Koszty związane z utrzymaniem floty wózków widłowych to często znacząca pozycja w dokumentacji księgowej magazynu. Nic dziwnego, że tak często analizuje się możliwości ich optymalizacji. Na rynku dostępnych jest coraz więcej narzędzi pomagających lepiej wykorzystać te zasoby, ale proces poprawy efektywności warto zacząć od podstawowych elementów.

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość kosztów jest oczywiście liczba posiadanych wózków widłowych. Musi być ona odpowiednio dobrana zarówno do liczby, jak i rodzaju wykonywanych operacji logistycznych.

Koszty pod lupą

Planując pracę nowego magazynu, często trud­no jest określić dokładną liczbę pot­rzebnych wózków widłowych. Konieczne jest prze­analizowanie nie tylko spodziewanej liczby operacji logistycznych, jakie będą musiały wykonywać, ale również przerw koniecznych na ładowa- nie baterii, wymianę butli gazowych czy konserwację sprzę­tu. Niedoszacowanie liczby wózków może skutkować opóźnieniami w załadunku i rozładunku, a przeszaco- wanie generuje niepotrzebne koszty dodatkowych rat leasingowych za sprzęt.

Znacznie łatwiej jest określić niezbędną ilość sprzętu na podstawie danych zbieranych w czasie normalnej pracy magazynu. Liczba przepracowanych motogodzin, wykonanych operacji w czasie jednej zmiany czy sygnały o ewentualnych opóźnieniach pozwalają dostosować park maszynowy do optymalnego poziomu.

Jeszcze większym ułatwieniem jest montaż systemu monitoringu wózków widłowych, który pozwala uzyskać bardzo precyzyjne dane w czasie rzeczywistym oraz rozbudowane statystyki obejmujące dowolny okres.

Montując go w pojazdach czy maszynach poruszających się po terenie firmy, otrzymujemy szczegółowe informacje na temat ich eksploatacji. Zamontowane czujniki mogą kontrolować wiele różnych czynników, począwszy od prędkości jazdy, poprzez obciążenie silnika, postoje, po ilość paliwa czy stopień naładowania akumulatorów. Co więcej, systemy takie często pozwalają na identyfikację kierowców lub operatorów. Łatwo więc sprawdzić, czy poszczególne maszyny obsługiwane są przez osoby mające odpowied- nie uprawnienia.

Na miarę

Jednak na poziom kosztów wpływ ma nie tylko liczba pojazdów, ale również szereg ich parametrów. Czynnikiem, którego znaczenie często jest niedoceniane, jest odpowiednia ładowność wózków. Zasada „im więcej, tym lepiej” może okazać się bardzo kosztowna.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Zima nie zaskoczy SEGRO

SEGRO_Logistics_Park_Warsaw_Nadarzyn.jpg

SEGRO, wiodący deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, stawia na inteligentne dachy. Po testowym wdrożeniu w 2017 roku, firma wyposażyła w system czujników dachowych już drugi budynek na terenie SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Wpływ rozwoju e-commerce na branżę magazynową

Depositphotos_19452415_ds.jpg

E-commerce odgrywa coraz większą rolę nie tylko w strefie gospodarczej, ale także w branży magazynowej. Szacuje się, że w ciągu roku zwiększy się skala dostarczanych przesyłek zamawianych ze sklepów on-line aż o 70%. Wraz z rozwojem gałęzi e-commerce, przewiduje się podwyżki cen dostaw w skali 7-10%. 

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Colian Logistic w Panattoni Park Wrocław IX

magazyn_Colian Logistic.jpg

Colian Logistic, spółka należąca do grupy Colian Holding SA., lidera na rynku spożywczym przeniosła się do nowego magazynu w okolicach Wrocławia. Firma wynajęła 7 250 mkw. powierzchni magazynowo – biurowej w Panattoni Park Wrocław IX. W transakcji najmu doradzała firma AXI IMMO. 

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama