Sprawne funkcjonowanie działów logistycznych uwarunkowane jest powierzchnią magazynową. W dobie dążenia do jak najlepszego wykorzystania dostępnego miejsca, gdzie wzrost produkcji determinuje ilość potrzebnego miejsca do składowania materiałów, często dochodzi do sytuacji, w której przestrzeń magazynowa zmniejszana jest na rzecz przestrzeni produkcyjnej.

Niezmiernie ważne w opisanej wyżej sytuacji jest maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Wykorzystanie różnego rodzaju regałów staje się nieodzownym elementem wyposażenia każdego magazynu. Umiejętne dobranie, a w późniejszych etapach wykorzystanie, regałów magazynowych, wpływa na funkcjonowanie całego procesu logistycznego. Regały magazynowe mogą znacznie różnić się między sobą, przed wyborem konkretnego rodzaju regału, należy przeanalizować wszystkie czynniki, mające bezpośredni wpływ na decyzje:

 • liczba półek i ich rozstawienie – optymalne ułożenie półek gwarantuje swobodne umieszczanie w nich towarów. Półki nie mogą być za niskie ani za wąskie;
 • wymiary konstrukcji – podczas wyboru konstrukcji, należy kierować się funkcjonalnością i maksymalizacją zagospodarowania wolnej przestrzeni. Ważne jest dostosowanie regałów zarówno do magazynów, w których strop został nisko usytuowany, jak i do pomieszczeń, które można łatwo przystosować do składowania wysokiego;
 • materiał konstrukcyjny – materiał, z którego zostały wykonane regały, jest jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru. Od wykorzystanego materiału w dużej mierze zależy maksymalny udźwig całej konstrukcji. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są:
  • aluminium – charakteryzujące się mniejszą wagą w stosunku do konstrukcji stalowych,
  • stal – najbardziej solidny i odporny materiał konstrukcji regałów, odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia,
  • polipropylen – stosowany przede wszystkich podczas wykonywania półek. Zaletą polipropylenu jest wytrzymałość, trwałość oraz łatwość czyszczenia.

Kwestią, której nie można pominąć podczas zakupu regałów, jest także sposób ich montażu (szczególnie w przypadku konstrukcji do samodzielnego skręcania), wytrzymałość mocowań, liczba elementów składowych konstrukcji oraz możliwość demontażu i ponownego montażu konstrukcji, w przypadku konieczności dostosowania regału do zmieniających się warunków. Zdecydowanie najważniejszym aspektem jest dopasowanie regałów do potrzeb magazynowych poprzez wybór odpowiedniego ich rodzaju.

Dwoma typami regałów, na które warto zwrócić uwagę, są regały półkowe i regały paletowe. Powszechnie stosowanym sposobem składowania towarów są palety. Podczas wyboru regału, należy pamiętać, że nie zawsze są one optymalnym rozwiązaniem. Rozwiązanie paletyzacji sprawdza się przy dużych ilościach asortymentu. Palety zajmują sporo miejsca, szybko się niszczą i są stosunkowo ciężkie. Umożliwiają składowanie tylko w jeden sposób (warstwowo), co wymaga określonego sposobu układania towaru. W przypadku materiałów (towarów) małych i średnich gabarytów, lepiej zdają egzamin regały półkowe.

Bardzo dobrze sprawdzają się one w różnego rodzaju magazynach, zakładach produkcyjnych, warsztatach i hurtowniach. Konstrukcja regałów półkowych pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Wysoka jakość użytych materiałów sprawia, że są one odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz ślady procesu użytkowania. Konstrukcja nośna regału ma charakter ramy, najczęściej wykonywana jest z profili zamkniętych, umożliwiających obciążenia sięgające wielu ton. Konstrukcja ramowa, połączona z wielofunkcyjnymi systemami zaczepów, umożliwia elastyczną konfigurację. Brak konieczności mocowania na stałe półek dolnych, środkowych i górnych, a także belek nośnych, pozwala w pełni dopasować regał do potrzeb magazynowych. W zależności od składowanego materiału, regały mogą być wyposażone w półki o głębokościach od 300 do 800 mm. Daleko idąca standaryzacja elementów konstrukcyjnych umożliwia zabudowę, wykorzystując przestrzeń magazynową aż ,,po sam dach”. Regały półkowe można nadbudować podłogą lub zaprojektować je jako wielopoziomowe systemy z podłogami podwieszanymi. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań sprawia, że regały są bardzo funkcjonalne, a do ich wielu zalet można zaliczyć:

 • szerokie spektrum dodatkowych akcesoriów, optymalizujących wykorzystanie przestrzeni,
 • możliwość dostosowywania wysokości półek do składowanego materiału (towaru),
 • wygodny dostęp do składowanego materiału,
 • możliwość wielokrotnej konfiguracji, w zależności od zmieniających się potrzeb,
 • możliwość zaprojektowania wielopoziomowego systemu (podwieszane podłogi oraz dowolna szerokość ścieżek roboczych i obciążenia),
 • zapewnienie przezierności wymaganej przepisami ppoż.,
 • łatwy montaż.

Pozostałe 43% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

O Utrzymaniu Ruchu w gronie specjalistów – bezpłatna Konferencja Techniczna w Olsztynie już 30 września!

aaaBaner-newsletter_Axon-media_2020_600x3002.jpg

1 dzień, 14 praktycznych wystąpień, 19 stoisk konsultacyjnych – wydarzenie „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych” w Olsztynie zapowiada się imponująco. Konferencję poprowadzą praktycy, którzy mają doświadczenie we wdrażaniu skutecznych rozwiązań z zakresu Utrzymania Ruchu i podzielą się wiedzą dotyczącą efektywnych narzędzi wspierających osiągnięcie najwyższych standardów produkcji.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Pierwszy projekt GLP w Polsce będzie gotowy jesienią

Warsaw II Logistics Centre z lotu ptaka.jpg

Pierwsze centrum logistyczne budowane przez GLP w Polsce powstaje zaledwie kilka minut jazdy od południowych granic Warszawy, w pobliżu centrum handlowego w Jankach. Inwestycja jest realizowana w najwyższym standardzie dostępnym na polskim rynku. Łącznie oferuje 32 000 mkw. powierzchni magazynowej wraz z wygodnym zapleczem biurowym.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 3/2020

Pomoc dla polskich eksporterów – branża logistyczna w gotowości

5DM42005a(1).jpg

Ostatnie miesiące są zdominowane przez tematy związane z COVID-19. Ograniczenia z jakimi nadal mamy do czynienia, wywarły olbrzymie piętno na biznesie. Wszyscy obserwujemy błyskawiczne zmiany nawyków konsumenckich oraz gwałtowne modyfikacje w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Po globalnym lock downie i związanym z nim paraliżem, z tygodnia na tydzień intensywność działań biznesowych rośnie. Totalny zastój jest już na szczęście niejako przeszłością, a gospodarka uczy się koegzystować z wirusem.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama