O ile polskie przepisy dość ogólnikowo traktują kwestię bezpieczeństwa regałów magazynowych, o tyle normy odpowiadające za ich użytkowanie określają tę kwestię bardzo precyzyjnie. Zgodnie z zapisami normy PN-EN 15635:2010 jedną z niezbędnych czynności zapewniających bezpieczeństwo w magazynie jest drobiazgowa kontrola stanu regałów.

Pomimo bardzo szybko rosnącej liczby magazynów wyposażonych w regały w naszym kraju wciąż nie ma przepisów, które jednoznacznie nakładałyby obowiązek i określałyby sposób kontroli tych urządzeń. Oczywiście zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest zobowiązany do „ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki” (art. 207) oraz do tego, aby „stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami (...) oraz uwzględniały zasady ergonomii” (art. 215). Są to jednak określenia bardzo ogólnikowe. Nieco bardziej szczegółowe jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tj. Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, ze zm.). Wynika z niego między innymi obowiązek zapewnienia przez pracodawcę „systematycznych kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych oraz ustalenia sposobów rejestracji nieprawidłowości i metod ich usuwania (§40 ust. 1)”. Na próżno jednak będziemy w nim szukali wytycznych dotyczących zakresu i sposobu przeprowadzania takiej kontroli.

Dokument, na którym powinniśmy bazować i który może być podstawą do interpretacji wszystkich wymienionych wcześniej zapisów to norma PN-EN 15635:2010. Stosowanie jej jest obecnie dobrowolne. Chcąc jednak zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa w magazynie, warto się z tymi procedurami zapoznać i stosować je w czasie regularnych kontroli systemów składowania.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

#bezpiecznetargi

EXPO Kraków.jpg

Czy targi mogą być bezpieczne? – to jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez wystawców jak i  odwiedzających po ogłoszeniu przez Rząd kolejnego etapu odmrażania ograniczeń. Pracownicy Targów w Krakowie ostatnie tygodnie poświęcili na opracowanie standardów dla wydarzeń, które odbędą się w nowych warunkach sanitarnych. Jedno jest pewne - przy zachowaniu odpowiednich procedur będzie bezpiecznie i komfortowo.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

AXI IMMO prezentuje raport „Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020”

Raport_cov.jpg

Całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych i logistycznych na zakończenie I kw. 2020 roku wyniosły ponad 18,95 mln mkw. (+15% r/r).  Dobry wynik był głównie zasługą niesłabnącego popytu (-5% r/r) ze strony najemców, a także stabilnych stawek czynszów, które pomimo rozwijającej się  pandemii COVID-19 utrzymały swoją wysokość na większości rynków. Natomiast po stronie inwestycyjnej, tylko w I kw. 2020 roku wielkość transakcji była porównywalna z całym 2019 rokiem.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

Efektywna dezynfekcja gorącą parą wodną

Karcher1.jpg

Gdy spotykamy się z epidemią jednym z najważniejszych zadań staje się właściwa dezynfekcja, nie tylko własnych rąk, ale przedmiotów oraz powierzchni. Jej zadaniem jest niszczenie aktywnie rosnących i wegetatywnych mikroorganizmów drobnoustrojowych do określonego poziomu, który jest odmienny dla bakterii i dla wirusów.  

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama