Paleta jest podniesioną platformą, która służy do przenoszenia i składowania towarów. Standardowe wymiary palet to 1000 × 1200 mm oraz 800 × 1200 mm. Palety najczęściej wykonuje się z drewna, jednak w przemyśle spożywczym zastosowanie znajdują również palety wykonane z innych materiałów.

Palety stosuje się jako sztywne podłoże, na którym można układać drobniejsze opakowania i transportować je w większej ilości. Konstrukcja palet powinna zapewnić możliwość podnoszenia wózkiem widłowym. Wymiary są ustandaryzowane. Środki transportu oraz pomieszczenia magazynowe dostosowane są w większości do umieszczenia w nich określonych typów palet.
Palety z tworzyw sztucznych
W wielu zakładach przemysłu spożywczego i obiektach magazynowych zastosowanie znajdują palety wykonane z tworzywa sztucznego. Przede wszystkim cechują się wytrzymałą konstrukcją. Gama zastosowań jest bardzo obszerna i obejmuje nie tylko przemysł, ale też handel i usługi. Palety z tworzyw sztucznych odporne są na działanie kwasów, rozpuszczalników i skrajnych temperatur. Przydatne jest łatwe utrzymanie czystości oraz odporność na wodę. Niektóre modele wyposażono w stałe płozy, co pozwala na używanie w magazynach wysokiego składowania.
Najmniej wytrzymałe są półpalety, które statycznie obciąża się masą nie większą niż 1000 kg, zaś dynamicznie obciążenie nie powinno przekroczyć 500 kg. Jeśli paletę obciążymy na regale, masa składowanego materiału nie może być wyższa niż 300 kg.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu