Temperatura i wilgotność to dwa czynniki, które mogą okazać się kluczowe, jeśli chodzi o pracę zarówno pracowników, jak i maszyn na produkcji.

Świat wirtualny staje się tak samo realny dla dzisiejszych pracowników, co rzeczywistość, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Coraz więcej słyszymy o Przemyśle 4.0. Na każdym kroku straszymy się robotyzacją i automatyzacją procesów przemysłowych. Coraz częściej zastanawiamy się, jak będzie wyglądał świat przemysłowy za 5 czy 10 lat. Pędząc za zdobyczami technologicznymi, połączeniami BT czy Wi-Fi coraz bardziej zapominamy o prozaicznych zjawiskach i niezbędnym do funkcjonowania nas wszystkich powietrzu (bo zarówno maszyny, jak i komputery potrzebują go odpowiednio przygotowanego), o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

Temperatura i wilgotność w systemach wentylacyjnych

Temperatura, zgodnie z definicją, jest jedną z podstawowych wielkości fizycznych w termodynamice i jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ. W odniesieniu do powietrza, to jeden z podstawowych elementów meteorologicznych, określający stan cieplny atmosfery. W przypadku pomieszczeń określa on stan cieplny panujący w danym pomieszczeniu: hali magazynowej czy produkcyjnej.

Wilgotność powietrza, bo to zagadnienie interesuje nas najbardziej, to po prostu zawartość wody w powietrzu, wyrażana na różne sposoby:

  • wilgotność bezwzględna – masa pary wodnej wyrażona w gramach, zawarta w 1 m³ powietrza,
  • wilgotność właściwa – masa pary wodnej wyrażona w gramach, przypadająca na 1 kg powietrza (powietrza ważonego razem z parą wodną),
  • wilgotność względna – wyrażony w procentach stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do prężności pary wodnej nasyconej nad płaską powierzchnią czystej wody w tej samej temperaturze,
  • prężność pary wodnej – ciśnienie parcjalne (cząstkowe), wywierane przez parę wodną w powietrzu,
  • temperatura punktu rosy – temperatura, w której nastąpi skraplanie pary wodnej zawartej w powietrzu.

Bez względu na metodę wyrażania wilgotności, zarówno ilość wody w powietrzu, jak i temperatura są ze sobą ściśle powiązane. Mówiąc po ludzku – im wyższa temperatura, tym cieplej, ale im wyższa wilgotność, tym cieplej. Takie przynajmniej odnosimy wrażenie. Temperatura i wilgotność mają wpływ na samopoczucie ludzi i maszyn, jakie znajdują się w hali produkcyjnej (o ile można mówić o samopoczuciu maszyn), jak i mają ogromny wpływ na przechowywanie materiałów na obszarach magazynowych. Wspomniany powyżej „punkt rosy” ma krytyczne znaczenie dla funkcjonowania elektryki i elektroniki znajdującej się w halach produkcyjnych i dla materiałów przechowywanych w magazynach, a jest on związany z temperaturą i wilgotnością. Chcąc zachować te parametry w jak największej równowadze i mieć wpływ na ich zmienność należy zastosować systemy wentylacyjne.

System wentylacyjny z definicji to cyrkulacja (wymiana) powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Powietrze dopływające z zewnątrz zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniu na świeże z zewnątrz (oby na pewno świeże). Jest niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne przy dodatkowych zanieczyszczeniach, jak opary substancji chemicznych, pyły, duża liczba ludzi (co za tym idzie duża ilość CO2). Oczywiście istnieje cały szereg rozwiązań zapewniających wymianę powietrza i właściwe utrzymanie jego parametrów, takich jak temperatura czy wilgotność. Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze lista dodatkowych parametrów, jakie muszą być spełnione, by system wentylacyjny właściwie spełniał stawiane przed nim zadanie.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

GLP w Europie pod jednym szyldem

GLP.png

Firma GLP sfinalizowała transakcję zakupu portfela wysokiej jakości nieruchomości logistycznych Grupy Goodman w Polsce, Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech. Dzięki temu, jako jeden z niewielu graczy na rynku magazynowym, GLP jest już obecne w aż 11 krajach Europy.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Szczupłe rozwiązanie dla firmy Huel: Kuehne+Nagel dostarcza usługi e‑commerce w Polsce

Huel-Kuehne.jpg

Kuehne+Nagel w Polsce podpisało wieloletni kontrakt z firmą Huel, producentem żywności kompletnej pod względem odżywczym. Dedykowane centrum dystrybucyjne Kuehne+Nagel w Święcicach pod Warszawą będzie odpowiedzialne za odbiór towarów z zakładów produkcyjnych Huel oraz za ich magazynowanie, kompletację i pakowanie w celu dalszej dystrybucji do dwunastu krajów europejskich w serwisie door-to-door.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

ID Logistics już zarządza nowym centrum dystrybucyjnym Lindt&Sprüngli w Grodzisku Mazowieckim

MagazynLind.jpg

ID Logistics, wiodący dostawca usług logistycznych specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, wzmacnia współpracę z Lindt&Sprüngli (Poland), światowym liderem na rynku czekolady premium. 1 czerwca 2020 roku zostało uruchomione nowe centrum dystrybucyjne producenta czekolady w Grodzisku Mazowieckim, którym zarządza zespół ID Logistics. W tym roku mija 10 lat od podpisania umowy między firmami.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama