Obecnie pojazdy typu AGV stanowią wiodący element logistyki wewnątrzzakładowej. Nowoczesne urządzenia tego typu bazują na sterowaniu komputerowym, tak aby jego praca odbywała się bez udziału operatora. Stawia się również na szereg technologii w zakresie bezpieczeństwa i przechowania energii elektrycznej na potrzeby zasilania.

Stąd też niejednokrotnie zastosowanie znajdują superkondensatory. Ładowanie bazuje na technologii indukcyjnej oraz na samoczynnym doładowywaniu kondensatorów podczas jazdy. Warto przy tym wspomnieć o bezprzewodowej nawigacji pojazdu oraz przesyle danych. W typowym systemie AGV wykorzystuje się jeden lub więcej pojazdów zasilanych akumulatorowo. W niektórych rozwiązaniach wózki mogą być automatycznie sprzęgane z jednostką napędową.

Przydatnym rozwiązaniem jest możliwość przewożenia przez pojazdy przedmiotów, przy wykorzystaniu własnej przestrzeni ładunkowej. Istotną rolę odgrywa odbieranie przedmiotów poprzez wbudowane przenośniki rolkowe. Rozładunek może odbywać się przy użyciu odwróconych kierunków obrotów rolek. Pojazdy AGV poruszają się poprzez zdefiniowane wcześniej trasy i obszary.

Rodzaje pojazdów AGV

Należy mieć na uwadze trzy rodzaje pojazdów AGV. Mowa tutaj o wózkach holowniczych (towing vehicles), wózkach pojedynczego załadunku (unit load vehicles) oraz wózkach widłowych (fork trucks).

Dzięki wózkom holowniczym zyskuje się możliwość ciągnięcia innych pojazdów kołowych, ważących nawet 27 t. Odbywa się to przy użyciu specjalnych zaczepów, niejednokrotnie pracujących automatycznie. Należy mieć na uwadze fakt, że takie wózki nie mogą poruszać się w odwrotnym kierunku. Zastosowanie znajdują specjalne pętle umieszczone zgodnie z ustaloną trasą, z uwzględnieniem punktów pośrednich i końcowych.

Pozostałe 66% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty nr 3/2020

Czy warto robotyzować procesy? Jak właściwie dobrać robota przemysłowego do sterowania procesami?

MiP_3_94.jpg

Zalet wynikających ze stosowania robotów przemysłowych jest wiele. Stąd też robotami interesuje się coraz więcej branż przemysłu. Dzięki robotom wiele czynności, które były wykonywane ręcznie jest realizowanych w sposób automatyczny.

Czytaj więcej

Automatyzacja jako alternatywa dla braków kadrowych na produkcji

MiP_3_88.jpg

„Obyś żył w ciekawych czasach” – to słynne chińskie przekleństwo, które z jednej strony powoduje w nas bunt przeciw zmianie, a z drugiej, szczególnie dla tych, dla których zmiana jest jedną z trzech pewnych rzeczy na świecie (obok śmierci i podatków), jest wyzwaniem, z którym trzeba się zmierzyć. Obecnie takim zmaganiem się z naszymi, zdecydowanie ciekawymi czasami, są braki personalne.

Czytaj więcej
Promocyjny nr 3/2020

Desto – lider automatyki przemysłowej

MiP_3_46.jpg

Obecnie wiele firm produkcyjnych robotyzuje swoje hale produkcyjne bez względu na branżę, w jakiej działa. Głównymi zaletami zastosowania automatyki przemysłowej jest zwiększona produktywność, poprawa jakości produktu oraz ułatwiona kontrola, niższe koszty oraz w pewnym sferach wyłączenie czynnika ludzkiego i większe bezpieczeństwo samego pracownika. Głównym zakresem działalności firmy Desto jest kompleksowa dostawa produktów z zakresu automatyki przemysłowej, chłodniczej, ciepłowniczej oraz falowników i softstartów.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama