Inżynier w controllingu

FiC_49_22.jpg
Tylko on-line nr 1/2019

Budżet produkcji ma zapewnienić zasoby produkcyjne i jest planowany na określony czas (najczęściej rok) w ujęciu ilościowym i wartościowym. Budżet ten – w założeniu i formie – wydaje się prosty, ale w rzeczywistości jest wypadkową kilku elementów. Zależy od planu sprzedaży, który jest z założenia obarczony pewnym ryzykiem oraz od zapasów początkowych i końcowych.

Budżet produkcji jest podstawą planowania wielkości zużycia materiałów bezpośrednich, liczby roboczogodzin i kosztów płac, a później także kosztów wydziałowych. Jest to najtrudniejszy etap budowania budżetu całej firmy, dlatego wymaga dużego zaangażowania planujących oraz ich wiedzy i doświadczenia. Na proces produkcyjny, którego zasoby się budżetuje, składają się chociażby moc produkcyjna maszyn czy zasobów ludzkich, stany magazynowe, czasy produkcji operacyjnej czy przezbrojeń.

W przypadku, kiedy firma posiada system do zarządzania gospodarką materiałową uwzględniający ruchy magazynowe – od materiału, przez półfabrykat, do produktu końcowego – kalkulacja kosztów produkcji jest ułatwiona.

Jeżeli nie ma takiego systemu, a kalkulacje kosztów opierają się na plikach Excela oraz na inwentaryzacjach materiałów i surowców, budżetowanie może być obarczone błędami, zwłaszcza gdy czas przygotowania budżetów jest ograniczony, co jest typową sytuacją.

Dlatego, przy tak skomplikowanym i trudnym procesie przygotowywania danych, ważne jest zaangażowanie osób planujących budżet produkcji.

Wydawać by się mogło, że mając określone cele i parametry brzegowe oraz zasady planowania i przygotowywania budżetu, opracowanie odpowiednich danych jest proste. Natomiast istnieje jeszcze jeden kluczowy element w procesie przygotowania budżetu, tzw. czynnik ludzki.

Można automatyzować procesy i usprawniać metody wyliczeń i mechanizmów kalkulacji, ale nic nie zastąpi wiedzy i doświadczenia osób planujących .

W przygotowanie budżetu produkcji angażuje się wiele komórek i osób, ponieważ w takim procesie wykorzystuje się też wiele danych i zależności. Oczekiwane efekty można osiągnąć dzięki sprawnej współpracy.

Pozostałe 68% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 3/2020

Podwójne podium DB Schenker w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

DB Schenker.jpg

Koźmiński Business Hub ogłosił wyniki Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2020 - DB Schenker w gronie liderów w ujęciu generalnym i branżowym.

Czytaj więcej

WMS kontra ERP

MiP_3_72.jpg

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz systemów klasy WMS i ERP. Systemy te na przestrzeni lat doczekały się wielu zaawansowanych funkcjonalności. Coraz częściej systemy przeznaczone np. do obsługi magazynów są wyposażane w funkcje charakterystyczne dla systemów ERP i jednocześnie w drugą stronę – oprogramowanie ERP obejmuje domeny, które do niedawna zarezerwowane były dla bardziej specjalizowanych rozwiązań. Wybór i wdrożenie odpowiedniego systemu zarządzania zapasami bądź systemu ERP, to strategiczna decyzja, mająca wpływ nie tylko na łańcuch dostaw, ale również na codzienne operacje, relacje z klientami i kondycję finansową firmy. Rozwiązania all-in-one kontra best-of-breed są przedmiotem debaty od czasu powstania oprogramowania jako modelu usług (SaaS) i trudno jest wskazać prostą metodę wyboru któregoś z nich. Na właściwy wybór systemu ma wpływ wiele czynników, z tego też powodu decyzję taką powinien podejmować zespół składający się z decydentów pionów finansowych, logistycznych i IT.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 2/2019

PROCON/POLZAK 2019 [relacja]

konf.jpg

PROCON/POLZAK 2019 to konferencja z wypełnionym po brzegi wystąpieniami krajowych i zagranicznych prelegentów programem, licznymi formami wspierającymi networking i wymianę doświadczeń oraz z organizacją na najwyższym poziomie.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama