Całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych i logistycznych zbliżają się w Polsce do 20 mln m2. Mimo kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa I połowa 2020 roku przyniosła dynamiczne wzrosty, zarówno po stronie popytu, jak i podaży. Tylko od stycznia tego roku do użytku oddano ponad 1 mln m2 powierzchni magazynowej. Zdaniem ekspertów to zasługa trwałego wejścia naszego kraju w erę czwartej rewolucji przemysłowej i powszechnego stosowania rozwiązań smart factory także w zakresie Logistyki 4.0.

Przemysł 4.0 napędza inwestycje na rynku magazynowym

Już teraz w Polsce znajduje się połowa całej powierzchni magazynowej Europy Środkowej. Na rynku nad Wisłą działa około 100 dużych deweloperów magazynowych. W każdym z województw jest już kilkanaście parków logistycznych, wśród których, według raportu JARTOM, reprezentującego ponad 300 parków dystrybucyjnych, prym wiodą województwa: mazowieckie (35% ogółu ulokowanych w kraju centrów logistycznych), śląskie i wielkopolskie (po 13%) oraz dolnośląskie i łódzkie (po 10%), natomiast pozostałe gromadzą po około 3%. Tylko w ciągu 5 lat od 2015 roku liczba powierzchni magazynowych w Polsce wzrosła dwukrotnie – do poziomu 20 mln m2.

Przemysł 4.0 i zastosowania z dziedziny smart factory mają kluczowe znaczenie w osiąganiu tak dobrych wskaźników na rynku powierzchni magazynowej w Polsce i utrzymują wysokie zainteresowanie klientów nowoczesnymi rozwiązaniami niosącymi oszczędności w branżach produkcyjnych czy wytwórczych. 100% obecnie oddawanych do użytku inwestycji na rynku magazynowym wiąże się z wyposażeniem tej powierzchni w wysoko specjalistyczne i innowacyjne produkty oraz systemy służące do lepszego dostosowywania się do działalności w zmiennych gospodarczo realiach.

Magazyny ze względu na łatwość przystosowania do powtarzalności procesów są wręcz idealnym miejscem do wdrażania inteligentnych rozwiązań i implementacji nowoczesnych systemów. Magazyn automatyczny może pomieścić o ok. 40% więcej ładunków niż magazyn tradycyjny, w którym na przykład regały paletowe obsługiwane są przez wózki widłowe. Średni czas zwrotu takiej inwestycji zamyka się najczęściej w okresie 5 lat.

Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć ‑ część 1

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć - część 1

Poprawa wydajności prac magazynu coraz częściej ma miejsce dzięki automatyzacji oraz mechanizacji procesów. Jednakże większość operacji magazynowych w dalszym ciągu odbywa się z wykorzystaniem standardowych regałów (APR), a do obsługi rozładunku, składowania, konfekcjonowania i załadunku towarów wykorzystywane jest również standardowe wyposażenie służące obsłudze tych procesów (tzw. wyposażenie handlingowe).

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

LPR La Palette Rouge to międzynarodowa firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem oraz wynajmowaniem palet, obsługująca głównie branżę FMCG oraz sieci handlowe. Założona w Tuluzie (na południu Francji) w roku 1992 firma LPR zarządza ponad 80 milionami palet rocznie oraz ma ponad 25 000 punktów odbioru palet.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama