Rozproszone systemy automatyki

1.8 Million IO Modules.jpg
Tekst otwarty Tylko on-line nr 2/2019

Zaawansowane układy instalacji elektrycznych w sposób optymalny pod względem kosztów łączą w konstrukcji maszyn lub systemów wszystkie czujniki i elementy wykonawcze ze sterownikiem lub rozwiązaniem usług sieciowych. Kluczem do wykonania najlepszej z możliwych instalacji elektrycznej jest uwzględnienie wszystkich etapów cyklu życia maszyny lub systemu.

Producenci maszyn i systemów, podobnie jak przyszli użytkownicy, również powinni odnosić korzyści z wyboru właściwego projektu instalacji elektrycznej. Koncentrujemy się na redukcji „całkowitego kosztu posiadania” oraz na „cyklu życia”, które generują zyski dla wszystkich partnerów.

Jakie korzyści odnoszą producenci?

 • Standaryzacja i uproszczenie procesów planowania i programowania
 • Znaczne uproszczenie okablowania
 • Zmniejszenie wymaganej przestrzeni w szafie sterowniczej
 • Prosty montaż (Plug & Play)
 • Wysokie możliwości modularyzacji w aplikacji
 • Niewielkie zróżnicowanie podzespołów
 • Krótszy czas uruchomienia
 • Krótszy czas dostawy maszyn
 • Bezpieczeństwo zintegrowane - aspekty bezpieczeństwa są częścią układu
 • Zwiększenie konkurencyjności dzięki możliwości tworzenia atrakcyjnego asortymentu

Jakie korzyści odnoszą operatorzy maszyn i urządzeń?

 • Znajdowanie błędów zamiast czasochłonnego przeszukiwania szczegółowych i złożonych opcji diagnostycznych kanałów
 • Prosta i proaktywna wymiana podzespołów zgodnie z zasadami konserwacji predykcyjnej
 • Krótkie przestoje, wysoka dostępność maszyn, maksymalna wydajność
 • Digitalizacja procesów i procedur

Nie istnieją standardowe rozwiązania w instalacjach elektrycznych. Co więcej, wykorzystuje się wiele różnych zastosowań i należy spełnić liczne wymogi. Zaprezentujmy jedynie trzy przykłady: W niektórych maszynach na niewielkiej powierzchni znajduje się wiele punktów IO, w innych są one rozmieszczone na dużej powierzchni. Niektóre systemy znajdują się w środowisku chronionym, w innych podzespoły są narażone na trudne warunki przemysłowe. W niektórych maszynach konieczne jest doprowadzanie zasilania z szafy sterowniczej, w innych może być ono przekazywane bezpośrednio do punktu odbioru w na hali przemysłowej za pomocą urządzeń o stopniu ochrony IP67.

W jaki sposób Murrelektronik wspiera mnie w znalezieniu optymalnego dla moich potrzeb rozwiązania w zakresie automatyki?

Macie Państwo rozległą wiedzę na temat głównych procesów w swojej organizacji. My posiadamy ekspercką wiedzę fachową w zakresie wszystkich zagadnień automatyki i instalacji zdecentralizowanych. Łączymy te mocne strony, aby stworzyć idealne rozwiązanie. Nasi inżynierowie ds. zastosowań wspomagają Państwa w analizie waszych potrzeb, rozwijaniu koncepcji technicznej, w ocenie ekonomicznej oraz w procesie decyzyjnym. 

Każdy korzysta!
Nasz przykład: Inżynier Oprogramowania

Wprowadzenie przyszłościowych projektów instalacji mających na celu optymalizację stosunku ceny do wydajności przynosi korzyści całej firmie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie działy i osoby zaangażowane w tworzenie nowego projektu powinny odnieść korzyści.

Nasz przykład: inżynier oprogramowania.

W zależności od wdrożonego projektu – korzyści dla Inżyniera Oprogramowania są następujące:

 • Konfiguracje można w razie potrzeby przenosić na inne maszyny (kopiuj/wklej)
 • Konfigurację oprogramowania można przeprowadzić niezależnie od struktury sprzętowej
 • Nie trzeba ustawiać parametrów dla czujników, zamiast tego plik urządzenia jest wgrywany bezpośrednio.
 • Rozpoznawanie topologii i szczegółowa diagnostyka dla łatwego rozwiązywania problemów i wykonywania napraw
 • Tworzenie systemów modułowych w oprogramowaniu sterującym do łatwego zarządzania opcjami
 • Mniejszy nakład pracy na programowanie dzięki wyeliminowaniu oddzielnych obwodów bezpieczeństwa
 • Przemysłowe standardy komunikacji OPC UA i IO-Link  można implementować na interfejsach od chmury do poziomu I/O.

Współczesne trendy w decentralizacji
Tworzenie układów mechatronicznych

Modularyzacja maszyn i urządzeń jest uznawana za model biznesowy przyszłości: przeznaczone do montażu znormalizowane układy mechatroniczne są adaptowalne i dostosowane do potrzeb. Tworząc MVK Fusion Murrelektronik opracował magistralę, która w prosty sposób realizuje tą ideę modularyzacji. 

Moduł PROFINET/PROFIsafe łączy w sobie trzy podstawowe funkcje techniki instalacyjnej w jednym kompaktowym module:

 • cyfrowe standardowe czujniki i urządzenia wykonawcze,
 • czujniki i urządzenia wykonawcze w standardzie Safety do PLe,
 • IO-Link.

Ta kombinacja imponuje innowacyjnością. MVK Fusion umożliwia stosowanie mniejszej liczby modułów sieciowych na urządzenie, czasami nawet jednego. Stwarza to atrakcyjne możliwości dla wielu rozwiązań w zakresie automatyki i jest uwielbiane przez kupujących.

MVK Fusion z technologią szybkozłączy push-pull:
Inteligentne rozwiązanie w budowie maszyn i urządzeń

Moduł fieldbus MVK Fusion podłączany jest przy użyciu technologii szybkozłączy push-pull. Umożliwia to szybką instalację magistrali i złączy zasilania za pomocą jednego „kliknięcia”. Dlaczego wiodąca w niemieckiej branży motoryzacyjnej firma wybiera w swoich specyfikacjach system push-pull - i czy może to być również właściwy wybór dla producentów maszyn i urządzeń w innych branżach?

Szybki proces łączenia w systemie push-pull ma swoje źródło w pomysłach zrodzonych w przemyśle motoryzacyjnym. Dlatego jest to również bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla wielu innych branż i w wielu innych zastosowaniach. Ogromną zaletą szybkozłączy push-pull jest to, że można je montować i łączyć w kilku prostych krokach i w krótkim czasie. 

W sytuacji, kiedy dokładne długości przewodów można określić tylko podczas montażu elementów maszyny, szybkozłącza push-pull pokazują swoją wszystkie zalety! W połączeniu z przewodami Murrelektronik, które oferowane są na metry na szpulach, przewody łączące przycięte na wymiar co do centymeta można „wyprodukować” na miejscu.

To szybkie i elastyczne rozwiązanie, które sprawia, że ​​MVK Fusion z technologią szybkozłączy push-pull jest bardzo interesującą opcją przy profesjonalnym wytwarzaniu maszyn i urządzeń. Dobry przykład: struktura zakładu w dużej jednostce logistycznej.

Zobacz również

Czy warto robotyzować procesy? Jak właściwie dobrać robota przemysłowego do sterowania procesami?

MiP_3_94.jpg

Zalet wynikających ze stosowania robotów przemysłowych jest wiele. Stąd też robotami interesuje się coraz więcej branż przemysłu. Dzięki robotom wiele czynności, które były wykonywane ręcznie jest realizowanych w sposób automatyczny.

Czytaj więcej

Automatyzacja jako alternatywa dla braków kadrowych na produkcji

MiP_3_88.jpg

„Obyś żył w ciekawych czasach” – to słynne chińskie przekleństwo, które z jednej strony powoduje w nas bunt przeciw zmianie, a z drugiej, szczególnie dla tych, dla których zmiana jest jedną z trzech pewnych rzeczy na świecie (obok śmierci i podatków), jest wyzwaniem, z którym trzeba się zmierzyć. Obecnie takim zmaganiem się z naszymi, zdecydowanie ciekawymi czasami, są braki personalne.

Czytaj więcej
Promocyjny nr 3/2020

Desto – lider automatyki przemysłowej

MiP_3_46.jpg

Obecnie wiele firm produkcyjnych robotyzuje swoje hale produkcyjne bez względu na branżę, w jakiej działa. Głównymi zaletami zastosowania automatyki przemysłowej jest zwiększona produktywność, poprawa jakości produktu oraz ułatwiona kontrola, niższe koszty oraz w pewnym sferach wyłączenie czynnika ludzkiego i większe bezpieczeństwo samego pracownika. Głównym zakresem działalności firmy Desto jest kompleksowa dostawa produktów z zakresu automatyki przemysłowej, chłodniczej, ciepłowniczej oraz falowników i softstartów.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama