Koszty związane z utrzymaniem floty wózków widłowych to często znacząca pozycja w dokumentacji księgowej magazynu. Nic dziwnego, że tak często analizuje się możliwości ich optymalizacji. Na rynku dostępnych jest coraz więcej narzędzi pomagających lepiej wykorzystać te zasoby, ale proces poprawy efektywności warto zacząć od podstawowych elementów.

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość kosztów jest oczywiście liczba posiadanych wózków widłowych. Musi być ona odpowiednio dobrana zarówno do liczby, jak i rodzaju wykonywanych operacji logistycznych.

Koszty pod lupą

Planując pracę nowego magazynu, często trud­no jest określić dokładną liczbę pot­rzebnych wózków widłowych. Konieczne jest prze­analizowanie nie tylko spodziewanej liczby operacji logistycznych, jakie będą musiały wykonywać, ale również przerw koniecznych na ładowa- nie baterii, wymianę butli gazowych czy konserwację sprzę­tu. Niedoszacowanie liczby wózków może skutkować opóźnieniami w załadunku i rozładunku, a przeszaco- wanie generuje niepotrzebne koszty dodatkowych rat leasingowych za sprzęt.

Znacznie łatwiej jest określić niezbędną ilość sprzętu na podstawie danych zbieranych w czasie normalnej pracy magazynu. Liczba przepracowanych motogodzin, wykonanych operacji w czasie jednej zmiany czy sygnały o ewentualnych opóźnieniach pozwalają dostosować park maszynowy do optymalnego poziomu.

Jeszcze większym ułatwieniem jest montaż systemu monitoringu wózków widłowych, który pozwala uzyskać bardzo precyzyjne dane w czasie rzeczywistym oraz rozbudowane statystyki obejmujące dowolny okres.

Montując go w pojazdach czy maszynach poruszających się po terenie firmy, otrzymujemy szczegółowe informacje na temat ich eksploatacji. Zamontowane czujniki mogą kontrolować wiele różnych czynników, począwszy od prędkości jazdy, poprzez obciążenie silnika, postoje, po ilość paliwa czy stopień naładowania akumulatorów. Co więcej, systemy takie często pozwalają na identyfikację kierowców lub operatorów. Łatwo więc sprawdzić, czy poszczególne maszyny obsługiwane są przez osoby mające odpowied- nie uprawnienia.

Na miarę

Jednak na poziom kosztów wpływ ma nie tylko liczba pojazdów, ale również szereg ich parametrów. Czynnikiem, którego znaczenie często jest niedoceniane, jest odpowiednia ładowność wózków. Zasada „im więcej, tym lepiej” może okazać się bardzo kosztowna.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Automatyzacja i digitalizacja siłą Modernlog 2020

kolaż_modernlog.png

Logistyka 4.0 – to hasło najbliższej, 4. edycji targów Modernlog. U podstaw najnowszych trendów branży leży cyfryzacja i automatyzacja procesów. To klucz do zwiększenia efektywności magazynu, centrum dystrybucyjnego czy hali produkcyjnej. Jakie rozwiązania wybrać? Co najlepiej się sprawdzi w konkretnej firmie? Tego będzie można dowiedzieć się już 2-5 czerwca 2020 r. w Poznaniu.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Wirtualne oblicze Targów SYMAS®/MAINTENANCE

Symas1.jpg

Kraków budzi zainteresowanie nie tylko turystów i koneserów sztuki, ale również zagranicznych biznesmenów z całego świata. Dzięki takim wydarzeniom jak Targi SYMAS®/MAINTENANCE miasto staje się ważnym  punktem na przemysłowej mapie Polski. Nadchodząca edycja, podczas której jednym z tematów będą technologie VR w przemyśle, odbędzie się w dniach 2-3 października w EXPO Kraków.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Trwa rejestracja na VI edycję największej konferencji zakupowej w Polsce – PROCON/POLZAK

Procon.jpg

Do biznesu, wielkimi krokami wkracza tajemnicza VUCA – równie szybko zbliża się kolejna edycja prestiżowej konferencji zakupowej PROCON/POLZAK, która w ubiegłym roku zgromadziła ponad 500 uczestników.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama