Magazynowanie jest nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Ciągle zbieramy różne przedmioty w życiu codziennym i składujemy je w szafach, piwnicach, strychach. Przygotowujemy różnego rodzaju systemy, by magazynowanie było bardziej wydajne i efektywne. Także w życiu zawodowym przygotowujemy sobie różne rozwiązania na magazynowanie niezbędnych dokumentów czy rzeczy. Budujemy magazyny, pomieszczenia do przechowywania, stawiamy archiwa. W zakładach produkcyjnych jest to tym bardziej konieczne, bo magazynowane elementy są poddawane obróbce, modyfikowane, dodawana jest wartość. Problem we wszystkich takich obszarach pojawia się jeden – jak reagować na sytuacje niebezpieczne?

„Przede wszystkim człowiek!”

Zagrożenia występujące w magazynie, szczególnie magazynie produkcyjnym są definiowane za pomocą oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku, na podstawie statystyk wypadków i zdarzeń potencjalnie wypadkowych oraz występowania chorób zawodowych. Przede wszystkim liczy się człowiek. Jeżeli w magazynach chemii następuje wyciek substancji, jak najszybciej musimy zareagować i zabezpieczyć zdrowie i życie naszych pracowników. Odbywa się to oczywiście dwojako. Użycie zabezpieczeń w postaci odpowiedniego obuwia, stroju do pracy, rękawic, masek, okularów czy kasków wynika wprost z zastosowania się do zaleceń zapisanych w ocenie ryzyka zawodowego. Bardzo ważne jest jednak przede wszystkim takie zorganizowanie procedur i takie zbudowanie świadomości i dostępności do odpowiedniego sprzętu, by zastosowanie go było koniecznością i warunkiem pracy. Egzekwowanie noszenia odpowiedniego obuwia czy kasku musi być wpisane w podstawowe obowiązki i świadomość zarówno pracowników magazynu, jak i pracowników nadzoru. Konieczna jest tutaj bezwzględna konsekwencja. Bez niej istnieje duże ryzyko, że mimo opisanych procedur i dostępności właściwego sprzętu ochrony indywidualnej, człowiekowi może przydarzyć się coś złego. Podobnie z osobami postronnymi poruszającymi się po magazynie. Przede wszystkim – „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Tutaj znów konsekwencja w egzekwowaniu tego sloganu daje gwarancję bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że najważniejszy w naszym gromadzeniu jest człowiek i bez niego te wszystkie składowane dobra nie mają znaczenia.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty nr 3/2020

SSI SCHAEFER uruchomił wirtualne stanowisko dla Targów LogiMAT 2020

Logimat2020_wirtualne stoisko.jpg

SSI SCHAEFER uruchomił wirtualne stoisko dając tym samym, obecnym klientom oraz zainteresowanym firmom, wgląd w technologię sprzętową i oprogramowanie. Pomimo odwołania targów LogiMAT , SSI SCHAEFER znalazł rozwiązanie, które ma na celu zaprezentowanie najnowszych rozwiązań produktowych dla logistyki magazynowej. Nasz zespół ekspertów demonstruje kluczowe technologie i oferuje osobisty dialog z naszymi specjalistami.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Jak Covid‑19 wpływa na sektor nieruchomości magazynowo‑logitycznych?

Renata Osiecka.jpg

Komentarz Renaty Osieckiej, Partner Zarządzającej AXI IMMO: Epidemia Covid-19 w pierwszej kolejności przerwała łańcuchy dostaw z Chin, które dziś powoli zaczynają się odbudowywać. Jednak przesunięcie się epicentrum epidemii do Europy powoduje ograniczenia w produkcji. Branża logistyczna robi wiele, aby zachować płynność. Wszyscy kierowcy przewożący towary – bez względu na narodowość - są zwolnieni z obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny obowiązującej przy wjeździe do Polski. Podobne wyjątki wprowadziła reszta krajów Unii. Wszystko w celu zminimalizowania zakłóceń w łańcuchach dostaw.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Nie Przemysłowa Wiosna a Przemysłowa Jesień

W trosce o bezpieczeństwo gości, wystawców, zwiedzających i pracowników Targów Kielce oraz mieszkańców regionu, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju i rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego, Zarząd Targów Kielce podjął decyzję o zmianie terminu Przemysłowej Wiosny na 22-24 września 2020 roku.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama