Paleta jest podniesioną platformą, która służy do przenoszenia i składowania towarów. Standardowe wymiary palet to 1000 × 1200 mm oraz 800 × 1200 mm. Palety najczęściej wykonuje się z drewna, jednak w przemyśle spożywczym zastosowanie znajdują również palety wykonane z innych materiałów.

Palety dla przemysłu spożywczego

Palety stosuje się jako sztywne podłoże, na którym można układać drobniejsze opakowania i transportować je w większej ilości. Konstrukcja palet powinna zapewnić możliwość podnoszenia wózkiem widłowym. Wymiary są ustandaryzowane. Środki transportu oraz pomieszczenia magazynowe dostosowane są w większości do umieszczenia w nich określonych typów palet.

Palety z tworzyw sztucznych

W wielu zakładach przemysłu spożywczego i obiektach magazynowych zastosowanie znajdują palety wykonane z tworzywa sztucznego. Przede wszystkim cechują się wytrzymałą konstrukcją. Gama zastosowań jest bardzo obszerna i obejmuje nie tylko przemysł, ale też handel i usługi. Palety z tworzyw sztucznych odporne są na działanie kwasów, rozpuszczalników i skrajnych temperatur. Przydatne jest łatwe utrzymanie czystości oraz odporność na wodę. Niektóre modele wyposażono w stałe płozy, co pozwala na używanie w magazynach wysokiego składowania.

Najmniej wytrzymałe są półpalety, które statycznie obciąża się masą nie większą niż 1000 kg, zaś dynamicznie obciążenie nie powinno przekroczyć 500 kg. Jeśli paletę obciążymy na regale, masa składowanego materiału nie może być wyższa niż 300 kg.

Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć ‑ część 1

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć - część 1

Poprawa wydajności prac magazynu coraz częściej ma miejsce dzięki automatyzacji oraz mechanizacji procesów. Jednakże większość operacji magazynowych w dalszym ciągu odbywa się z wykorzystaniem standardowych regałów (APR), a do obsługi rozładunku, składowania, konfekcjonowania i załadunku towarów wykorzystywane jest również standardowe wyposażenie służące obsłudze tych procesów (tzw. wyposażenie handlingowe).

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

LPR La Palette Rouge to międzynarodowa firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem oraz wynajmowaniem palet, obsługująca głównie branżę FMCG oraz sieci handlowe. Założona w Tuluzie (na południu Francji) w roku 1992 firma LPR zarządza ponad 80 milionami palet rocznie oraz ma ponad 25 000 punktów odbioru palet.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama