THE FRESH FACTORY - klimat w hali pod kontrolą

Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Utrzymanie optymalnych warunków pracy w hali produkcyjnej, zwłaszcza tam, gdzie występują zyski ciepła, to spore wyzwanie. Program THE FRESH FACTORY pozwala zaprojektować i wdrożyć rozwiązania, które zagwarantują zdrowe i bezpieczne warunki klimatyczne na produkcji.

Efektywnie i ekologicznie

Koncepcja programu THE FRESH FACTORY powstała w firmie Colt International jako odpowiedź na problemy związane z utrzymaniem odpowiednich warunków pracy w hali. Podstawowym założeniem programu jest dostarczenie zakładom przemysłowym skutecznych, energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań, które zapewnią dostawę świeżego powietrza o optymalnej temperaturze i wilgotności oraz sprawne usuwanie przegrzanego, zanieczyszczonego powietrza.

Bazą programu jest system wentylacji, który oparty jest na chłodzeniu adiabatycznym. Jego podstawą są urządzenia z serii CoolStream STAR. Są to jednostki wentylujące z funkcją chłodzenia, odzysku lub ogrzewania dostarczanego powietrza. Ich podstawowym zadaniem jest nawiew świeżego powietrza zewnętrznego, które w razie potrzeby przy zastosowaniu odpowiedniego modelu urządzeń może być dodatkowo schładzane lub ogrzewane. Wykonane z odpornego na korozję aluminium urządzenia można montować na dachu lub na elewacji budynku, albo na specjalnej podstawie na poziomie gruntu. Miejsce instalacji jednostek zależy od konstrukcji budynku, nośności dachu i innych czynników.

Kolejnym elementem systemu są kanały tekstylne, które służą do dystrybucji powietrza w strefy przebywania ludzi. Ich przebieg można dostosować do rozkładu maszyn oraz innych instalacji, a odpowiednia perforacja umożliwia dostosowanie prędkości nawiewanego powietrza. Łatwo utrzymać je w czystości, bo można je prać w pralni chemicznej.

Odpowiednio zaprojektowany system wentylacji gwarantuje skuteczne usuwanie nadwyżek ciepła, aby zapewnić prawidłowy bilans powietrza nawiewanego i usuwanego. W zależności od warunków i potrzeb, do tego celu stosuje się mechaniczne wentylatory wyciągowe, np. Typhoon, lub grawitacyjne klapy wentylacyjne, jak np. WCO, ECO czy Apollo ATI. Urządzenia wyposażone w żaluzje boczne umożliwiają skuteczną wentylację w każdych warunkach pogodowych.

Systemy projektowane zgodnie z programem THE FRESH FACTORY są przyjazne dla środowiska naturalnego. W urządzeniach CoolStream zainstalowane są wysokowydajne wentylatory EC spełniające wymogi Ekoprojektu, które odznaczają się bardzo niskim poborem energii elektrycznej, co przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego. Czynnikiem chłodniczym jest zwykła woda wodociągowa, która może być również wykorzystana jako woda szara. Dzięki temu środowisko nie jest zanieczyszczane żadnymi gazami chłodniczymi, a wtórne wykorzystanie wody pozwala na zmniejszenie jej zużycia.

Bezpiecznie i komfortowo

Zdrowie i bezpieczeństwo ludzi to podstawowe założenia programu THE FRESH FACTORY, dlatego urządzenia są certyfikowane zgodnie z restrykcyjnymi normami (np. VDI 6022) i mają atest PZH.

Aby zabezpieczyć system przed możliwością pojawienia się bakterii Legionella, system sterowania jednostką nawiewną zapewnia odpowiedni obieg wody bieżącej oraz stałą jej kontrolę. Temperatura wody w tacy ociekowej nie przekracza 20oC, co zapobiega kolonizacji oraz rozwojowi bakterii. Budowa tacy ociekowej pokrytej specjalną powłoką lakierniczą w maksymalnym stopniu zabezpiecza powierzchnię przed powstaniem biofilmu bakteryjnego. Prędkość powietrza przepływającego przez złoże desorpcyjne wynosi ok. 1,7 m/s, co gwarantuje brak możliwości porywania kropel. Dodatkowym elementem zabezpieczającym są promienie UV, które również chronią system obiegu wody.

Nawiewane zewnętrzne powietrze jest filtrowane przez wysokiej klasy filtry panelowe zgodne z normą PN EN ISO 16890-1. W zależności od wymaganej jakości powietrza dobierana jest odpowiednia klasa filtrów od wstępnych „coarse” 70% aż do ePM1 55%.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki gwarantują, że doprowadzone powietrze jest czyste i wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, wirusów oraz bakterii, a co za tym idzie są bezpieczne dla pracowników.

Systemy wentylacji są projektowane w taki sposób, aby powietrze wewnętrzne miało odpowiednią temperaturę (poniżej 30oC), nawilżenie (40–60%) i prędkość (od 0,3 do 0,6 m/s) w strefie przebywania ludzi. Pozwala to zagwarantować komfortowe warunki pracy.

Korzystnie i pod kontrolą

Dostarczenie 30 tys. m3/godz. świeżego powietrza przy wydajności chłodniczej do 110 kW wymaga jedynie 2,4 kW energii elektrycznej i 140 l wody wodociągowej. Dzięki czemu koszty eksploatacji systemu CoolStream są nawet do 7 razy niższe niż tradycyjnej klimatyzacji.

Dodatkowym ułatwieniem jest przyjazny dla użytkownika system sterowania Cortiva. Każde urządzenie wyposażone jest w odpowiedni interfejs i zarządzanie odbywa się zdalnie za pomocą prostej w obsłudze platformy internetowej lub aplikacji na smartfon lub tablet. Sterowniki jednostek chłodzących, klap wentylacyjnych, czujników temperatury i wilgotności powietrza oraz sensory deszczu zintegrowane są przez oprogramowanie Cortiva, za pomocą którego odbywa się zarządzanie całym systemem. Oprogramowanie pozwala na stały monitoring systemu i elastyczne zarządzanie wszystkimi parametrami. Pozwala również kontrolować koszty eksploatacyjne systemu i zapewnia bezpośredni kontakt z serwisem.

Program THE FRESH FACTORY przeznaczony jest dla zakładów przemysłowych, w których procesy produkcyjne charakteryzują się wysokimi zyskami ciepła i zarazem nie wymagają zachowania stałej temperatury. System sprawdzi się w zakładach z takich branż, jak: przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych, spożywczy, włókienniczy, papierniczy, meblowy, zbrojeniowy, maszynowy, szklany i ceramiczny. Korzystają już z niego m.in.: producenci opakowań, narzędzi, huty szkła czy przemysłowe pralnie chemiczne.

System można montować w nowych budynkach oraz w obiektach już działających, dostosowując rozwiązania do istniejących potrzeb, rozmieszczenia maszyn, konstrukcji hali itd. Co więcej inwestycję można podzielić na etapy i sukcesywnie wdrażać system w poszczególnych strefach.

Poprawa warunków klimatycznych na produkcji przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści. Podstawowe z nich to:

  • lepsza koncentracja i większa wydajność pracowników
  • mniejsza absencja pracowników
  • mniejsza liczba wypadków przy pracy
  • dłuższa żywotność maszyn
  • lepsza jakość produktów
  • bardziej stabilne warunki rozwoju przedsiębiorstwa

Dlatego warto wprowadzić program THE FRESH FACTORY już dziś.

www.coolstream.pl

Zobacz również

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć ‑ część 1

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć - część 1

Poprawa wydajności prac magazynu coraz częściej ma miejsce dzięki automatyzacji oraz mechanizacji procesów. Jednakże większość operacji magazynowych w dalszym ciągu odbywa się z wykorzystaniem standardowych regałów (APR), a do obsługi rozładunku, składowania, konfekcjonowania i załadunku towarów wykorzystywane jest również standardowe wyposażenie służące obsłudze tych procesów (tzw. wyposażenie handlingowe).

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

LPR La Palette Rouge to międzynarodowa firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem oraz wynajmowaniem palet, obsługująca głównie branżę FMCG oraz sieci handlowe. Założona w Tuluzie (na południu Francji) w roku 1992 firma LPR zarządza ponad 80 milionami palet rocznie oraz ma ponad 25 000 punktów odbioru palet.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama