Temperatura i wilgotność to dwa czynniki, które mogą okazać się kluczowe, jeśli chodzi o pracę zarówno pracowników, jak i maszyn na produkcji.

Właściwa temperatura i wilgotność w magazynie i na produkcji. Jakie systemy wybrać?

Świat wirtualny staje się tak samo realny dla dzisiejszych pracowników, co rzeczywistość, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Coraz więcej słyszymy o Przemyśle 4.0. Na każdym kroku straszymy się robotyzacją i automatyzacją procesów przemysłowych. Coraz częściej zastanawiamy się, jak będzie wyglądał świat przemysłowy za 5 czy 10 lat. Pędząc za zdobyczami technologicznymi, połączeniami BT czy Wi-Fi coraz bardziej zapominamy o prozaicznych zjawiskach i niezbędnym do funkcjonowania nas wszystkich powietrzu (bo zarówno maszyny, jak i komputery potrzebują go odpowiednio przygotowanego), o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

Temperatura i wilgotność w systemach wentylacyjnych

Temperatura, zgodnie z definicją, jest jedną z podstawowych wielkości fizycznych w termodynamice i jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ. W odniesieniu do powietrza, to jeden z podstawowych elementów meteorologicznych, określający stan cieplny atmosfery. W przypadku pomieszczeń określa on stan cieplny panujący w danym pomieszczeniu: hali magazynowej czy produkcyjnej.

Wilgotność powietrza, bo to zagadnienie interesuje nas najbardziej, to po prostu zawartość wody w powietrzu, wyrażana na różne sposoby:

  • wilgotność bezwzględna – masa pary wodnej wyrażona w gramach, zawarta w 1 m³ powietrza,
  • wilgotność właściwa – masa pary wodnej wyrażona w gramach, przypadająca na 1 kg powietrza (powietrza ważonego razem z parą wodną),
  • wilgotność względna – wyrażony w procentach stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do prężności pary wodnej nasyconej nad płaską powierzchnią czystej wody w tej samej temperaturze,
  • prężność pary wodnej – ciśnienie parcjalne (cząstkowe), wywierane przez parę wodną w powietrzu,
  • temperatura punktu rosy – temperatura, w której nastąpi skraplanie pary wodnej zawartej w powietrzu.

Bez względu na metodę wyrażania wilgotności, zarówno ilość wody w powietrzu, jak i temperatura są ze sobą ściśle powiązane. Mówiąc po ludzku – im wyższa temperatura, tym cieplej, ale im wyższa wilgotność, tym cieplej. Takie przynajmniej odnosimy wrażenie. Temperatura i wilgotność mają wpływ na samopoczucie ludzi i maszyn, jakie znajdują się w hali produkcyjnej (o ile można mówić o samopoczuciu maszyn), jak i mają ogromny wpływ na przechowywanie materiałów na obszarach magazynowych. Wspomniany powyżej „punkt rosy” ma krytyczne znaczenie dla funkcjonowania elektryki i elektroniki znajdującej się w halach produkcyjnych i dla materiałów przechowywanych w magazynach, a jest on związany z temperaturą i wilgotnością. Chcąc zachować te parametry w jak największej równowadze i mieć wpływ na ich zmienność należy zastosować systemy wentylacyjne.

System wentylacyjny z definicji to cyrkulacja (wymiana) powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Powietrze dopływające z zewnątrz zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniu na świeże z zewnątrz (oby na pewno świeże). Jest niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne przy dodatkowych zanieczyszczeniach, jak opary substancji chemicznych, pyły, duża liczba ludzi (co za tym idzie duża ilość CO2). Oczywiście istnieje cały szereg rozwiązań zapewniających wymianę powietrza i właściwe utrzymanie jego parametrów, takich jak temperatura czy wilgotność. Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze lista dodatkowych parametrów, jakie muszą być spełnione, by system wentylacyjny właściwie spełniał stawiane przed nim zadanie.

Pozostałe 56% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć ‑ część 1

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć - część 1

Poprawa wydajności prac magazynu coraz częściej ma miejsce dzięki automatyzacji oraz mechanizacji procesów. Jednakże większość operacji magazynowych w dalszym ciągu odbywa się z wykorzystaniem standardowych regałów (APR), a do obsługi rozładunku, składowania, konfekcjonowania i załadunku towarów wykorzystywane jest również standardowe wyposażenie służące obsłudze tych procesów (tzw. wyposażenie handlingowe).

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

Nowa czerwona ćwierćpaleta LPR

LPR La Palette Rouge to międzynarodowa firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem oraz wynajmowaniem palet, obsługująca głównie branżę FMCG oraz sieci handlowe. Założona w Tuluzie (na południu Francji) w roku 1992 firma LPR zarządza ponad 80 milionami palet rocznie oraz ma ponad 25 000 punktów odbioru palet.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama