Wraz z końcem 2018 roku powierzchnia magazynowa w Polsce przekroczyła poziom 15 mln m2. Obecny rok to dalszy rozwój tego rynku, bo w budowie nadal pozostaje blisko 2 mln m2 nieruchomości logistycznych. Przy tak szybko rosnącej podaży niełatwo przyciągnąć uwagę potencjalnych najemców, ale deweloperzy mają do dyspozycji spory wachlarz możliwości.

Lokalizacja i cena – te dwa czynniki wydają się niepodważalnymi atutami ideal­nego magazynu. Stąd też rywalizacja na rynku nieruchomości logistycznych odbywa się głównie na tych polach. Kwestia lokalizacji, a co za tym idzie skomunikowania magazynu z głównymi rynkami zbytu, to główny argument, jakim posługują się deweloperzy. Szybko rozwijająca się w Polsce sieć dróg daje nowe możliwości atrakcyjnego umiejscowienia magazynu i znacząco poszerza rynek. To także szansa dla regionów określanych jako rynki wschodzące, gdzie tego typu inwestycji jest wciąż niewiele, a najemcy łatwiej mogą znaleźć pracowników.

Oprócz typowych parków logistycznych coraz częściej pojawiają się również propozycje mniejszych obiektów położonych blisko centrów dużych miast. To oferta skierowana głównie do branży e-commerce, dla której kluczowym elementem jest skracanie czasu dostawy. Możliwość realizowania zamówień nawet tego samego dnia może stanowić poważną przewagę konkurencyjną, wartą rozważenia znacznie wyższych stawek czynszu. W takie magazyny już inwestują między innymi Panattoni czy 7R.

Wciąż najbardziej poszukiwane są magazyny w centralnej Polsce i wokół Warszawy. Jednakże to właśnie w tych regionach jest największa aktywność deweloperów i najbardziej zacięta walka o najemców. Efektem tego są stosunkowo atrakcyjne stawki czynszów, które w centralnej Polsce wahają się pomiędzy 2,6 a 3,2 euro za m2 i rosną znacznie wolniej, niż wskazywałby na to poziom popytu. Jest to oczywiście wartość bazowa, bo w zależności od wielkości magazynu i długości umowy najemcy mogą wynegocjować niższe stawki.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

#bezpiecznetargi

EXPO Kraków.jpg

Czy targi mogą być bezpieczne? – to jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez wystawców jak i  odwiedzających po ogłoszeniu przez Rząd kolejnego etapu odmrażania ograniczeń. Pracownicy Targów w Krakowie ostatnie tygodnie poświęcili na opracowanie standardów dla wydarzeń, które odbędą się w nowych warunkach sanitarnych. Jedno jest pewne - przy zachowaniu odpowiednich procedur będzie bezpiecznie i komfortowo.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

AXI IMMO prezentuje raport „Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020”

Raport_cov.jpg

Całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych i logistycznych na zakończenie I kw. 2020 roku wyniosły ponad 18,95 mln mkw. (+15% r/r).  Dobry wynik był głównie zasługą niesłabnącego popytu (-5% r/r) ze strony najemców, a także stabilnych stawek czynszów, które pomimo rozwijającej się  pandemii COVID-19 utrzymały swoją wysokość na większości rynków. Natomiast po stronie inwestycyjnej, tylko w I kw. 2020 roku wielkość transakcji była porównywalna z całym 2019 rokiem.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

Efektywna dezynfekcja gorącą parą wodną

Karcher1.jpg

Gdy spotykamy się z epidemią jednym z najważniejszych zadań staje się właściwa dezynfekcja, nie tylko własnych rąk, ale przedmiotów oraz powierzchni. Jej zadaniem jest niszczenie aktywnie rosnących i wegetatywnych mikroorganizmów drobnoustrojowych do określonego poziomu, który jest odmienny dla bakterii i dla wirusów.  

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama