Temperatura i wilgotność to dwa czynniki, które mogą okazać się kluczowe, jeśli chodzi o pracę zarówno pracowników, jak i maszyn na produkcji.

Świat wirtualny staje się tak samo realny dla dzisiejszych pracowników, co rzeczywistość, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Coraz więcej słyszymy o Przemyśle 4.0. Na każdym kroku straszymy się robotyzacją i automatyzacją procesów przemysłowych. Coraz częściej zastanawiamy się, jak będzie wyglądał świat przemysłowy za 5 czy 10 lat. Pędząc za zdobyczami technologicznymi, połączeniami BT czy Wi-Fi coraz bardziej zapominamy o prozaicznych zjawiskach i niezbędnym do funkcjonowania nas wszystkich powietrzu (bo zarówno maszyny, jak i komputery potrzebują go odpowiednio przygotowanego), o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

Temperatura i wilgotność w systemach wentylacyjnych

Temperatura, zgodnie z definicją, jest jedną z podstawowych wielkości fizycznych w termodynamice i jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ. W odniesieniu do powietrza, to jeden z podstawowych elementów meteorologicznych, określający stan cieplny atmosfery. W przypadku pomieszczeń określa on stan cieplny panujący w danym pomieszczeniu: hali magazynowej czy produkcyjnej.

Wilgotność powietrza, bo to zagadnienie interesuje nas najbardziej, to po prostu zawartość wody w powietrzu, wyrażana na różne sposoby:

  • wilgotność bezwzględna – masa pary wodnej wyrażona w gramach, zawarta w 1 m³ powietrza,
  • wilgotność właściwa – masa pary wodnej wyrażona w gramach, przypadająca na 1 kg powietrza (powietrza ważonego razem z parą wodną),
  • wilgotność względna – wyrażony w procentach stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do prężności pary wodnej nasyconej nad płaską powierzchnią czystej wody w tej samej temperaturze,
  • prężność pary wodnej – ciśnienie parcjalne (cząstkowe), wywierane przez parę wodną w powietrzu,
  • temperatura punktu rosy – temperatura, w której nastąpi skraplanie pary wodnej zawartej w powietrzu.

Bez względu na metodę wyrażania wilgotności, zarówno ilość wody w powietrzu, jak i temperatura są ze sobą ściśle powiązane. Mówiąc po ludzku – im wyższa temperatura, tym cieplej, ale im wyższa wilgotność, tym cieplej. Takie przynajmniej odnosimy wrażenie. Temperatura i wilgotność mają wpływ na samopoczucie ludzi i maszyn, jakie znajdują się w hali produkcyjnej (o ile można mówić o samopoczuciu maszyn), jak i mają ogromny wpływ na przechowywanie materiałów na obszarach magazynowych. Wspomniany powyżej „punkt rosy” ma krytyczne znaczenie dla funkcjonowania elektryki i elektroniki znajdującej się w halach produkcyjnych i dla materiałów przechowywanych w magazynach, a jest on związany z temperaturą i wilgotnością. Chcąc zachować te parametry w jak największej równowadze i mieć wpływ na ich zmienność należy zastosować systemy wentylacyjne.

System wentylacyjny z definicji to cyrkulacja (wymiana) powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Powietrze dopływające z zewnątrz zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniu na świeże z zewnątrz (oby na pewno świeże). Jest niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne przy dodatkowych zanieczyszczeniach, jak opary substancji chemicznych, pyły, duża liczba ludzi (co za tym idzie duża ilość CO2). Oczywiście istnieje cały szereg rozwiązań zapewniających wymianę powietrza i właściwe utrzymanie jego parametrów, takich jak temperatura czy wilgotność. Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze lista dodatkowych parametrów, jakie muszą być spełnione, by system wentylacyjny właściwie spełniał stawiane przed nim zadanie.

Pozostałe 56% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

O Utrzymaniu Ruchu w gronie specjalistów – bezpłatna Konferencja Techniczna w Olsztynie już 30 września!

aaaBaner-newsletter_Axon-media_2020_600x3002.jpg

1 dzień, 14 praktycznych wystąpień, 19 stoisk konsultacyjnych – wydarzenie „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych” w Olsztynie zapowiada się imponująco. Konferencję poprowadzą praktycy, którzy mają doświadczenie we wdrażaniu skutecznych rozwiązań z zakresu Utrzymania Ruchu i podzielą się wiedzą dotyczącą efektywnych narzędzi wspierających osiągnięcie najwyższych standardów produkcji.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Pierwszy projekt GLP w Polsce będzie gotowy jesienią

Warsaw II Logistics Centre z lotu ptaka.jpg

Pierwsze centrum logistyczne budowane przez GLP w Polsce powstaje zaledwie kilka minut jazdy od południowych granic Warszawy, w pobliżu centrum handlowego w Jankach. Inwestycja jest realizowana w najwyższym standardzie dostępnym na polskim rynku. Łącznie oferuje 32 000 mkw. powierzchni magazynowej wraz z wygodnym zapleczem biurowym.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 3/2020

Pomoc dla polskich eksporterów – branża logistyczna w gotowości

5DM42005a(1).jpg

Ostatnie miesiące są zdominowane przez tematy związane z COVID-19. Ograniczenia z jakimi nadal mamy do czynienia, wywarły olbrzymie piętno na biznesie. Wszyscy obserwujemy błyskawiczne zmiany nawyków konsumenckich oraz gwałtowne modyfikacje w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Po globalnym lock downie i związanym z nim paraliżem, z tygodnia na tydzień intensywność działań biznesowych rośnie. Totalny zastój jest już na szczęście niejako przeszłością, a gospodarka uczy się koegzystować z wirusem.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama