Wentylacja bezkanałowa

7_pattern-steel-grate-ventilation-1932.jpg
Tekst otwarty Promocyjny nr 1/2019

Odpowiednia jakość powietrza w budynku decyduje o dobrym samopoczuciu osób w nim przebywających. Obecnie powstające budynki są „szczelne” oraz dobrze izolowane. Powietrze zanieczyszczone, o nieodpowiedniej temperaturze czy wilgotności, o zbyt dużym stężeniu CO2, negatywnie wpływa na naszą wydajność pracy, skupienie i samopoczucie. Utrzymanie określonych parametrów powietrza wymagane jest również przy wielu procesach produkcyjnych czy też w trakcie przechowywania różnego rodzaju towarów.

Aby sprostać powyższym wymaganiom, konieczne jest stałe dostarczanie do obiektu czystego powietrza wraz z jego obróbką cieplną. Coraz częściej inwestorzy zdają sobie sprawę z konieczności wyposażania budynków w energooszczędne urządzenia wentylacyjne. Należy zauważyć, że straty cieplne związane z doprowadzeniem świeżego powietrza do budynku mogą sięgać aż 60% całkowitych strat ciepła.

W obecnych czasach, gdy w każdej dziedzinie życia dąży się do zwiększenia sprawności energetycznej urządzeń, konieczność stosowania wentylacji z odzyskiem ciepła to już nie tylko dobra wola użytkownika. Dyrektywy Unii Europejskiej czy rozporządzenia wymuszają na inwestorach stosowanie energooszczędnych rozwiązań. Od 1 stycznia 2018 r., zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1253/2014 z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych (Dz.U. UE L 337/8), minimalna sprawność cieplna wszystkich systemów wentylacyjnych nawiewno-wywiewnych do budynków niemieszkalnych musi wynosić 73%.

Rozwiązania bezkanałowe

W budynkach modernizowanych, gdzie rozbudowa systemów wentylacyjnych jest kosztowna i często bardzo trudna do wykonania ze względu na ograniczenia konstrukcyjne obiektu, warto wykorzystać rozwiązania bezkanałowe. „Bezkanałowa wentylacja jest również praktycznym rozwiązaniem w obiektach bez barier architektonicznych. Powietrze swobodnie rozprzestrzenia się w całej objętości obiektu, bez konieczności stosowania instalacji kanałowej” – przekonuje Grzegorz Perestaj, R&D manager FLOWAIR.

W ofercie FLOWAIR znajdują się trzy linie produktów do wentylacji bezkanałowej:

  • OXeN – jednostka wentylacyjna z odzyskiem ciepła, która zapewnia wentylację mechaniczną, nawiewno-wywiewną, bez konieczności prowadzenia instalacji kanałowej. Jest to łatwy w montażu, energooszczędny system wentylacji bezkanałowej. Dużą oszczędność energii urządzenie zawdzięcza dwóm wymiennikom krzyżowym, które odbierają ciepło z powietrza wyrzucanego na zewnątrz budynku i powtórnie wykorzystują je do ogrzania powietrza nawiewanego do strefy przebywania ludzi.
  • Cube/NW – urządzenia typu rooftop. Zapewniają chłodzenie, ogrzewanie i wentylację z odzyskiem ciepła oraz grzanie. W jednej obudowie zawarto wszystkie komponenty niezbędne do kompleksowej obróbki termicznej powietrza. Dodatkowo do Cube R8, Cube 20 i 40 dostępna jest podstawa tłumiąca z przejściem dachowym i zintegrowanym nawiewnikiem wirowym z siłownikiem. Zastosowanie wysokosprawnego obrotowego wymiennika odzysku ciepła, wentylatorów EC oraz efektywnych agregatów sprężarkowych sprawia, że urządzenie spełnia wszelkie wymagania dotyczące ekoprojektu.
  • Komory mieszania – akcesorium do nagrzewnic powietrznych. Zastosowanie komory mieszania do nagrzewnicy wodnej czy gazowej to najprostszy sposób stworzenia wentylacji mechanicznej, przy możliwie niskim zużyciu energii, bez potrzeby instalowania dodatkowych systemów. Nagrzewnica z komorą mieszania wraz z wentylatorami dachowymi UVO to rozwiązanie, które ma za zadanie usunięcie zużytego powietrza z pomieszczenia, zapewnia efektywną, w pełni zautomatyzowaną wentylację nawiewno-wywiewną.

Urządzenia bezkanałowe to jednostki kompaktowe, wyposażone w kompletne układy sterowania i gotowe do pracy od razu po dostarczeniu do obiektu – to urządzenia typu Plug&Play. Kontrola ich pracy jest prosta i intuicyjna, można powiedzieć, że urządzenia po pierwszej konfiguracji są bezobsługowe. Panele sterujące umożliwiają szybką konfigurację urządzenia oraz dostarczają wszystkich informacji o stanie ich pracy. Ponadto zarządzanie jednostkami wentylacji bezkanałowej może odbywać się z poziomu BMS.

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

PAROC Hvac Lamella Mat AluCoat Fix - mata do izolacji kanałów i urządzeń wentylacyjnych

produkty_paroc_z_serii_alucoat_szpital_1_.jpg

Wysokiej jakości materiały budowlane, nowoczesne wyposażenie, zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne… bezpieczeństwo budynków i wygoda ich użytkowania to suma wielu czynników – tych, które widać na pierwszy rzut oka i tych, pozostających nieco w cieniu. Jednym z nich jest izolacja kanałów i urządzeń wentylacyjnych, która dba o ograniczenie potencjalnych strat ciepła i utrzymanie odpowiedniej temperatury, chroni stalowe przewody przed korozją, gwarantuje użytkownikom komfort akustyczny. To i znacznie więcej zapewnia wszechstronna mata PAROC Hvac Lamella Mat AluCoat Fix!

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Bezpieczeństwo pracy w I półroczu 2019 r. Jak przedstawiały się wyniki w Przetwórstwie Przemysłowym?

bezpieczenstwo_przemysl_1.jpg

Główny Urząd Statystyczny przedstawił właśnie wstępne dane dotyczące bezpieczeństwa pracy w pierwszym półroczu 2019 r. W całej gospodarce utrzymuje się pozytywny trend – liczba poszkodowany spadła o 7,3%, zmniejszyła się też liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz odnotowano kolejny spadek wskaźnika wypadkowości. Oto jak przedstawiały się dane liczbowe w Przetwórstwie Przemysłowym.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 1/2019

Rodzina niezawodnych PROfesjonalistów. Poznaj maty izolacyjne z serii PAROC Pro!

maty_na_siatce_paroc_1_.jpg

Przy planowaniu i montażu izolacji przemysłowych nie ma miejsca na kompromisy. To od nich w dużej mierze zależy niezawodne funkcjonowanie instalacji, a co za tym idzie – jej trwałość, koszty utrzymania czy zminimalizowanie strat cieplnych. Mądry wybór na początku to gwarancja oszczędności i bezawaryjności przez lata. Tu z pomocą przychodzi pełna, kompleksowa oferta mat izolacyjnych z wełny kamiennej PAROC, z których skorzysta zarówno projektant, jak i wykonawca, a w efekcie końcowym – przewidujący i mądrze kalkulujący inwestor.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama