int(1) int(2) Rola systemów monitoringu stanu technicznego, diagnostyki i detekcji błędów w systemach przemysłowych dążących do idei industry 4.0 | Produkcja | Magazynowanie i Produkcja

Czy idea przemysłu czwartej generacji może być urzeczywistniona bez rewolucji w strategii działania systemów utrzymania ruchu? Czy człowiek będzie miał szansę nadal odgrywać kluczową rolę w zabezpieczeniu technicznym funkcjonowania przedsiębiorstw?

Rewolucje przemysłowe – katapulty rozwoju

Dzieje ludzkości i działalności człowieka na Ziemi nierozerwalnie wiążą się z wytwarzaniem oraz stałym postępem w polepszaniu tej działalności i stosowanych metod. Rozwój ten był niezwykle powolny, ale w jego trakcie dochodziło do gwałtownych przełomów oraz przyspieszeń. Takimi były opanowanie ognia i obróbki kamienia, umiejętność wytopu metali, na początku brązu, a potem żelaza czy wynalezienie koła garncarskiego. Człowiek jako jedyne stworzenie na świecie zaczął produkować. Jednak skala tej wytwórczości była niewielka i zabezpieczała w wielu wypadkach potrzeby wąskich i często uprzywilejowanych grup ludności. Dopiero istotne przełomy, które dokonały się praktycznie w ciągu ostatnich dwustu lat, które zyskały nawet nazwę rewolucji, doprowadziły do wzrostu wytwórczości ludzkiej na niesamowitą skalę w zakresie ilości wytwarzanych dóbr, jej różnorodności i poziomu zaawansowania technicznego, niezawodności i pewności w realizowaniu czy spełnianiu przez te dzieła geniuszu człowieka, funkcji, dla których zostały wytworzone. Od czasu pierwszej z nich mówi się już nie o rozwoju działalności wytwórczej człowieka, lecz o jego działalności przemysłowej.

Epoka pary, bo ją rozpoczęła pierwsza z owych rewolucji przemysłowych, spowodowała początkowo niezbyt powszechną, a potem coraz bardziej lawinową transformację z produkcji chałupniczej, rzemieślniczej i manufakturowej, opartej przede wszystkim na pracy ręcznej i na kunszcie wykonujących ją ludzi, do produkcji zmechanizowanej, dla której źródłem energii kinetycznej maszyn i wszelkich urządzeń wykonawczych były maszyny parowe. Podobnie było w transporcie, gdzie na ogromną skalę zaprzęgi zwierząt pociągowych wypierane były przez parowe lokomotywy dynamicznie rozwijających się kolei żelaznych. Dodatkowym bodźcem, który zdynamizował rewolucyjne przemiany, były wynalazki w mechanice i rozwój produkcji hutniczej z wykorzystaniem węgla kamiennego, a nie jak wcześniej w manufakturach hutniczych – węgla drzewnego.

Kolejnym przełomem były odkrycia w dziedzinie elektryczności, przerobu ropy naftowej, wynalezienie pierwszych silników spalinowych. Nastała epoka przemysłowej produkcji masowej, coraz bardziej specjalizowanej, z coraz częstszym wykorzystywaniem ścisłych powiązań kooperacyjnych pomiędzy różnymi podmiotami. Początki takiej produkcji odnotowujemy w Stanach Zjednoczonych już pod koniec wojny secesyjnej w przemyśle zbrojeniowym i spożywczym.

Sztandarowym przykładem rezultatów tej rewolucji są pierwsze taśmy produkcyjne (zakłady Forda oraz innych producentów pojazdów mechanicznych) i unifikacja produktów. Rozpoczęła się także era gwałtownego rozwoju transportu drogowego, kołowego, opartego na powszechnym zastosowaniu silników spalinowych w coraz bardziej funkcjonalnych pojazdach.

Dzięki tej rewolucji i rozwoju metod produkcji masowej, której podstawowym celem było zredukowanie kosztu jednostkowego produktu znacząco spadły ceny na wiele wyrobów, dotychczas wytwarzanych dla bogatych i wąskich elit, i wiele z nich stawało się coraz bardziej dostępnych dla rosnącej klasy średniej. Warunkiem jednak, który musiał zaakceptować klient, było przyjęcie, że zaprojektowany przez producenta wyrób i wykonywany tak, aby koszty jego wytworzenia były jak najniższe, jest dla niego także satysfakcjonujący. Nie było mowy zatem o różnorodności wariantów i szerokiego wyboru dla klientów w danym zakresie produktów.

Następny i gwałtowny przeskok w rozwoju produkcji przemysłowej, często określanym jako rewolucja trzecia w przemyśle, to rozpoczęty w latach 60. ubiegłego wieku dynamiczny rozwój techniki półprzewodnikowej, produkcji oraz badań nad ciągłym rozwojem elektro­nicznych układów scalonych, których rezultatem było wyprodukowanie dających się programować sterowników cyfrowych, umożliwiających niezwykle precyzyjne ­sterowanie maszynami oraz automatyzację skomplikowanych procesów. Efektem tego jest powstanie urządzeń oraz całych procesów wytwórczych, zdolnych do wykonywania bardzo precyzyjnych zabiegów i zadań w coraz szybszym tempie, bez szkody dla jakości wytwarzanych wyrobów, a także w realizacji produkcji z niespotykaną dotąd efektywnością i precyzją. Wprowadzenie na szeroką skalę komputeryzacji projektowania i sterowania liniami produkcyjnymi, przy masowym zastosowaniu sterowników cyfrowych w modułach sterowania maszyn i urządzeń produkcyjnych spowodowało uelastycznienie i rozszerzenie asortymentu wytwarzanych produktów oraz ich wariantów przy podobnych do masowo wytwarzanych identycznych produktów w poprzedniej erze. Dzięki temu klient uzyskiwał możliwość dokonania wyboru z palety różnych opcji i wariantów danego modelu produktu, co w większym stopniu zaspokajało jego potrzeby. W ten sposób przedsiębiorstwa dopasowywały się do społecznej potrzeby dokonywania wyboru produktu z różnorodnej oferty danego producenta, a przez to ich oferta stawała się znacznie bardziej atrakcyjna na rynku.

Industry 4.0 – kolejny przełom w produkcji przemysłowej

Obecnie jesteśmy świadkami kolejnego istotnego przełomu ocenianego przez wielu teoretyków i praktyków biznesu jako czwarta rewolucja przemysłowa.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Automatyzacja magazynów w branży e-commerce

mip_2_48.jpg

Polska znajduje się wśród krajów o najwyższej dynamice wzrostu sektora e-commerce. Szacunki na rok 2019 mówią o osiągnięciu pułapu 45, a nawet 50 miliardów złotych w handlu online, według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2019” już 62% internautów robi zakupy w Internecie.

Czytaj więcej

Zastosowanie robotów współpracujących w przemyśle kluczem wzrostu efektywności produkcji

Nie ma wątpliwości co do tego, że roboty współpracujące, czyli tzw. koboty, pozwalają na podniesienie wydajności pracy praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu krótkich i szybkich zadań oraz powtarzających się czynności wymagających dużej dokładności. Chodzi tutaj np. o pobieranie i układanie części, elementów itp., a także załadunek i rozładunek, sortowanie lub podawanie czy dokładne składanie.

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo maszyn i pracowników

mip_2_36.jpg

Zasada działania przekaźników i sterowników bezpieczeństwa wykorzystuje reagowanie na zmianę pewnej wielkości fizycznej wejściowej (np. natężenia prądu, napięcia, ciśnienia, temperatury itp.) w taki sposób, że po przekroczeniu pewnej wartości wielkość wyjściowa zmienia się skokowo. Specjalne urządzenia projektuje się z myślą o aplikacjach związanych z bezpieczeństwem.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama