THE FRESH FACTORY - klimat w hali pod kontrolą

Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Utrzymanie optymalnych warunków pracy w hali produkcyjnej, zwłaszcza tam, gdzie występują zyski ciepła, to spore wyzwanie. Program THE FRESH FACTORY pozwala zaprojektować i wdrożyć rozwiązania, które zagwarantują zdrowe i bezpieczne warunki klimatyczne na produkcji.

Efektywnie i ekologicznie

Koncepcja programu THE FRESH FACTORY powstała w firmie Colt International jako odpowiedź na problemy związane z utrzymaniem odpowiednich warunków pracy w hali. Podstawowym założeniem programu jest dostarczenie zakładom przemysłowym skutecznych, energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań, które zapewnią dostawę świeżego powietrza o optymalnej temperaturze i wilgotności oraz sprawne usuwanie przegrzanego, zanieczyszczonego powietrza.

Bazą programu jest system wentylacji, który oparty jest na chłodzeniu adiabatycznym. Jego podstawą są urządzenia z serii CoolStream STAR. Są to jednostki wentylujące z funkcją chłodzenia, odzysku lub ogrzewania dostarczanego powietrza. Ich podstawowym zadaniem jest nawiew świeżego powietrza zewnętrznego, które w razie potrzeby przy zastosowaniu odpowiedniego modelu urządzeń może być dodatkowo schładzane lub ogrzewane. Wykonane z odpornego na korozję aluminium urządzenia można montować na dachu lub na elewacji budynku, albo na specjalnej podstawie na poziomie gruntu. Miejsce instalacji jednostek zależy od konstrukcji budynku, nośności dachu i innych czynników.

Kolejnym elementem systemu są kanały tekstylne, które służą do dystrybucji powietrza w strefy przebywania ludzi. Ich przebieg można dostosować do rozkładu maszyn oraz innych instalacji, a odpowiednia perforacja umożliwia dostosowanie prędkości nawiewanego powietrza. Łatwo utrzymać je w czystości, bo można je prać w pralni chemicznej.

Odpowiednio zaprojektowany system wentylacji gwarantuje skuteczne usuwanie nadwyżek ciepła, aby zapewnić prawidłowy bilans powietrza nawiewanego i usuwanego. W zależności od warunków i potrzeb, do tego celu stosuje się mechaniczne wentylatory wyciągowe, np. Typhoon, lub grawitacyjne klapy wentylacyjne, jak np. WCO, ECO czy Apollo ATI. Urządzenia wyposażone w żaluzje boczne umożliwiają skuteczną wentylację w każdych warunkach pogodowych.

Systemy projektowane zgodnie z programem THE FRESH FACTORY są przyjazne dla środowiska naturalnego. W urządzeniach CoolStream zainstalowane są wysokowydajne wentylatory EC spełniające wymogi Ekoprojektu, które odznaczają się bardzo niskim poborem energii elektrycznej, co przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego. Czynnikiem chłodniczym jest zwykła woda wodociągowa, która może być również wykorzystana jako woda szara. Dzięki temu środowisko nie jest zanieczyszczane żadnymi gazami chłodniczymi, a wtórne wykorzystanie wody pozwala na zmniejszenie jej zużycia.

Bezpiecznie i komfortowo

Zdrowie i bezpieczeństwo ludzi to podstawowe założenia programu THE FRESH FACTORY, dlatego urządzenia są certyfikowane zgodnie z restrykcyjnymi normami (np. VDI 6022) i mają atest PZH.

Aby zabezpieczyć system przed możliwością pojawienia się bakterii Legionella, system sterowania jednostką nawiewną zapewnia odpowiedni obieg wody bieżącej oraz stałą jej kontrolę. Temperatura wody w tacy ociekowej nie przekracza 20oC, co zapobiega kolonizacji oraz rozwojowi bakterii. Budowa tacy ociekowej pokrytej specjalną powłoką lakierniczą w maksymalnym stopniu zabezpiecza powierzchnię przed powstaniem biofilmu bakteryjnego. Prędkość powietrza przepływającego przez złoże desorpcyjne wynosi ok. 1,7 m/s, co gwarantuje brak możliwości porywania kropel. Dodatkowym elementem zabezpieczającym są promienie UV, które również chronią system obiegu wody.

Nawiewane zewnętrzne powietrze jest filtrowane przez wysokiej klasy filtry panelowe zgodne z normą PN EN ISO 16890-1. W zależności od wymaganej jakości powietrza dobierana jest odpowiednia klasa filtrów od wstępnych „coarse” 70% aż do ePM1 55%.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki gwarantują, że doprowadzone powietrze jest czyste i wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, wirusów oraz bakterii, a co za tym idzie są bezpieczne dla pracowników.

Systemy wentylacji są projektowane w taki sposób, aby powietrze wewnętrzne miało odpowiednią temperaturę (poniżej 30oC), nawilżenie (40–60%) i prędkość (od 0,3 do 0,6 m/s) w strefie przebywania ludzi. Pozwala to zagwarantować komfortowe warunki pracy.

Korzystnie i pod kontrolą

Dostarczenie 30 tys. m3/godz. świeżego powietrza przy wydajności chłodniczej do 110 kW wymaga jedynie 2,4 kW energii elektrycznej i 140 l wody wodociągowej. Dzięki czemu koszty eksploatacji systemu CoolStream są nawet do 7 razy niższe niż tradycyjnej klimatyzacji.

Dodatkowym ułatwieniem jest przyjazny dla użytkownika system sterowania Cortiva. Każde urządzenie wyposażone jest w odpowiedni interfejs i zarządzanie odbywa się zdalnie za pomocą prostej w obsłudze platformy internetowej lub aplikacji na smartfon lub tablet. Sterowniki jednostek chłodzących, klap wentylacyjnych, czujników temperatury i wilgotności powietrza oraz sensory deszczu zintegrowane są przez oprogramowanie Cortiva, za pomocą którego odbywa się zarządzanie całym systemem. Oprogramowanie pozwala na stały monitoring systemu i elastyczne zarządzanie wszystkimi parametrami. Pozwala również kontrolować koszty eksploatacyjne systemu i zapewnia bezpośredni kontakt z serwisem.

Program THE FRESH FACTORY przeznaczony jest dla zakładów przemysłowych, w których procesy produkcyjne charakteryzują się wysokimi zyskami ciepła i zarazem nie wymagają zachowania stałej temperatury. System sprawdzi się w zakładach z takich branż, jak: przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych, spożywczy, włókienniczy, papierniczy, meblowy, zbrojeniowy, maszynowy, szklany i ceramiczny. Korzystają już z niego m.in.: producenci opakowań, narzędzi, huty szkła czy przemysłowe pralnie chemiczne.

System można montować w nowych budynkach oraz w obiektach już działających, dostosowując rozwiązania do istniejących potrzeb, rozmieszczenia maszyn, konstrukcji hali itd. Co więcej inwestycję można podzielić na etapy i sukcesywnie wdrażać system w poszczególnych strefach.

Poprawa warunków klimatycznych na produkcji przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści. Podstawowe z nich to:

  • lepsza koncentracja i większa wydajność pracowników
  • mniejsza absencja pracowników
  • mniejsza liczba wypadków przy pracy
  • dłuższa żywotność maszyn
  • lepsza jakość produktów
  • bardziej stabilne warunki rozwoju przedsiębiorstwa

Dlatego warto wprowadzić program THE FRESH FACTORY już dziś.

www.coolstream.pl

Zobacz również

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć ‑ część 1

MiP_4-5_77.jpg

Poprawa wydajności prac magazynu coraz częściej ma miejsce dzięki automatyzacji oraz mechanizacji procesów. Jednakże większość operacji magazynowych w dalszym ciągu odbywa się z wykorzystaniem standardowych regałów (APR), a do obsługi rozładunku, składowania, konfekcjonowania i załadunku towarów wykorzystywane jest również standardowe wyposażenie służące obsłudze tych procesów (tzw. wyposażenie handlingowe).

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Nowa czerwona świerćpaleta LPR

MiP_4-5_76.jpg

O LPR

LPR La Palette Rouge to międzynarodowa firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem oraz wynajmowaniem palet, obsługująca głównie branżę FMCG oraz sieci handlowe. Założona w Tuluzie (na południu Francji) w roku 1992 firma LPR zarządza ponad 80 milionami palet rocznie oraz ma ponad 25 000 punktów odbioru palet. LPR prowadzi działalność w całej Europie. Ma ponad 100 centrów serwisowych. Każdy oddział firmy ma wyspecjalizowany zespół kierujący wszelkimi działaniami na poziomie lokalnym. LPR opracował jeden wspólny, oparty na SAP, system informatyczny stosowany w całej grupie. Oznacza to możliwość zaoferowania usług o tak samo wysokiej jakości klientom w całej Europie. LPR Polska jest młodym, profesjonalnym i zaangażowanym zespołem mającym na celu działać aktywnie, tak aby dopasować swoje usługi dokładnie do potrzeb swoich klientów. Dostosowanie się do wymagań każdego z naszych klientów jest dla nas kwestią nadrzędną. Naszymi działaniami obejmujemy cały kraj oraz ściśle współpracujemy ze wszystkimi podmiotami naszego łańcucha dostaw. Dla LPR priorytetem jest zaspokajanie potrzeb naszych klientów, nieprzerwane zapewnianie palet wysokiej jakości, zarządzanie odzyskiwaniem/odbiorem zasobów oraz rozwiązywanie wszelkich kwestii we współpracy z klientem.

LPR zbudowało markę czerwonej palety w Polsce, promując wynajem palet i potwierdzając, że jest solidnym partnerem mogącym realizować najbardziej ambitne projekty, w czym pomaga ponad 25 lat doświadczenia na rynku europejskim.

W tej chwili w Polsce firma posiada trzy centra serwisowe w optymalnych lokalizacjach oraz centralę w Warszawie. Polskie biuro LPR zarządza również strefą CEE i krajami bałtyckimi. Szybkość, z jaką LPR zbudował pozycję na rynku, pokazuje, że wynajem palet w poolu zamkniętym ma w Polsce przyszłość i jest coraz częściej brany pod uwagę. Wiele przedsiębiorstw podczas kierowania gospodarką paletową zmaga się z problemem strat palet i tym samym ponosi wiele dodatkowych kosztów wynikających m.in. z konieczności uzupełnienia braków. Jednym ze sposobów, który umożliwia zminimalizowanie tej części wydatków, jest wynajmowanie palet od firm zewnętrznych.

W obecnych czasach część procesów można zautomatyzować, dotyczy to wielu różnych działań w firmie, również zarządzania systemem paletowym. Alternatywnym rozwiązaniem dla wewnętrznego nadzorowania obrotu palet i inwestowania w narzędzia IT jest współpraca z operatorami pooli paletowych. LPR może monitorować przebieg kolejnych etapów łańcucha dostaw, m.in. dzięki korzystaniu z profesjonalnych systemów informacyjnych. Klienci zyskują kompleksową obsługę, a większość obowiązków oraz odpowiedzialność za ich realizację znajduje się po stronie operatora poolu.

RQP46

LPR oferuje nowy nośnik, który poprawi sprzedaż poprzez wzrost wydajności na ostatnim odcinku łańcucha dostaw. Nasza czerwona, plastikowa ćwierćpaleta pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni w sklepie, i ekspozycje produktu na atrakcyjnym standzie. Pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na promocje produktu i poprawić ekspozycje oraz sprzedaż w sklepach.

Korzystanie z czerwonych ćwierćpalet LPR pozwala na zmniejszenie strat, optymalizację transportu oraz kosztów magazynowania. Plastikowe palety LPR są wykonane z wytrzymałego i odpornego na zanieczyszczenia polipropylenu, zabezpieczając produkt przez zniszczeniem, zabrudzeniem czy wilgotnością. Dodatkowo plastikowe ćwierćpalety LPR składają się jedna w drugą, co pozwala zaoszczędzić na transporcie do 60%. Paleta ma wymiar 600 × 400 mm dzięki czemu jest kompatybilna z każdym standardowym sprzętem, oraz jest akceptowana w całym łańcuchu dostaw.

Więcej informacji: www.lpr.eu

Czytaj więcej

Palety dla przemysłu spożywczego

MiP_4-5_72.jpg

Paleta jest podniesioną platformą, która służy do przenoszenia i składowania towarów. Standardowe wymiary palet to 1000 × 1200 mm oraz 800 × 1200 mm. Palety najczęściej wykonuje się z drewna, jednak w przemyśle spożywczym zastosowanie znajdują również palety wykonane z innych materiałów.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama