Wpływ rozwoju e-commerce na branżę magazynową

Depositphotos_19452415_ds.jpg
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

E-commerce odgrywa coraz większą rolę nie tylko w strefie gospodarczej, ale także w branży magazynowej. Szacuje się, że w ciągu roku zwiększy się skala dostarczanych przesyłek zamawianych ze sklepów on-line aż o 70%. Wraz z rozwojem gałęzi e-commerce, przewiduje się podwyżki cen dostaw w skali 7-10%. 

Jeśli w Polsce utrzyma się podobny trend, sieci handlowe oraz duże firmy produkcyjne powinny być gotowe na przeniesienie swojego zaplecza logistycznego w rejony dużych miast, aby usprawnić proces zakupowy. Już teraz zauważalny jest popyt na hale magazynowe, które zapewniają wewnętrzną logistykę sieciom handlowym, operatorom logistycznym oraz produkcji. Najpopularniejszymi komponentami magazynowymi są big-boxy i built-to-suit (BTS). Big-boxy to wielkoformatowe przestrzenie o powierzchni ponad 10 tys. m kw. i ok 10 m wysokości. Miejsca typu build-to-suit tworzone są specjalnie pod wymagania klienta -  wielkość, lokalizacja oraz funkcja są dostosowywane na życzenie kontrahenta. Kolejnym modułem magazynowym, na który decydują się firmy to build-to-own (BTO), czyli budynki realizowane przez dewelopera na zamówienie klienta na własność. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe nieustannie rośnie nie tylko wśród polskich firm, gdyż połowa hal magazynowych w Polsce jest wynajmowana przez firmy zagraniczne. 

Skalowalność firm w tym np. sieci handlowych obliguje zarządzających do uruchomienia nowych kanałów sprzedaży i przeniesienia handlu do Internetu, a co za tym idzie rośnie potrzeba posiadania własnego zaplecza dystrybucyjnego. Cross-border, czyli tzw. internetowy handel transgraniczny obejmuje sprzedaż z Polski na rynki zagraniczne, ale także polscy konsumenci korzystają z ofert sklepów internetowych spoza rodzimego rynku.

Rozwiązania magazynowe zaimplementowane w e-commerce

Duża konkurencja wśród sklepów internetowych narzuca firmom unowocześnianie swoich działań, dlatego e-commerce staje się jednym z najnowocześniejszych gałęzi sprzedaży. 

Firmy oferujące zakup towarów przez Internet muszą dopasować się do rozwiązań stosowanych na rynku zachodnim i unowocześnić swoją działalność np. poprzez automatyzację przepływu towarów. Rosnące oczekiwania klientów związane z szybkością dostawy, prostą możliwością zwrotu lub wymiany towaru, wymuszają na przedsiębiorstwach uelastycznienie łańcucha dostaw. Właściciele sklepów internetowych mogą stać się niebawem głównymi usługobiorcami magazynowymi. 

Wśród nowatorskich rozwiązań logistyki magazynowej można wymienić moduły pick, które wykorzystuje się do zarządzania kompletacją towarów. Jego funkcjonalność pozwala ograniczyć dokumentację papierową, pomaga zlokalizować towar na półkach magazynowych, podaje ilość dostępnych sztuk, co doskonale wpływa na usprawnienie procesów. Systemy pickowania towarów są łatwe w obsłudze, można je również dostosować do każdego rodzaju działalności. 

Roboty AGV (Automated Guided Vehicles) to samojezdne wózki transportowe, które mają za zadanie przewożenie towarów z jednego miejsca do drugiego, wyposażone w czujniki bezpieczeństwa i skanery, znacząco ułatwiają prace w wielkoformatowych magazynach. Podobnymi cechami wyróżniają się autonomiczne roboty mobilne (AMR), które poruszają się za pomocą nawigacji GPS. Wbudowana w ich system sztuczna inteligencja pozwala na automatyczne dobieranie tras wykorzystując kamery.

Nowoczesne sklepy internetowe mające swój asortyment w halach magazynowych wykorzystują systemy VAS (Value-Added Services), które określa się mianem wartości dodanej w całym łańcuchu dostaw. Takie formy dodatkowych usług mają wpływać na zwiększenie sprzedaży i poprawę obsługi klienta. Przykładowymi usługami VAS są labeling, copacking czy foliowanie, które mają uatrakcyjnić zamówiony produkt poprzez dołączenie gratisu lub ozdobnego papieru. 

Zaprezentuj usługi dla e-commerce na targach IntraLog Poland

Międzynarodowe Targi Intralogistyki, Magazynowania i Łańcucha Dostaw -  IntraLog Poland to nie tylko przegląd najświeższych rozwiązań technologii magazynowych, urządzeń do kompletacji, systemów do oprogramowania i zarządzania magazynem, ale także możliwość zdobycia nowych kontaktów biznesowych, uczestniczenie w branżowych prelekcjach. Targi odbędą się równolegle  z V Międzynarodowymi Targami Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack (wydarzenie organizowane przez Ptak Warsaw Expo). 

Wszystkie firmy oferujące rozwiązania ułatwiające zarządzanie pracą w magazynie, usługi skierowane pod sklepy internetowe lub rozwiązania stricte zaprojektowane dla e-commerce, organizator targów IntraLog Poland 2020 zaprasza do prezentacji gamy produktowej tysiącom branżowych odwiedzających.  

Więcej informacji:

www.intralogpoland
info@intralogpoland.pl
+48698054193

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Zima nie zaskoczy SEGRO

SEGRO_Logistics_Park_Warsaw_Nadarzyn.jpg

SEGRO, wiodący deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, stawia na inteligentne dachy. Po testowym wdrożeniu w 2017 roku, firma wyposażyła w system czujników dachowych już drugi budynek na terenie SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Colian Logistic w Panattoni Park Wrocław IX

magazyn_Colian Logistic.jpg

Colian Logistic, spółka należąca do grupy Colian Holding SA., lidera na rynku spożywczym przeniosła się do nowego magazynu w okolicach Wrocławia. Firma wynajęła 7 250 mkw. powierzchni magazynowo – biurowej w Panattoni Park Wrocław IX. W transakcji najmu doradzała firma AXI IMMO. 

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Zakończyła się rozbudowa Goodman Poznań Airport Logistics Centre

goodman 1.jpg

27 listopada odbyło się uroczyste zakończenie rozbudowy Goodman Poznań Airport Logistics Centre o 19 000 mkw. przestrzeni magazynowo-produkcyjnej i biurowej. Nowy budynek powstał zgodnie z wymogami certyfikatu ekologicznego BREEAM na poziomie „Very Good”.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama