Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym wprowadziło nowe zasady w zakresie uprawnień do obsługi wózków jezdniowych (dalej jako: „Rozporządzenie”). Ten akt prawny wszedł w życie 10 sierpnia 2018 r., stąd też całkowicie utraciło swoją moc poprzednie Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. o tym samym tytule.

Powodem zmiany obowiązujących przepisów był przede wszystkim zamiar wprowadzenia spójnych zasad odnoszących się do uprawnień umożliwiających obsługę wózków jezdniowych. Tłumaczono, że poprzednio obowiązująca regulacja tworzyła niepewność prawną, a operatorzy urządzeń nie wiedzieli, które z uprawnień powinni mieć i które mogą być uznane w przypadku ubiegania się o możliwość wykonywania zawodu operatora wózka jezdniowego z napędem silnikowym również w przypadku pracy poza granicami kraju.

Jakie kwalifikacje są niezbędne do operowania wózkami w świetle nowego Rozporządzenia?

Na wstępie należy wskazać, że najważniejszą zmianą wprowadzoną przez Rozporządzenie jest dokonanie wyraźnego podziału na wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia oraz na wózki inne niż wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia. Pierwsze z nich charakteryzują się znacznie większym poziomem zagrożeń związanych z eksploatacją niż wszystkie pozostałe rodzaje wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

Według Rozporządzenia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia można dopuścić osobę, która ukończyła ١٨ lat i ma zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych uzyskane na podstawie przepisów dotyczących trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.

Co istotne, osoby mające aktualne zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi podnośnikowych wózków jezdniowych z mechanicznym napędem podnoszenia, wydane przez właściwą jednostkę dozoru technicznego nie są zobowiązane po 10 sierpnia 2018 r. do potwierdzania na nowo swoich kwalifikacji.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

#bezpiecznetargi

EXPO Kraków.jpg

Czy targi mogą być bezpieczne? – to jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez wystawców jak i  odwiedzających po ogłoszeniu przez Rząd kolejnego etapu odmrażania ograniczeń. Pracownicy Targów w Krakowie ostatnie tygodnie poświęcili na opracowanie standardów dla wydarzeń, które odbędą się w nowych warunkach sanitarnych. Jedno jest pewne - przy zachowaniu odpowiednich procedur będzie bezpiecznie i komfortowo.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

AXI IMMO prezentuje raport „Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020”

Raport_cov.jpg

Całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych i logistycznych na zakończenie I kw. 2020 roku wyniosły ponad 18,95 mln mkw. (+15% r/r).  Dobry wynik był głównie zasługą niesłabnącego popytu (-5% r/r) ze strony najemców, a także stabilnych stawek czynszów, które pomimo rozwijającej się  pandemii COVID-19 utrzymały swoją wysokość na większości rynków. Natomiast po stronie inwestycyjnej, tylko w I kw. 2020 roku wielkość transakcji była porównywalna z całym 2019 rokiem.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

Efektywna dezynfekcja gorącą parą wodną

Karcher1.jpg

Gdy spotykamy się z epidemią jednym z najważniejszych zadań staje się właściwa dezynfekcja, nie tylko własnych rąk, ale przedmiotów oraz powierzchni. Jej zadaniem jest niszczenie aktywnie rosnących i wegetatywnych mikroorganizmów drobnoustrojowych do określonego poziomu, który jest odmienny dla bakterii i dla wirusów.  

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama