• Jak rozwijała się teoria i praktyka w diagnostyce maszyn i urządzeń przemysłowych?
  • Czego może dokonać dzisiaj diagnostyka? Jak na podstawie sygnalizowanych zjawisk czy objawów możemy ocenić stan urządzenia?
  • Inteligentna diagnostyka to fakt czy utopia? Jaka jest rola diagnostyki maszyn i urządzeń w rozwiązaniach Industry 4.0?

Wszyscy dzisiaj lubimy przemieszczać się komfortowymi pojazdami, nie musieć myśleć i zastanawiać się nad tym, czy pewnie, bezpiecznie i bez nieprzyjemnych przygód zakończymy podróż w planowanym miejscu i o właściwym czasie. Mamy w większości pełne zaufanie do komunikatów i sygnałów podawanych nam z paneli kontrolnych naszych samochodów, coraz dokładniej informujących o stanie pracy podzespołów naszych „czterech kółek”, o sytuacjach pojawienia się konieczności wykonania pewnych czynności obsługowych albo nawet o wystąpieniu defektów i konieczności wykonania napraw. Im nowsze, a mówiąc precyzyjniej – im droższe modele pojazdów, tym poziom nasycenia urządzeniami sygnalizacyjnymi i monitorującymi stan oraz jakość pracy wspomnianych układów, często sprzęgniętymi z komputerami pokładowymi jest wyższy. Pojawia się sygnał ostrzegawczy – podejmujemy decyzję o wymianie elementu, mimo bolesnej decyzji o poniesieniu kosztów. Któż jednak nie woli za to kupić sobie przyjemnego poczucia pewności i bezpieczeństwa podczas jazdy?

Podobnie w dzisiejszym świecie przemysłowym, w dobie bardzo silnej konkurencji, ostre wymagania wysokiej jakości, konieczność eliminacji ryzyka i zakłóceń w procesach wytwórczych, zmuszają przedsiębiorstwa do podobnego zachowania.

Skąd i po co diagnostyka maszyn w przemyśle?

Od początku rewolucji przemysłowej pojawia się stale problem awaryjności maszyn, urządzeń i pojazdów we wszelkich zastosowaniach. Podstawową strategią działania było eksploatowanie urządzenia i jego elementów aż do zepsucia się i wyłączenia maszyny z działania, przynajmniej na okres naprawy. Angielskie określenie tej metody (RM – Reactive Maintenance) w pełni oddaje jej charakter – jedynym elementem aktywniejszego współdziałania odpowiedzialnego użytkownika było stosowanie diagnostyki własnych zmysłów, a koszty były ponoszone wyłącznie po wystąpieniu awarii.

Skutki często były opłakane, ponieważ oprócz strat w wyniku występowania długich przerw w eksploatacji, pojawiały się również inne dotkliwe, szkodliwe efekty w postaci niekontrolowanych emisji zanieczyszczeń do środowiska i generowania w nim poważnych zniszczeń (ekstruzje ciekłe i gazowe, pożary, katastrofy w ruchu itd.) oraz wypadków występujących w trakcie powstawania awarii oraz podczas ich usuwania. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale metoda RM jest do dziś szeroko stosowana (albo nie do końca świadomie, albo ze względu na chęć nieponoszenia żadnych kosztów od uruchomienia urządzenia aż do pierwszego defektu), szczególnie w mniejszych przedsiębiorstwach oraz w indywidualnej prywatnej lub zawodowej działalności ludzi.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

PAROC Hvac Lamella Mat AluCoat Fix - mata do izolacji kanałów i urządzeń wentylacyjnych

produkty_paroc_z_serii_alucoat_szpital_1_.jpg

Wysokiej jakości materiały budowlane, nowoczesne wyposażenie, zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne… bezpieczeństwo budynków i wygoda ich użytkowania to suma wielu czynników – tych, które widać na pierwszy rzut oka i tych, pozostających nieco w cieniu. Jednym z nich jest izolacja kanałów i urządzeń wentylacyjnych, która dba o ograniczenie potencjalnych strat ciepła i utrzymanie odpowiedniej temperatury, chroni stalowe przewody przed korozją, gwarantuje użytkownikom komfort akustyczny. To i znacznie więcej zapewnia wszechstronna mata PAROC Hvac Lamella Mat AluCoat Fix!

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Bezpieczeństwo pracy w I półroczu 2019 r. Jak przedstawiały się wyniki w Przetwórstwie Przemysłowym?

bezpieczenstwo_przemysl_1.jpg

Główny Urząd Statystyczny przedstawił właśnie wstępne dane dotyczące bezpieczeństwa pracy w pierwszym półroczu 2019 r. W całej gospodarce utrzymuje się pozytywny trend – liczba poszkodowany spadła o 7,3%, zmniejszyła się też liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz odnotowano kolejny spadek wskaźnika wypadkowości. Oto jak przedstawiały się dane liczbowe w Przetwórstwie Przemysłowym.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Rodzina niezawodnych PROfesjonalistów. Poznaj maty izolacyjne z serii PAROC Pro!

maty_na_siatce_paroc_1_.jpg

Przy planowaniu i montażu izolacji przemysłowych nie ma miejsca na kompromisy. To od nich w dużej mierze zależy niezawodne funkcjonowanie instalacji, a co za tym idzie – jej trwałość, koszty utrzymania czy zminimalizowanie strat cieplnych. Mądry wybór na początku to gwarancja oszczędności i bezawaryjności przez lata. Tu z pomocą przychodzi pełna, kompleksowa oferta mat izolacyjnych z wełny kamiennej PAROC, z których skorzysta zarówno projektant, jak i wykonawca, a w efekcie końcowym – przewidujący i mądrze kalkulujący inwestor.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama