int(1) int(2) Sytuacje niebezpieczne w magazynie– jak sobie radzić z wyciekiem oleju, substancjami łatwopalnymi etc. | Magazynowanie | Magazynowanie i Produkcja

Magazynowanie jest nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Ciągle zbieramy różne przedmioty w życiu codziennym i składujemy je w szafach, piwnicach, strychach. Przygotowujemy różnego rodzaju systemy, by magazynowanie było bardziej wydajne i efektywne. Także w życiu zawodowym przygotowujemy sobie różne rozwiązania na magazynowanie niezbędnych dokumentów czy rzeczy. Budujemy magazyny, pomieszczenia do przechowywania, stawiamy archiwa. W zakładach produkcyjnych jest to tym bardziej konieczne, bo magazynowane elementy są poddawane obróbce, modyfikowane, dodawana jest wartość. Problem we wszystkich takich obszarach pojawia się jeden – jak reagować na sytuacje niebezpieczne?

„Przede wszystkim człowiek!”

Zagrożenia występujące w magazynie, szczególnie magazynie produkcyjnym są definiowane za pomocą oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku, na podstawie statystyk wypadków i zdarzeń potencjalnie wypadkowych oraz występowania chorób zawodowych. Przede wszystkim liczy się człowiek. Jeżeli w magazynach chemii następuje wyciek substancji, jak najszybciej musimy zareagować i zabezpieczyć zdrowie i życie naszych pracowników. Odbywa się to oczywiście dwojako. Użycie zabezpieczeń w postaci odpowiedniego obuwia, stroju do pracy, rękawic, masek, okularów czy kasków wynika wprost z zastosowania się do zaleceń zapisanych w ocenie ryzyka zawodowego. Bardzo ważne jest jednak przede wszystkim takie zorganizowanie procedur i takie zbudowanie świadomości i dostępności do odpowiedniego sprzętu, by zastosowanie go było koniecznością i warunkiem pracy. Egzekwowanie noszenia odpowiedniego obuwia czy kasku musi być wpisane w podstawowe obowiązki i świadomość zarówno pracowników magazynu, jak i pracowników nadzoru. Konieczna jest tutaj bezwzględna konsekwencja. Bez niej istnieje duże ryzyko, że mimo opisanych procedur i dostępności właściwego sprzętu ochrony indywidualnej, człowiekowi może przydarzyć się coś złego. Podobnie z osobami postronnymi poruszającymi się po magazynie. Przede wszystkim – „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Tutaj znów konsekwencja w egzekwowaniu tego sloganu daje gwarancję bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że najważniejszy w naszym gromadzeniu jest człowiek i bez niego te wszystkie składowane dobra nie mają znaczenia.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Zima nie zaskoczy SEGRO

SEGRO_Logistics_Park_Warsaw_Nadarzyn.jpg

SEGRO, wiodący deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, stawia na inteligentne dachy. Po testowym wdrożeniu w 2017 roku, firma wyposażyła w system czujników dachowych już drugi budynek na terenie SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Wpływ rozwoju e-commerce na branżę magazynową

Depositphotos_19452415_ds.jpg

E-commerce odgrywa coraz większą rolę nie tylko w strefie gospodarczej, ale także w branży magazynowej. Szacuje się, że w ciągu roku zwiększy się skala dostarczanych przesyłek zamawianych ze sklepów on-line aż o 70%. Wraz z rozwojem gałęzi e-commerce, przewiduje się podwyżki cen dostaw w skali 7-10%. 

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Colian Logistic w Panattoni Park Wrocław IX

magazyn_Colian Logistic.jpg

Colian Logistic, spółka należąca do grupy Colian Holding SA., lidera na rynku spożywczym przeniosła się do nowego magazynu w okolicach Wrocławia. Firma wynajęła 7 250 mkw. powierzchni magazynowo – biurowej w Panattoni Park Wrocław IX. W transakcji najmu doradzała firma AXI IMMO. 

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama