Obecna sytuacja ,,ciągnącej się” pandemii wymusza ciągłe poszukiwanie optymalizacji procesów. Nierozerwalnie związana z optymalizacją redukcja kosztów jest jednym z zagadnień, które nurtuje większość pracodawców. Przedsiębiorstwa dostarczające części dla branży motoryzacyjnej mocno odczuły skutki lockdownu. Procesy produkcyjne mające często wady, w których awarie maszyn są nieprzewidywalne, pogłębiają w znacznym stopniu i tak problematyczne aspekty produkcji. Bezproduktywny czas wynikający ze zmniejszonych wywołań klientów, wzmocniony dodatkowo licznymi i częstymi awariami urasta do rangi problemu, z którym należy się jak najszybciej zmierzyć.

Cel: zero awarii. W dążeniu do najlepszego wyniku produkcyjnego

Piłkarska drużyna na produkcji

Pomijając dotkliwy w skutkach, zwłaszcza w obecnych czasach, brak wdrożenia filozofii Lean Manufacturing (lean manufacturing, lean production)– koncepcji zarządzania procesem produkcji, która rozwinęła się na podstawie zasad i narzędzi Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS). W ostatnich latach, w związku z popularyzacją zasad TPS poza przemysłem, częściej stosowana jest szersza i bardziej uniwersalna nazwa tej koncepcji – Lean Management– oraz jej forma skrócona – Lean. Autorem pojęcia lean production był John Krafcik. Użył on tego określenia w 1988 w artykule w „Sloan Management Review”, porównując TPS z tradycyjnym systemem produkcji masowej. Koncepcja zyskała popularność po ukazaniu się w 1990 książki Jamesa Womacka, Daniela Jonesa i Daniela Roosa „The machine that changed the world” („Maszyna, która zmieniła świat”). Filozofia ta dostarcza nam gotowego zbioru technik i metod uderzających w kluczowe wyzwania, z którymi przyszło nam się mierzyć. Wiele sytuacji żywcem zaciągniętych z produkcji ma swoje odzwierciedlenie w świecie nauki, biologii czy sportu. Chęć przedstawienia dobrze funkcjonującego systemu skłania mnie do zastosowania odniesień do świata sportu. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, że dobrze zorganizowany proces produkcyjny przypomina drużynę piłkarską?

TPM kontra awarie i przestoje

W dalszej części artykułu spróbuję zobrazować jedną z technik Lean Manufacturing, jaką jest TPM (Total Productive Maintenance, pol. całkowite produktywne utrzymanie ruchu maszyn) w zupełnie nowy sposób. TPM to metoda służąca zapewnieniu maksymalnej efektywności maszyn i urządzeń. Efektywność ta rozumiana jest jako maksymalne wykorzystanie dostępnego czasu maszyny do produkcji wyrobów dobrej jakości. System TPM wywodzi się z Japonii i polega na obsłudze konserwacyjnej maszyn i urządzeń realizowanej wewnątrz przedsiębiorstwa przez operatorów (autonomiczna konserwacja) i personel utrzymania ruchu (planowa konserwacja). Dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu współpracy między utrzymaniem ruchu a produkcją pozwala na poprawę efektywności nawet mocno już wyeksploatowanego parku maszynowego i znaczne zmniejszenie takich zagrożeń ciągłości produkcji, jak awarie czy nieplanowane przestoje. Pionierem w zastosowaniu zbioru technik składających się na TPM była japońska firma Denso z grupy Toyoty.

Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Podwójne podium DB Schenker w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Podwójne podium DB Schenker w Rankingu  Odpowiedzialnych Firm

Koźmiński Business Hub ogłosił wyniki Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2020 - DB Schenker w gronie liderów w ujęciu generalnym i branżowym.

Czytaj więcej

WMS kontra ERP

WMS kontra ERP

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz systemów klasy WMS i ERP. Systemy te na przestrzeni lat doczekały się wielu zaawansowanych funkcjonalności. Coraz częściej systemy przeznaczone np. do obsługi magazynów są wyposażane w funkcje charakterystyczne dla systemów ERP i jednocześnie w drugą stronę – oprogramowanie ERP obejmuje domeny, które do niedawna zarezerwowane były dla bardziej specjalizowanych rozwiązań. Wybór i wdrożenie odpowiedniego systemu zarządzania zapasami bądź systemu ERP, to strategiczna decyzja, mająca wpływ nie tylko na łańcuch dostaw, ale również na codzienne operacje, relacje z klientami i kondycję finansową firmy. Rozwiązania all-in-one kontra best-of-breed są przedmiotem debaty od czasu powstania oprogramowania jako modelu usług (SaaS) i trudno jest wskazać prostą metodę wyboru któregoś z nich. Na właściwy wybór systemu ma wpływ wiele czynników, z tego też powodu decyzję taką powinien podejmować zespół składający się z decydentów pionów finansowych, logistycznych i IT.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama