Magazynowanie jest nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Ciągle zbieramy różne przedmioty w życiu codziennym i składujemy je w szafach, piwnicach, strychach. Przygotowujemy różnego rodzaju systemy, by magazynowanie było bardziej wydajne i efektywne. Także w życiu zawodowym przygotowujemy sobie różne rozwiązania na magazynowanie niezbędnych dokumentów czy rzeczy. Budujemy magazyny, pomieszczenia do przechowywania, stawiamy archiwa. W zakładach produkcyjnych jest to tym bardziej konieczne, bo magazynowane elementy są poddawane obróbce, modyfikowane, dodawana jest wartość. Problem we wszystkich takich obszarach pojawia się jeden – jak reagować na sytuacje niebezpieczne?

„Przede wszystkim człowiek!”

Zagrożenia występujące w magazynie, szczególnie magazynie produkcyjnym są definiowane za pomocą oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku, na podstawie statystyk wypadków i zdarzeń potencjalnie wypadkowych oraz występowania chorób zawodowych. Przede wszystkim liczy się człowiek. Jeżeli w magazynach chemii następuje wyciek substancji, jak najszybciej musimy zareagować i zabezpieczyć zdrowie i życie naszych pracowników. Odbywa się to oczywiście dwojako. Użycie zabezpieczeń w postaci odpowiedniego obuwia, stroju do pracy, rękawic, masek, okularów czy kasków wynika wprost z zastosowania się do zaleceń zapisanych w ocenie ryzyka zawodowego. Bardzo ważne jest jednak przede wszystkim takie zorganizowanie procedur i takie zbudowanie świadomości i dostępności do odpowiedniego sprzętu, by zastosowanie go było koniecznością i warunkiem pracy. Egzekwowanie noszenia odpowiedniego obuwia czy kasku musi być wpisane w podstawowe obowiązki i świadomość zarówno pracowników magazynu, jak i pracowników nadzoru. Konieczna jest tutaj bezwzględna konsekwencja. Bez niej istnieje duże ryzyko, że mimo opisanych procedur i dostępności właściwego sprzętu ochrony indywidualnej, człowiekowi może przydarzyć się coś złego. Podobnie z osobami postronnymi poruszającymi się po magazynie. Przede wszystkim – „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Tutaj znów konsekwencja w egzekwowaniu tego sloganu daje gwarancję bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że najważniejszy w naszym gromadzeniu jest człowiek i bez niego te wszystkie składowane dobra nie mają znaczenia.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Promocyjny nr 2/2019

Wózek widłowy – niezastąpiony „pracownik” magazynu

Wózek widłowy to jeden ze składowych elementów wyposażenia każdego magazynu. Wybór właściwego wózka to dla wielu firm kluczowe zadanie, które w przyszłości może przyśpieszyć pracę w magazynie. Jak rynek wózków widłowych ocenia Marcin Trąbka, członek zarządu Kuhn Polska? Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej
Promocyjny nr 2/2019

Ocena potencjału rozwoju obszaru logistyki kontraktowej w Polsce

MiP_2_81.jpg

Obszar logistyki kontraktowej w Polsce rozwija się bardzo szybko, o czym może świadczyć liczba podmiotów działających w tym segmencie na naszym rynku oraz ciągły dynamiczny wzrost ilości powierzchni magazynowych i rozwój parków logistycznych, których najemcami są w około 35% operatorzy logistyczni. Zmienia się również podejście deweloperów, którzy coraz częściej skłonni są budować swoje obiekty magazynowe spekulacyjnie, licząc, że w krótkim czasie znajdzie się najemca.

Czytaj więcej

Operator logistyczny do zadań specjalnych

mip_2_76.jpg

Polska branża TSL cechuje się silnym rozdrobnieniem. W efekcie na rynku działa wiele podmiotów o zróżnicowanej skali i szerokości oferty, oferujących odmienny charakter świadczonych usług. Jednym z zauważalnych trendów jest specjalizacja branżowa, połączona z funkcją operatora logistycznego, a w następnej kolejności integratora usług TSL. Ważny jest też właściwy dobór operatora logistycznego pod kątem jego roli w projektowaniu, planowaniu, zarządzaniu i administrowaniu obszarami łańcucha dostaw.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach: