Zasada działania przekaźników i sterowników bezpieczeństwa wykorzystuje reagowanie na zmianę pewnej wielkości fizycznej wejściowej (np. natężenia prądu, napięcia, ciśnienia, temperatury itp.) w taki sposób, że po przekroczeniu pewnej wartości wielkość wyjściowa zmienia się skokowo. Specjalne urządzenia projektuje się z myślą o aplikacjach związanych z bezpieczeństwem.

Cechy

Dostępne na rynku przekaźniki i sterowniki bezpieczeństwa, w zależności od modelu, mogą być stosowane w aplikacjach wymagających różnych kategorii bezpieczeństwa. I tak też odpowiednie przekaźniki służą do zabezpieczania osób w aplikacjach niskiego ryzyka (kategoria 2 według ­EN954-1), takich jak: maszyny tekstylne, maszyny dla przemysłu drzewnego czy też ochrona dostępu. Produkowane są zgodnie z normami EN61496-1 i IEC61496-2, i spełniają wymagania zawarte między innymi w Dyrektywie Maszynowej – 2006/42/WE, Dyrektywie Niskonapięciowej – 2006/95/WE oraz w Dyrektywie EMC – 2004/108/WE.

Dostępne są również urządzenia kategorii 4. oraz kategorii 3. Służą one do zapewnienia bezpieczeństwa osób w przypadku zetknięcia z niebezpiecznymi maszynami i elementami aż do ryzyka klasy 4. Przekaźniki bezpieczeństwa tego typu stosuje się najczęściej w prasach metalu oraz robotach.

Na rynku nie brakuje przekaźników uwzględniających wymagania najnowszych standardów bezpieczeństwa (IEC61496, EN61496-1), które są w stanie zapewnić bezpieczną pracę, tzw. aplikacji wysokiego ryzyka aż do kategorii 4. (PN-EN954-1), takich jak prasy, roboty i inne potencjalnie niebezpieczne maszyny. Stąd też zastosowanie takich przekaźników obejmuje tzw. systemy średniego ryzyka, czyli paletyzery, owijarki, linie automatyczne itp.

Bezpieczny silnik

Specjalne przekaźniki i sterowniki stosuje się celem zabezpieczenia pracy urządzeń i podzespołów elektrycznych. I tak też dla zapewnienia ciągłości działania silników elektrycznych, prądnic i transformatorów niezbędne jest stosowanie urządzeń mających na celu ochronę przed przeciążeniami. Istotne jest także zapobieganie nadmiernemu wzrostowi temperatury. Przydatne zatem mogą okazać się w elektrycznych systemach przemysłowych elektroniczne przekaźniki rezystancyjne. Współpracują one z czujnikami łączonymi szeregowo. Urządzenia tego typu odporne są na działanie czynników zewnętrznych dzięki obudowie zalanej masą silikonową. Zestyki wyjściowe są zamknięte, jeżeli temperatura mierzona przez poszczególne czujniki jest prawidłowa oraz gdy obecne jest napięcie zasilania. W przypadku, gdy wzrost temperatury w czujnikach spowoduje wzrost rezystancji, wyjście zostaje otwarte. Ponowne zamknięcie następuje w momencie, gdy temperatura w obwodzie czujników spadnie do określonej wartości. Zamknięcie styku wyjścia następuje również w przypadku zaniku napięcia zasilania.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Czy warto robotyzować procesy? Jak właściwie dobrać robota przemysłowego do sterowania procesami?

MiP_3_94.jpg

Zalet wynikających ze stosowania robotów przemysłowych jest wiele. Stąd też robotami interesuje się coraz więcej branż przemysłu. Dzięki robotom wiele czynności, które były wykonywane ręcznie jest realizowanych w sposób automatyczny.

Czytaj więcej

Automatyzacja jako alternatywa dla braków kadrowych na produkcji

MiP_3_88.jpg

„Obyś żył w ciekawych czasach” – to słynne chińskie przekleństwo, które z jednej strony powoduje w nas bunt przeciw zmianie, a z drugiej, szczególnie dla tych, dla których zmiana jest jedną z trzech pewnych rzeczy na świecie (obok śmierci i podatków), jest wyzwaniem, z którym trzeba się zmierzyć. Obecnie takim zmaganiem się z naszymi, zdecydowanie ciekawymi czasami, są braki personalne.

Czytaj więcej
Promocyjny nr 3/2020

Desto – lider automatyki przemysłowej

MiP_3_46.jpg

Obecnie wiele firm produkcyjnych robotyzuje swoje hale produkcyjne bez względu na branżę, w jakiej działa. Głównymi zaletami zastosowania automatyki przemysłowej jest zwiększona produktywność, poprawa jakości produktu oraz ułatwiona kontrola, niższe koszty oraz w pewnym sferach wyłączenie czynnika ludzkiego i większe bezpieczeństwo samego pracownika. Głównym zakresem działalności firmy Desto jest kompleksowa dostawa produktów z zakresu automatyki przemysłowej, chłodniczej, ciepłowniczej oraz falowników i softstartów.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama