„Obyś żył w ciekawych czasach” – to słynne chińskie przekleństwo, które z jednej strony powoduje w nas bunt przeciw zmianie, a z drugiej, szczególnie dla tych, dla których zmiana jest jedną z trzech pewnych rzeczy na świecie (obok śmierci i podatków), jest wyzwaniem, z którym trzeba się zmierzyć. Obecnie takim zmaganiem się z naszymi, zdecydowanie ciekawymi czasami, są braki personalne.

Paradoks dzisiejszych czasów jest taki, że z jednej strony głośno mówi się o przeludnieniu Ziemi, a z drugiej przedsiębiorcy krzyczą o braku rąk do pracy. Rządy państw, chcąc sprostać wymaganiom społeczeństw, którym przewodzą, poszukują różnych rozwiązań: inżynieria społeczna, migracje ekonomiczne, płace minimalne to zabiegi, których doświadczamy na własnej skórze. Okazuje się jednak, że nie są to do końca skuteczne rozwiązania. Świat przemysłu dlatego zaczyna wypracowywać własne, oparte na technice, rozwiązania, które okazują się ogromnym krokiem w przyszłość.

Co może człowiek?

Patrząc na sytuację przemysłu i jego rozwój, zauważamy różne okresy jego rozkwitu i zmian, jakie następowały przede wszystkim ze względu na zmiany mentalne w społeczeństwach. Przemysł i wszystkie rozwiązania „produkcji masowej”, a co za tym idzie „społeczeństw masowych” oparte są na zaangażowaniu człowieka w konkretne zadania.

Chcąc zobrazować te zmiany i zaangażowanie człowieka, można wydzielić 5 obszarów i 4 rewolucje przemysłowe, jakie zmieniają sposób pracy człowieka.

Człowiek w poszczególnych obszarach – poziomach automatyzowania, zmienia swój udział w bezpośredniej produkcji z wytwarzania bezwzględnie „ręcznego” poprzez częściowe wspomaganie urządzeniami i maszynami aż do pełnej automatyzacji. Co ciekawe, automatyzacja nie dotyczy tylko ludzi „produkcyjnych”. Coraz więcej obszarów pracy człowieka jest wypieranych „ewolucyjnie” przez urządzenia, maszyny czy programy. Okazuje się, że człowiek w wielu płaszczyznach jest zawodny. Maszyny wykonują czynności o wiele szybciej i wydajniej, a przede wszystkim znika cały obszar spraw personalnych, takich jak urlopy, chorobowe, samopoczucie, relacje międzyludzkie itp. Podobnie jest z precyzją wykonania elementów: automaty potrafią to zrobić z wymaganą – zadaną dokładnością, za każdym razem tak samo. Zbieranie i analiza danych, także dla automatyzacji to ogromna zmiana, gdyż programy do zbierania danych i ich analizy są w stanie o wiele dokładniej i precyzyjniej określić prawdopodobieństwa i trendy niż ludzkie „wydaje mi się”. Maszyny, urządzenia i programy rzeczywiście realizują dewizę zarządzania opartą na faktach i liczbach (Fact and Figures z jęz. ang. lub Daten, Fakten, Zahlen w niemieckojęzycznej części przemysłu). Oczywiście automatyzacja nie jest w stanie jeszcze w pełni zastąpić człowieka w czynnościach produkcyjnych, ale obserwując historię tej ewolucji aż kusi stwierdzenie, że żyjemy w czasach, gdy w tradycyjnej klasyfikacji biologicznej wg C.R. Woese’a pojawia się nowe, siódme królestwo. Obok Bakterii, Archeowców, Jądrowców, Grzybów, Roślin i Zwierząt pojawiają się Maszyny. Nie jest to jednak rewolucja, koewolucja, tylko kooperacja pomiędzy tymi obszarami. Człowiek, jako twórca maszyn, współpracuje z nimi i wykorzystuje ich potencjał, samemu poświęcając się innym dziedzinom – przede wszystkim byciu twórczym!

Automatyzacja, robotyzacja i co dalej?

Obserwując zagadnienie automatyzacji i możliwości wykorzystania jej, szczególnie w przypadku braku ludzi, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego rzeczywiście potrzebujemy? Automatyzacja, robotyzacja, a może cobotyzacja, to zagadnienia, które w kontekście braku personelu zaczynają mocno zastanawiać decydentów i management strategiczny.

Pozostałe 63% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty nr 3/2020

Czy warto robotyzować procesy? Jak właściwie dobrać robota przemysłowego do sterowania procesami?

MiP_3_94.jpg

Zalet wynikających ze stosowania robotów przemysłowych jest wiele. Stąd też robotami interesuje się coraz więcej branż przemysłu. Dzięki robotom wiele czynności, które były wykonywane ręcznie jest realizowanych w sposób automatyczny.

Czytaj więcej
Promocyjny nr 3/2020

Desto – lider automatyki przemysłowej

MiP_3_46.jpg

Obecnie wiele firm produkcyjnych robotyzuje swoje hale produkcyjne bez względu na branżę, w jakiej działa. Głównymi zaletami zastosowania automatyki przemysłowej jest zwiększona produktywność, poprawa jakości produktu oraz ułatwiona kontrola, niższe koszty oraz w pewnym sferach wyłączenie czynnika ludzkiego i większe bezpieczeństwo samego pracownika. Głównym zakresem działalności firmy Desto jest kompleksowa dostawa produktów z zakresu automatyki przemysłowej, chłodniczej, ciepłowniczej oraz falowników i softstartów.

Czytaj więcej

Kiedy nowoczesna technologia może wspomóc przemysł?

MiP_3_42.jpg

Obecnie pojazdy typu AGV stanowią wiodący element logistyki wewnątrzzakładowej. Nowoczesne urządzenia tego typu bazują na sterowaniu komputerowym, tak aby jego praca odbywała się bez udziału operatora. Stawia się również na szereg technologii w zakresie bezpieczeństwa i przechowania energii elektrycznej na potrzeby zasilania.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama