Obecnie pojazdy typu AGV stanowią wiodący element logistyki wewnątrzzakładowej. Nowoczesne urządzenia tego typu bazują na sterowaniu komputerowym, tak aby jego praca odbywała się bez udziału operatora. Stawia się również na szereg technologii w zakresie bezpieczeństwa i przechowania energii elektrycznej na potrzeby zasilania.

Kiedy nowoczesna technologia może wspomóc przemysł?

Stąd też niejednokrotnie zastosowanie znajdują superkondensatory. Ładowanie bazuje na technologii indukcyjnej oraz na samoczynnym doładowywaniu kondensatorów podczas jazdy. Warto przy tym wspomnieć o bezprzewodowej nawigacji pojazdu oraz przesyle danych. W typowym systemie AGV wykorzystuje się jeden lub więcej pojazdów zasilanych akumulatorowo. W niektórych rozwiązaniach wózki mogą być automatycznie sprzęgane z jednostką napędową.

Przydatnym rozwiązaniem jest możliwość przewożenia przez pojazdy przedmiotów, przy wykorzystaniu własnej przestrzeni ładunkowej. Istotną rolę odgrywa odbieranie przedmiotów poprzez wbudowane przenośniki rolkowe. Rozładunek może odbywać się przy użyciu odwróconych kierunków obrotów rolek. Pojazdy AGV poruszają się poprzez zdefiniowane wcześniej trasy i obszary.

Rodzaje pojazdów AGV

Należy mieć na uwadze trzy rodzaje pojazdów AGV. Mowa tutaj o wózkach holowniczych (towing vehicles), wózkach pojedynczego załadunku (unit load vehicles) oraz wózkach widłowych (fork trucks).

Dzięki wózkom holowniczym zyskuje się możliwość ciągnięcia innych pojazdów kołowych, ważących nawet 27 t. Odbywa się to przy użyciu specjalnych zaczepów, niejednokrotnie pracujących automatycznie. Należy mieć na uwadze fakt, że takie wózki nie mogą poruszać się w odwrotnym kierunku. Zastosowanie znajdują specjalne pętle umieszczone zgodnie z ustaloną trasą, z uwzględnieniem punktów pośrednich i końcowych.

Pozostałe 66% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 4-5/2020

Razem możemy więcej – podsumowanie Targów SYMAS® i MAINTENANCE

Razem możemy więcej – podsumowanie Targów SYMAS® i MAINTENANCE

Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS® oraz Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji MAINTENANCE organizowane przez Targi w Krakowie, które w dniach 14-15 października odbyły się w EXPO Kraków są kolejnym dowodem na to, że przy zachowaniu restrykcyjnych obostrzeń sanitarnych możliwe jest przygotowanie targów na wysokim poziomie.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Kluczowe wydarzenia dla branży przemysłowej w jednym miejscu

Kluczowe wydarzenia dla branży przemysłowej w jednym miejscu

Trzy kluczowe dla branży przemysłowej wydarzenia: Targi SYMAS®, MAINTENANCE oraz FASTENER POLAND® odbędą się już 14-15 października. W tym samym czasie będzie miała miejsce premierowa edycja ANTYCOVID EXPO – pierwszych w Polsce Targów Rozwiązań Zwiększających Bezpieczeństwo Sanitarno-Epidemiologiczne. Synergia wydarzeń powoduje, że Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków będzie jedynym miejscem w Polsce oferującym przedsiębiorcom i inżynierom tak szeroki wachlarz produktów i usług.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama