int(1) int(2) Zastosowanie robotów współpracujących w przemyśle kluczem wzrostu efektywności produkcji | Produkcja | Magazynowanie i Produkcja

Nie ma wątpliwości co do tego, że roboty współpracujące, czyli tzw. koboty, pozwalają na podniesienie wydajności pracy praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu krótkich i szybkich zadań oraz powtarzających się czynności wymagających dużej dokładności. Chodzi tutaj np. o pobieranie i układanie części, elementów itp., a także załadunek i rozładunek, sortowanie lub podawanie czy dokładne składanie.

Warto również wspomnieć o szybkim wdrożeniu i zmianie stanowiska pracy, łatwym dostosowaniu do wymaganej partii produktu i optymalnym wykorzystaniu miejsca w zakładzie produkcyjnym. Koboty z reguły są tańsze w zakupie i wdrożeniu niż roboty przemysłowe. Wynika to z prostszej instalacji oraz niższych kosztów uruchomienia i systemów bezpieczeństwa.

Zalety

Zalet robotów współpracujących jest znacznie więcej. Przede wszystkim dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii, bez konieczności programowania, można szybko i bez problemu konfigurować i obsługiwać roboty przy wykorzystaniu przejrzystego panelu wizualizacji. W niektórych robotach wystarczy przesunąć ramię robotyczne do pożądanych punktów orientacyjnych lub użyć klawiszy strzałek udostępnionych na tablecie dotykowym.

To właśnie dzięki szybkiej konfiguracji robotów współpracujących wdrożenie urządzenia trwa zaledwie kilka godzin. Producenci podają, że średni czas konfiguracji wynosi ok. 6 godz. Nowoczesne roboty bazują na elastycznej robotyce. Urządzenia są lekkie, ergonomiczne i łatwo można je ponownie wdrożyć, bez potrzeby zmiany układu produkcji.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Automatyzacja magazynów w branży e-commerce

mip_2_48.jpg

Polska znajduje się wśród krajów o najwyższej dynamice wzrostu sektora e-commerce. Szacunki na rok 2019 mówią o osiągnięciu pułapu 45, a nawet 50 miliardów złotych w handlu online, według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2019” już 62% internautów robi zakupy w Internecie.

Czytaj więcej

Rola systemów monitoringu stanu technicznego, diagnostyki i detekcji błędów w systemach przemysłowych dążących do idei industry 4.0

mip_2_40.jpg

Czy idea przemysłu czwartej generacji może być urzeczywistniona bez rewolucji w strategii działania systemów utrzymania ruchu? Czy człowiek będzie miał szansę nadal odgrywać kluczową rolę w zabezpieczeniu technicznym funkcjonowania przedsiębiorstw?

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo maszyn i pracowników

mip_2_36.jpg

Zasada działania przekaźników i sterowników bezpieczeństwa wykorzystuje reagowanie na zmianę pewnej wielkości fizycznej wejściowej (np. natężenia prądu, napięcia, ciśnienia, temperatury itp.) w taki sposób, że po przekroczeniu pewnej wartości wielkość wyjściowa zmienia się skokowo. Specjalne urządzenia projektuje się z myślą o aplikacjach związanych z bezpieczeństwem.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama