Rozproszone systemy automatyki

1.8 Million IO Modules.jpg
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Zaawansowane układy instalacji elektrycznych w sposób optymalny pod względem kosztów łączą w konstrukcji maszyn lub systemów wszystkie czujniki i elementy wykonawcze ze sterownikiem lub rozwiązaniem usług sieciowych. Kluczem do wykonania najlepszej z możliwych instalacji elektrycznej jest uwzględnienie wszystkich etapów cyklu życia maszyny lub systemu.

Producenci maszyn i systemów, podobnie jak przyszli użytkownicy, również powinni odnosić korzyści z wyboru właściwego projektu instalacji elektrycznej. Koncentrujemy się na redukcji „całkowitego kosztu posiadania” oraz na „cyklu życia”, które generują zyski dla wszystkich partnerów.

Jakie korzyści odnoszą producenci?

 • Standaryzacja i uproszczenie procesów planowania i programowania
 • Znaczne uproszczenie okablowania
 • Zmniejszenie wymaganej przestrzeni w szafie sterowniczej
 • Prosty montaż (Plug & Play)
 • Wysokie możliwości modularyzacji w aplikacji
 • Niewielkie zróżnicowanie podzespołów
 • Krótszy czas uruchomienia
 • Krótszy czas dostawy maszyn
 • Bezpieczeństwo zintegrowane - aspekty bezpieczeństwa są częścią układu
 • Zwiększenie konkurencyjności dzięki możliwości tworzenia atrakcyjnego asortymentu

Jakie korzyści odnoszą operatorzy maszyn i urządzeń?

 • Znajdowanie błędów zamiast czasochłonnego przeszukiwania szczegółowych i złożonych opcji diagnostycznych kanałów
 • Prosta i proaktywna wymiana podzespołów zgodnie z zasadami konserwacji predykcyjnej
 • Krótkie przestoje, wysoka dostępność maszyn, maksymalna wydajność
 • Digitalizacja procesów i procedur

Nie istnieją standardowe rozwiązania w instalacjach elektrycznych. Co więcej, wykorzystuje się wiele różnych zastosowań i należy spełnić liczne wymogi. Zaprezentujmy jedynie trzy przykłady: W niektórych maszynach na niewielkiej powierzchni znajduje się wiele punktów IO, w innych są one rozmieszczone na dużej powierzchni. Niektóre systemy znajdują się w środowisku chronionym, w innych podzespoły są narażone na trudne warunki przemysłowe. W niektórych maszynach konieczne jest doprowadzanie zasilania z szafy sterowniczej, w innych może być ono przekazywane bezpośrednio do punktu odbioru w na hali przemysłowej za pomocą urządzeń o stopniu ochrony IP67.

W jaki sposób Murrelektronik wspiera mnie w znalezieniu optymalnego dla moich potrzeb rozwiązania w zakresie automatyki?

Macie Państwo rozległą wiedzę na temat głównych procesów w swojej organizacji. My posiadamy ekspercką wiedzę fachową w zakresie wszystkich zagadnień automatyki i instalacji zdecentralizowanych. Łączymy te mocne strony, aby stworzyć idealne rozwiązanie. Nasi inżynierowie ds. zastosowań wspomagają Państwa w analizie waszych potrzeb, rozwijaniu koncepcji technicznej, w ocenie ekonomicznej oraz w procesie decyzyjnym. 

Każdy korzysta!
Nasz przykład: Inżynier Oprogramowania

Wprowadzenie przyszłościowych projektów instalacji mających na celu optymalizację stosunku ceny do wydajności przynosi korzyści całej firmie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie działy i osoby zaangażowane w tworzenie nowego projektu powinny odnieść korzyści.

Nasz przykład: inżynier oprogramowania.

W zależności od wdrożonego projektu – korzyści dla Inżyniera Oprogramowania są następujące:

 • Konfiguracje można w razie potrzeby przenosić na inne maszyny (kopiuj/wklej)
 • Konfigurację oprogramowania można przeprowadzić niezależnie od struktury sprzętowej
 • Nie trzeba ustawiać parametrów dla czujników, zamiast tego plik urządzenia jest wgrywany bezpośrednio.
 • Rozpoznawanie topologii i szczegółowa diagnostyka dla łatwego rozwiązywania problemów i wykonywania napraw
 • Tworzenie systemów modułowych w oprogramowaniu sterującym do łatwego zarządzania opcjami
 • Mniejszy nakład pracy na programowanie dzięki wyeliminowaniu oddzielnych obwodów bezpieczeństwa
 • Przemysłowe standardy komunikacji OPC UA i IO-Link  można implementować na interfejsach od chmury do poziomu I/O.

Współczesne trendy w decentralizacji
Tworzenie układów mechatronicznych

Modularyzacja maszyn i urządzeń jest uznawana za model biznesowy przyszłości: przeznaczone do montażu znormalizowane układy mechatroniczne są adaptowalne i dostosowane do potrzeb. Tworząc MVK Fusion Murrelektronik opracował magistralę, która w prosty sposób realizuje tą ideę modularyzacji. 

Moduł PROFINET/PROFIsafe łączy w sobie trzy podstawowe funkcje techniki instalacyjnej w jednym kompaktowym module:

 • cyfrowe standardowe czujniki i urządzenia wykonawcze,
 • czujniki i urządzenia wykonawcze w standardzie Safety do PLe,
 • IO-Link.

Ta kombinacja imponuje innowacyjnością. MVK Fusion umożliwia stosowanie mniejszej liczby modułów sieciowych na urządzenie, czasami nawet jednego. Stwarza to atrakcyjne możliwości dla wielu rozwiązań w zakresie automatyki i jest uwielbiane przez kupujących.

MVK Fusion z technologią szybkozłączy push-pull:
Inteligentne rozwiązanie w budowie maszyn i urządzeń

Moduł fieldbus MVK Fusion podłączany jest przy użyciu technologii szybkozłączy push-pull. Umożliwia to szybką instalację magistrali i złączy zasilania za pomocą jednego „kliknięcia”. Dlaczego wiodąca w niemieckiej branży motoryzacyjnej firma wybiera w swoich specyfikacjach system push-pull - i czy może to być również właściwy wybór dla producentów maszyn i urządzeń w innych branżach?

Szybki proces łączenia w systemie push-pull ma swoje źródło w pomysłach zrodzonych w przemyśle motoryzacyjnym. Dlatego jest to również bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla wielu innych branż i w wielu innych zastosowaniach. Ogromną zaletą szybkozłączy push-pull jest to, że można je montować i łączyć w kilku prostych krokach i w krótkim czasie. 

W sytuacji, kiedy dokładne długości przewodów można określić tylko podczas montażu elementów maszyny, szybkozłącza push-pull pokazują swoją wszystkie zalety! W połączeniu z przewodami Murrelektronik, które oferowane są na metry na szpulach, przewody łączące przycięte na wymiar co do centymeta można „wyprodukować” na miejscu.

To szybkie i elastyczne rozwiązanie, które sprawia, że ​​MVK Fusion z technologią szybkozłączy push-pull jest bardzo interesującą opcją przy profesjonalnym wytwarzaniu maszyn i urządzeń. Dobry przykład: struktura zakładu w dużej jednostce logistycznej.

Zobacz również

Automatyzacja magazynów w branży e‑commerce

mip_2_48.jpg

Polska znajduje się wśród krajów o najwyższej dynamice wzrostu sektora e-commerce. Szacunki na rok 2019 mówią o osiągnięciu pułapu 45, a nawet 50 miliardów złotych w handlu online, według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2019” już 62% internautów robi zakupy w Internecie.

Czytaj więcej

Zastosowanie robotów współpracujących w przemyśle kluczem wzrostu efektywności produkcji

Nie ma wątpliwości co do tego, że roboty współpracujące, czyli tzw. koboty, pozwalają na podniesienie wydajności pracy praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu krótkich i szybkich zadań oraz powtarzających się czynności wymagających dużej dokładności. Chodzi tutaj np. o pobieranie i układanie części, elementów itp., a także załadunek i rozładunek, sortowanie lub podawanie czy dokładne składanie.

Czytaj więcej

Rola systemów monitoringu stanu technicznego, diagnostyki i detekcji błędów w systemach przemysłowych dążących do idei industry 4.0

mip_2_40.jpg

Czy idea przemysłu czwartej generacji może być urzeczywistniona bez rewolucji w strategii działania systemów utrzymania ruchu? Czy człowiek będzie miał szansę nadal odgrywać kluczową rolę w zabezpieczeniu technicznym funkcjonowania przedsiębiorstw?

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama