Zalet wynikających ze stosowania robotów przemysłowych jest wiele. Stąd też robotami interesuje się coraz więcej branż przemysłu. Dzięki robotom wiele czynności, które były wykonywane ręcznie jest realizowanych w sposób automatyczny.

Parametry robotów przemysłowych

Przy wyborze robota przemysłowego bierze się pod uwagę przynajmniej kilka parametrów. Istotna jest podatność, czyli miara kąta lub odległości o jaki oś robota przesunie się, kiedy zostanie przyłożona do niej siła zewnętrzna. Istotnym parametrem jest przyspieszenie, czyli jak szybko oś robota może przyspieszać. Niejednokrotnie zdarza się, że zakładana wielkość przyspieszenia nie jest osiągana, co może wynikać na przykład ze zbyt krótkiej odległości ruchu lub skomplikowanej trajektorii, wymagającej zmiany kierunku ruchu. W procesie wyboru odpowiedniego robota bierze się pod uwagę źródło energii. W maszynach tego typu uwzględnia się bowiem napędy elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne oraz mieszane. Najczęściej stosuje się napędy z silnikami elektrycznymi. Istotna jest również ilość osi. Jeżeli robot ma dosięgnąć dowolnego punktu w płaszczyźnie, niezbędne są dwie osie. Robot, który będzie sięgał dowolnego punktu w przestrzeni wymaga trzech osi. Dla zapewnienia pełnej kontroli orientacji końcówki ramienia są niezbędne 3 osie. Nie bez znaczenia jest również kontrola ruchu. Im bardziej jest zaawansowane zastosowanie robota, tym trajektoria ruchu wymaga większej kontroli. Kluczowe miejsce zajmuje liczba stopni swobody, czyli ilość zmiennych położenia, jaką należy podać w celu jednoznacznego określenia układu w przestrzeni. Najczęściej jest ona równa ilości osi robota.

Roboty przemysłowe są określane przez dokładność, która określa jak blisko urządzenie może dojść do zadanego punktu w przestrzeni roboczej. Warto podkreślić, że dokładność przybiera różne wartości. Zależą one od prędkości i pozycji manipulatora w przestrzeni roboczej. Na dokładność wpływa także masa przenoszonego ładunku. Podczas wyboru jest uwzględniana przestrzeń ruchów robota.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

Wypadki przy pracy w Przetwórstwie Przemysłowym w pierwszym kwartale 2020 roku. Pozytywny trend czy efekt pandemii?

Wypadki1.1.jpg

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące wypadków przy pracy w pierwszym kwartale 2020 roku. Ich liczba w całej gospodarce spadła aż o 10,5% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Nieznacznie zmniejszyła się także liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz zanotowano kolejny spadek wskaźnika wypadkowości. A jak przedstawiały się wyniki dla Przetwórstwa Przemysłowego?

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

Produkcja i łańcuch dostaw: nowe rozwiązania w nowej rzeczywistości

Aktualnie firmy mierzą się z wyzwaniami, które trudno było przewidzieć w strategiach. Po początkowym szoku nadszedł czas na działania i wdrożenie zmian, które pomogą organizacjom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Już teraz można zaobserwować ruchy, które mogą być pozytywnym sygnałem dla wielu przedsiębiorstw, a wśród nich m.in. wzrost zainteresowania przenoszeniem centrów usług wspólnych do Polski czy poszukiwanie dostawców bliżej rynków zbytu. O tym, jak zmieni się branża produkcji, opowiadają eksperci z firmy rekrutacyjnej Michael Page.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

Czy przemysł może zyskać na pracy zdalnej?

Nowe technologie.jpg

Zdalny monitoring stanu urządzeń produkcyjnych, serwisowanie maszyn na odległość? To możliwe. W dobie Przemysłu 4.0 coraz więcej zakładów produkcyjnych korzysta z nowych technologii, wyraźnie redukujących w poszczególnych branżach przestój i straty związane z walką z epidemią.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama