Magazynowanie i Produkcja 4-5/2020 (kwiecień-wrzesień)

MiP_04.jpg

Trudne decyzje magazynowe ‑ wynająć czy kupić?

Kiedy zmienia się otoczenie biznesu, zmienić musi się również sam biznes. W przeciwnym wypadku zostanie wyparty przez przedsiębiorstwa ewoluujące szybciej, lepiej dostosowane do zmian. Ale co, kiedy dotychczasowe rozwiązania zaczynają zawodzić? Bo mamy czas niezwykły, bo rok 2020 to z pewnością zmiana układu sił w biznesie. W obliczu pandemii COVID-19 wiele firm straciło z dnia na dzień klientów, przychód i płynność finansową. Inne z kolei, jak producenci sprzętu medycznego, szwalnie czy sklepy internetowe otrzymały ogromną szansę. 2020 to bez wątpienia trudna, ale wartościowa lekcja. To czas, w którym podejmowanie decyzji biznesowych jest szczególnym wyzwaniem. W żadnym z obszarów działalności firmy nie mogą to być decyzje pochopne, podejmowane pod wpływem impulsu. Dlatego w bieżącym wydaniu magazynu podpowiadamy, czym się kierować, decydując o wynajmie lub kupnie przestrzeni magazynowej, optymalizując posiadaną przestrzeń magazynową, zwiększając efektywność pracy w hali produkcyjnej czy podejmując działania zmierzające do zapewnienia większego bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Wszystko w biznesie działającym na zupełnie nowych zasadach. I sytuacji rynkowej, która jest i jeszcze długo będzie nieprzewidywalna, niepewna i zmienna.

W bieżącym wydaniu magazynu przygotowaliśmy dla Państwa aż dwa dodatki tematyczne. Pierwszy z nich dotyczy najlepszych praktyk magazynowych w zakresie bezpieczeństwa w Przemyśle 4.0 oraz możliwości w zakresie optymalizacji logistyki, magazynowania i łańcucha dostaw z wykorzystaniem Lean Logistics. Zapewniam, że są to materiały niezmiernie inspirujące i absolutnie na czasie, zwłaszcza w kontekście tego, jak bardzo ewoluuje podejście do zarządzania produkcją. Drugi dodatek odpowiada na pytania: w jaki sposób, jakimi narzędziami i zgodnie z jakimi procedurami kontrolować temperaturę i wilgotność w magazynie? – aby mieć pewność, że podjęte zostały działania zmierzające do poprawy efektywności pracy w magazynie i na produkcji. Jestem przekonana, że taka różnorodność tematyczna spotka się z uznaniem naszych Czytelników, co było zamiarem zespołu redakcyjnego.

Co jeszcze w numerze? W odpowiedzi na prośby naszych Czytelników przygotowaliśmy przegląd WMS-ów, poprosiliśmy autorytety o analizę wpływu pandemii COVID-19 na rynek usług kurierskich, a także zebraliśmy rekomendacje eksperta w zakresie diagnozowania i przeglądów silników. Pozostaje życzyć Państwu owocnej lektury!

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF Kup wydanie drukowane

Artykuły

Tekst otwarty Tylko on-line nr 4-5/2020

STILL RX 60‑35/50 ‑ Nowy poziom elektrotechnologii

STILL-RX60-50_03_Performance_02_presse_15x10.jpg

W roku swojego setnego jubileuszu STILL prezentuje rozwiązanie, które ma stać się nowym rozdziałem w historii wózków elektrycznych. Kompaktowy pojazd 80 V umożliwia realizację zadań wykonywanych dotychczas przez maszyny spalinowe taniej, wydajniej i bez emisji CO2.

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Magazyny w 2020 roku. Kiedy warto wybrać opcję najmu, a kiedy kupna magazynu?

MiP_4-5_6.jpg

W obliczu pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw musiało zmierzyć się z koniecznością redukcji lub (paradoksalnie) zwiększenia przestrzeni magazynowej. Od bieżącej i prognozowanej na kolejne miesiące sytuacji przedsiębiorstwa należy uzależnić decyzje dotyczące magazynów do końca 2020 i na 2021 rok. Nie mogą to być decyzje pochopne i podejmowane pod wpływem impulsu.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Mocne miejsce Columbus Elite na galopującym rynku OZE

MiP_4-5_11.jpg

Branża odnawialnych źródeł energii, to przestrzeń do wykorzystania dla tych, których celem są spektakularne wyniki, sukces finansowy i rozwój kariery. Dzięki unikatowemu na tle kraju systemowi pracy, szkoleniom i zaawansowanym technologicznie produktom, doradcy Columbus Elite nabierają tempa, prężnie budując horyzont zmian w produkcji zielonej energii w polskich domach i firmach.

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Przemysł 4.0 napędza inwestycje na rynku magazynowym

MiP_4-5_12.jpg

Całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych i logistycznych zbliżają się w Polsce do 20 mln m2. Mimo kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa I połowa 2020 roku przyniosła dynamiczne wzrosty, zarówno po stronie popytu, jak i podaży. Tylko od stycznia tego roku do użytku oddano ponad 1 mln m2 powierzchni magazynowej. Zdaniem ekspertów to zasługa trwałego wejścia naszego kraju w erę czwartej rewolucji...

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Reorganizacja przestrzeni magazynowej. Jak efektywnie zagospodarować przestrzeń w magazynie?

MiP_4-5_16.jpg

Kiedy zmienia się otoczenie biznesu, zmienić musi się również sam biznes. W przeciwnym wypadku zostanie wyparty przez przedsiębiorstwa ewoluujące szybciej i bardziej skutecznie. Kiedy dotychczasowe rozwiązania i procesy zawodzą, konieczna jest reorganizacja. To swoista rewolucja w zakresie modus operandi firmy. Może dotyczyć także zagospodarowania przestrzeni magazynowej, często niedocenianej.

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Jak optymalizować temperaturę oraz wilgotność, aby zwiększyć efektywność pracy w magazynie i na produkcji?

MiP_4-5_21.jpg

Zagadnienie efektywnej pracy coraz bardziej wykracza już poza sferę samej produkcji i „dodawania wartości” do produktu. Okazuje się, że najbogatszym człowiekiem świata nie jest „producent” towaru, lecz właściciel firmy, który, w głównej mierze, zajmuje się szeroko rozumianym „magazynowaniem”. Od zawsze zarabiano na przechowywaniu dóbr i odsprzedawaniu ich drożej do kolejnego klienta, a to rodziło konieczność...

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

THE FRESH FACTORY ‑ klimat w hali pod kontrolą

Utrzymanie optymalnych warunków pracy w hali produkcyjnej, zwłaszcza tam, gdzie występują zyski ciepła, to spore wyzwanie. Program THE FRESH FACTORY pozwala zaprojektować i wdrożyć rozwiązania, które zagwarantują zdrowe i bezpieczne warunki klimatyczne na produkcji.

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Kontrola temperatury w magazynie

MiP_4-5_27.jpg

Jak radzić sobie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w magazynie? Jakie wdrożyć rozwiązania organizacyjno-techniczne, aby mieć gwarancję, że towary przechowywane są w odpowiedniej temperaturze? Jak uniknąć błędów dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych?

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Metody i narzędzia pomiaru wilgotności w magazynie

MiP_4-5_30.jpg

Magazynowanie rzeczy, przedmiotów i wszelkiego rodzaju dóbr, czyli gromadzenie, towarzyszy ludzkości od zawsze. W dawnych czasach właściwe przechowywanie nie było jednak proste, ze względu na konieczność zapewnienia właściwych warunków składowania niektórych rzeczy. Opracowywano różne metody i rozwiązania, jednak dopiero druga rewolucja przemysłowa, organizacyjne i techniczne rozwiązania, przyniosły...

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Kurtyny powietrzne do bram przemysłowych

MiP_4-5_33.JPG

Obiekty wielkopowierzchniowe narażone są na powstawanie intensywnego przeciągu, zwłaszcza przy otwartych bramach przy dokach lub po przeciwległych stronach budynku. Stąd kurtyny przemysłowe stały się nieodłącznym elementem każdej hali magazynowej czy centrum logistycznego.

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Bezpieczeństwo w Przemyśle 4.0. Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników w kontekście autonomizacji procesów?

MiP_4-5_42.jpg

Industry 4.0 to zbiór instrukcji branżowych, nowych technologii i celów biznesowych, które spowodowały swoistą falę zmian w przemyśle na całym świecie. Jedną z głównych inicjatyw Przemysłu 4.0 jest automatyzacja procesów przemysłowych z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn i urządzeń, współpracujących ze sobą w cyklach wytwórczych. Od czwartego poziomu automatyzacji można mówić o autonomizacji, czyli...

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Jak zoptymalizować logistykę, magazynowanie i łańcuch dostaw ‑ dlaczego warto wprowadzić w firmie robotyzację procesów?

MiP_4-5_54.jpg

Mówiąc o optymalizacji logistyki i łańcucha dostaw często najpierw myślimy o takich innowacjach jak automatyzacja i robotyzacja magazynów. Robotyzacja coraz częściej okazuje się najlepszą strategią rozwoju przedsiębiorstwa. Dzieje się tak, ponieważ w ostatnich latach radykalnie zmienił się stosunek całkowitych kosztów posiadania robotów do korzyści, które przynoszą. Taka inwestycja wciąż jest jednak...

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Inteligentna technika napędowa w dobie Przemysłu 4.0

MiP_4-5_56.jpg

W nowoczesnej technice napędowej stawia się nie tylko na rozwiązania konstrukcyjne zapewniające oszczędność energii, ale i na odpowiednie sterowanie z uwzględnieniem konkretnych potrzeb aplikacji.

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Diagnostyka i remonty silników elektrycznych

MiP_4-5_61.jpg

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, przeprowadzając diagnostykę i remonty silników elektrycznych? Jaka jest prawidłowa kolejność czynności diagnostycznych? Na czym powinna polegać analiza jakości zasilania?

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Palety dla przemysłu spożywczego

MiP_4-5_72.jpg

Paleta jest podniesioną platformą, która służy do przenoszenia i składowania towarów. Standardowe wymiary palet to 1000 × 1200 mm oraz 800 × 1200 mm. Palety najczęściej wykonuje się z drewna, jednak w przemyśle spożywczym zastosowanie znajdują również palety wykonane z innych materiałów.

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Optymalizacja doboru systemu regałów i wybór wózków widłowych. Jak to policzyć ‑ część 1

MiP_4-5_77.jpg

Poprawa wydajności prac magazynu coraz częściej ma miejsce dzięki automatyzacji oraz mechanizacji procesów. Jednakże większość operacji magazynowych w dalszym ciągu odbywa się z wykorzystaniem standardowych regałów (APR), a do obsługi rozładunku, składowania, konfekcjonowania i załadunku towarów wykorzystywane jest również standardowe wyposażenie służące obsłudze tych procesów (tzw. wyposażenie handlingowe)....

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Nowa czerwona świerćpaleta LPR

MiP_4-5_76.jpg

O LPR LPR La Palette Rouge to międzynarodowa firma logistyczna zajmująca się dostarczaniem oraz wynajmowaniem palet, obsługująca głównie branżę FMCG oraz sieci handlowe. Założona w Tuluzie (na południu Francji) w roku 1992 firma LPR zarządza ponad 80 milionami palet rocznie oraz ma ponad 25 000 punktów odbioru palet. LPR prowadzi działalność w całej Europie. Ma ponad 100 centrów serwisowych. Każdy...

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Opakowania w logistyce

MiP_4-5_36.jpg

Opakowanie jest jednym z najistotniejszych podmiotów w procesie transportowym. Pełni kluczową rolę w relacjach pomiędzy sprzedającym a kupującym. Podejście do tematyki opakowań wśród liderów branży kurierskiej zostanie przedstawione w tym artykule.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Logistyka w eksporcie międzykontynentalnym. Bezpieczeństwo a optymalizacja kosztów

MiP_4-5_40.jpg

Sprawna realizacja w procesach logistycznych, optymalne koszty eksportu i bezszkodowe dostawy do klientów to czynniki mające bezpośredni wpływ na sukces projektu i zadowolenie klienta, a tym samym perspektywy rozwoju. W dobie wzrostu w zakresie międzynarodowego handlu eksportujemy wszystko. Od dóbr konsumpcyjnych do dużych gabarytowo i złożonych technologicznie dóbr inwestycyjnych.

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Lean Logistics. Jak zoptymalizować logistykę, magazynowanie i łańcuch dostaw?

MiP_4-5_48.jpg

Całkiem niedawno sukces rynkowy zależał od dostępności produktów (podaż), ale dziś najistotniejszym elementem przewagi konkurencyjnej jest czas realizacji potrzeby klienta. Zarówno indywidualnego, jak i przedsiębiorstwa. Dlatego walutą w Logistyce jest czas – jedyny prawdziwie nieodnawialny zasób, jakim dysponujemy. Tylko, czy robimy to świadomie? Czy czas gra na naszą korzyść? A może jest śmiertelnym...

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 4-5/2020

Transport mobilny ‑ wózki AGV dla indywidualnych zastosowań

Zastosowanie wózków AGV zyskuje coraz większe zainteresowanie, dotyczy to również nowych aplikacji, jak i branż. Rynek wymaga coraz wydajniejszych i szybszych rozwiązań, a jednocześnie podwyższa standardy w zakresie bezpieczeństwa. Motywuje to projektantów do optymalizacji pojazdów i zastosowania najnowszych technologii.

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

COVID‑19 ‑ czy to rewolucja na rynku usług kurierskich?

MiP_4-5_92.jpg

Jak branża KEP radzi sobie ze wzrostem wolumenu przesyłek i nowymi warunkami reżimu sanitarnego?Jakie działania podejmują firmy kurierskie, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku?Jakich zmian należy się spodziewać w najbliższych miesiącach?

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Przegląd systemów WMS

MiP_4-5_65.jpg

Magazyn staje się sercem łańcucha dostaw i dlatego jest centralnym punktem inwestycji sprzedawców detalicznych, producentów i dostawców usług logistycznych. System technologii magazynowej staje się coraz bardziej złożony, operatorzy łańcucha dostaw potrzebują bardziej wyrafinowanych systemów zarządzania, które mogą koordynować dużą liczbę indeksów, różnorodność inteligentnych urządzeń i systemów połączonych...

Czytaj więcej
nr 4-5/2020

Cel: zero awarii. W dążeniu do najlepszego wyniku produkcyjnego

MiP_4-5_86.jpg

Obecna sytuacja ,,ciągnącej się” pandemii wymusza ciągłe poszukiwanie optymalizacji procesów. Nierozerwalnie związana z optymalizacją redukcja kosztów jest jednym z zagadnień, które nurtuje większość pracodawców. Przedsiębiorstwa dostarczające części dla branży motoryzacyjnej mocno odczuły skutki lockdownu. Procesy produkcyjne mające często wady, w których awarie maszyn są nieprzewidywalne, pogłębiają...

Czytaj więcej

Reklama