• Jak rozwijała się teoria i praktyka w diagnostyce maszyn i urządzeń przemysłowych?
  • Czego może dokonać dzisiaj diagnostyka? Jak na podstawie sygnalizowanych zjawisk czy objawów możemy ocenić stan urządzenia?
  • Inteligentna diagnostyka to fakt czy utopia? Jaka jest rola diagnostyki maszyn i urządzeń w rozwiązaniach Industry 4.0?

Wszyscy dzisiaj lubimy przemieszczać się komfortowymi pojazdami, nie musieć myśleć i zastanawiać się nad tym, czy pewnie, bezpiecznie i bez nieprzyjemnych przygód zakończymy podróż w planowanym miejscu i o właściwym czasie. Mamy w większości pełne zaufanie do komunikatów i sygnałów podawanych nam z paneli kontrolnych naszych samochodów, coraz dokładniej informujących o stanie pracy podzespołów naszych „czterech kółek”, o sytuacjach pojawienia się konieczności wykonania pewnych czynności obsługowych albo nawet o wystąpieniu defektów i konieczności wykonania napraw. Im nowsze, a mówiąc precyzyjniej – im droższe modele pojazdów, tym poziom nasycenia urządzeniami sygnalizacyjnymi i monitorującymi stan oraz jakość pracy wspomnianych układów, często sprzęgniętymi z komputerami pokładowymi jest wyższy. Pojawia się sygnał ostrzegawczy – podejmujemy decyzję o wymianie elementu, mimo bolesnej decyzji o poniesieniu kosztów. Któż jednak nie woli za to kupić sobie przyjemnego poczucia pewności i bezpieczeństwa podczas jazdy?

Podobnie w dzisiejszym świecie przemysłowym, w dobie bardzo silnej konkurencji, ostre wymagania wysokiej jakości, konieczność eliminacji ryzyka i zakłóceń w procesach wytwórczych, zmuszają przedsiębiorstwa do podobnego zachowania.

Skąd i po co diagnostyka maszyn w przemyśle?

Od początku rewolucji przemysłowej pojawia się stale problem awaryjności maszyn, urządzeń i pojazdów we wszelkich zastosowaniach. Podstawową strategią działania było eksploatowanie urządzenia i jego elementów aż do zepsucia się i wyłączenia maszyny z działania, przynajmniej na okres naprawy. Angielskie określenie tej metody (RM – Reactive Maintenance) w pełni oddaje jej charakter – jedynym elementem aktywniejszego współdziałania odpowiedzialnego użytkownika było stosowanie diagnostyki własnych zmysłów, a koszty były ponoszone wyłącznie po wystąpieniu awarii.

Skutki często były opłakane, ponieważ oprócz strat w wyniku występowania długich przerw w eksploatacji, pojawiały się również inne dotkliwe, szkodliwe efekty w postaci niekontrolowanych emisji zanieczyszczeń do środowiska i generowania w nim poważnych zniszczeń (ekstruzje ciekłe i gazowe, pożary, katastrofy w ruchu itd.) oraz wypadków występujących w trakcie powstawania awarii oraz podczas ich usuwania. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale metoda RM jest do dziś szeroko stosowana (albo nie do końca świadomie, albo ze względu na chęć nieponoszenia żadnych kosztów od uruchomienia urządzenia aż do pierwszego defektu), szczególnie w mniejszych przedsiębiorstwach oraz w indywidualnej prywatnej lub zawodowej działalności ludzi.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

Produkcja i łańcuch dostaw: nowe rozwiązania w nowej rzeczywistości

Aktualnie firmy mierzą się z wyzwaniami, które trudno było przewidzieć w strategiach. Po początkowym szoku nadszedł czas na działania i wdrożenie zmian, które pomogą organizacjom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Już teraz można zaobserwować ruchy, które mogą być pozytywnym sygnałem dla wielu przedsiębiorstw, a wśród nich m.in. wzrost zainteresowania przenoszeniem centrów usług wspólnych do Polski czy poszukiwanie dostawców bliżej rynków zbytu. O tym, jak zmieni się branża produkcji, opowiadają eksperci z firmy rekrutacyjnej Michael Page.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3-1/2020

Czy przemysł może zyskać na pracy zdalnej?

Nowe technologie.jpg

Zdalny monitoring stanu urządzeń produkcyjnych, serwisowanie maszyn na odległość? To możliwe. W dobie Przemysłu 4.0 coraz więcej zakładów produkcyjnych korzysta z nowych technologii, wyraźnie redukujących w poszczególnych branżach przestój i straty związane z walką z epidemią.

Czytaj więcej

Czy warto robotyzować procesy? Jak właściwie dobrać robota przemysłowego do sterowania procesami?

MiP_3_94.jpg

Zalet wynikających ze stosowania robotów przemysłowych jest wiele. Stąd też robotami interesuje się coraz więcej branż przemysłu. Dzięki robotom wiele czynności, które były wykonywane ręcznie jest realizowanych w sposób automatyczny.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama