int(1) int(2) Wóz czy przewóz? Jaki wózek widłowy wybrać? | Magazynowanie | Magazynowanie i Produkcja

Wybór najlepszego wózka widłowego to nie lada wyzwanie. Ciągle rosnąca różnorodność ofert na rynku i coraz lepsze parametry tych pojazdów nie ułatwiają sprawy. Najistotniejsze jest dopasowanie wózka do konkretnych wymagań naszego magazynu. Podpowiadamy, jak znaleźć optymalne rozwiązanie w gąszczu ofert.

Podstawowym kryterium wyboru jest zazwyczaj decyzja czy kupić sprzęt nowy, czy używany. Wybór wózków z drugiej ręki jest całkiem spory, a wiele z nich oferowanych jest przez dilerów, którzy obejmują sprzedawany sprzęt gwarancją. Kilkuletnie pojazdy renomowanych marek mogą z powodzeniem służyć, zapewniając bezawaryjną pracę. Trzeba jednak pamiętać, że serwis pogwarancyjny bywa dość kosztowny.

Opcją dla używanych wózków czołowych producentów są produkty z Chin. Wśród nich również znajdziemy modele zapewniające przyzwoite osiągi i bezawaryjną pracę. Często jednak będziemy musieli pogodzić się z nieco gorszą ergonomią i mniej zaawansowanymi rozwiązaniami, co może mieć przełożenie na gorszą efektywność pracy.

Zakup nowych pojazdów renomowanych producentów wiąże się z najwyższymi kosztami, ale jednocześnie pozwala mieć pewność niezawodnej pracy i ochrony gwarancyjnej wózka. Poza tym, po kilku latach eksploatacji możemy odzyskać część środków, bo utrata wartości w przypadku tych pojazdów jest znacznie mniejsza niż u tańszej konkurencji.

Kwestia masy

Bez względu na to, czy ostatecznie zdecydujemy się na pojazdy z rynku pierwotnego, czy wtórnego, jednym z najważniejszych parametrów będzie udźwig. Zbyt niski zmusi operatora do wykonywania większej liczby operacji i pogorszy efektywność pracy. Z kolei inwestycja w pojazd o zbyt dużym udźwigu będzie niepotrzebnym wydatkiem. Należy przy tym pamiętać, że udźwig nominalny podany przez producent jest prawdziwy tylko w określonych warunkach. Każdy z producentów określa je indywidualnie. Najczęściej środek ciężkości podnoszonego ładunku wynosi 600 mm, a towar podnosimy na nie więcej niż 3 metry. Jeżeli więc jeden z tych warunków nie jest zachowany, czyli chcemy podnieść towar znacznie wyżej lub jego środek ciężkości jest mocno przesunięty, może się okazać, że udźwig wózka gwałtownie spada. Różnica może wynieść nawet 60%. Dokładne informacje na ten temat znajdziemy na wykresie spadku udźwigu.

Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na udźwig jest zastosowanie specjalnego osprzętu. Wszelkiego rodzaju chwytaki, przesuwy boczne, ostrogi czy wysięgniki powodują przesunięcie środka ciężkości. Oprócz tego sam osprzęt ma swój ciężar, który trzeba uwzględnić określając udźwig wózka.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Zima nie zaskoczy SEGRO

SEGRO_Logistics_Park_Warsaw_Nadarzyn.jpg

SEGRO, wiodący deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, stawia na inteligentne dachy. Po testowym wdrożeniu w 2017 roku, firma wyposażyła w system czujników dachowych już drugi budynek na terenie SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Wpływ rozwoju e-commerce na branżę magazynową

Depositphotos_19452415_ds.jpg

E-commerce odgrywa coraz większą rolę nie tylko w strefie gospodarczej, ale także w branży magazynowej. Szacuje się, że w ciągu roku zwiększy się skala dostarczanych przesyłek zamawianych ze sklepów on-line aż o 70%. Wraz z rozwojem gałęzi e-commerce, przewiduje się podwyżki cen dostaw w skali 7-10%. 

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Colian Logistic w Panattoni Park Wrocław IX

magazyn_Colian Logistic.jpg

Colian Logistic, spółka należąca do grupy Colian Holding SA., lidera na rynku spożywczym przeniosła się do nowego magazynu w okolicach Wrocławia. Firma wynajęła 7 250 mkw. powierzchni magazynowo – biurowej w Panattoni Park Wrocław IX. W transakcji najmu doradzała firma AXI IMMO. 

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama