla której kluczowym elementem jest skracanie czasu dostawy. Możliwość realizowania zamówień nawet tego samego dnia może stanowić poważną przewagę konkurencyjną, wartą rozważenia znacznie wyższych stawek czynszu. W takie magazyny już inwestują między innymi Panattoni czy 7R.

Wciąż najbardziej poszukiwane są magazyny w centralnej Polsce i wokół Warszawy. Jednakże to właśnie w tych regionach jest największa aktywność deweloperów i najbardziej zacięta walka o najemców. Efektem tego są stosunkowo atrakcyjne stawki czynszów, które w centralnej Polsce wahają się pomiędzy 2,6 a 3,2 euro za m2 i rosną znacznie wolniej, niż wskazywałby na to poziom popytu. Jest to oczywiście wartość bazowa, bo w zależności od wielkości magazynu i długości umowy najemcy mogą wynegocjować niższe stawki.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Automatyzacja i digitalizacja siłą Modernlog 2020

kolaż_modernlog.png

Logistyka 4.0 – to hasło najbliższej, 4. edycji targów Modernlog. U podstaw najnowszych trendów branży leży cyfryzacja i automatyzacja procesów. To klucz do zwiększenia efektywności magazynu, centrum dystrybucyjnego czy hali produkcyjnej. Jakie rozwiązania wybrać? Co najlepiej się sprawdzi w konkretnej firmie? Tego będzie można dowiedzieć się już 2-5 czerwca 2020 r. w Poznaniu.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Wirtualne oblicze Targów SYMAS®/MAINTENANCE

Symas1.jpg

Kraków budzi zainteresowanie nie tylko turystów i koneserów sztuki, ale również zagranicznych biznesmenów z całego świata. Dzięki takim wydarzeniom jak Targi SYMAS®/MAINTENANCE miasto staje się ważnym  punktem na przemysłowej mapie Polski. Nadchodząca edycja, podczas której jednym z tematów będą technologie VR w przemyśle, odbędzie się w dniach 2-3 października w EXPO Kraków.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Trwa rejestracja na VI edycję największej konferencji zakupowej w Polsce – PROCON/POLZAK

Procon.jpg

Do biznesu, wielkimi krokami wkracza tajemnicza VUCA – równie szybko zbliża się kolejna edycja prestiżowej konferencji zakupowej PROCON/POLZAK, która w ubiegłym roku zgromadziła ponad 500 uczestników.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama