Inżynier w controllingu

FiC_49_22.jpg
Tylko on-line nr 1/2019

Budżet produkcji ma zapewnienić zasoby produkcyjne i jest planowany na określony czas (najczęściej rok) w ujęciu ilościowym i wartościowym. Budżet ten – w założeniu i formie – wydaje się prosty, ale w rzeczywistości jest wypadkową kilku elementów. Zależy od planu sprzedaży, który jest z założenia obarczony pewnym ryzykiem oraz od zapasów początkowych i końcowych.

Budżet produkcji jest podstawą planowania wielkości zużycia materiałów bezpośrednich, liczby roboczogodzin i kosztów płac, a później także kosztów wydziałowych. Jest to najtrudniejszy etap budowania budżetu całej firmy, dlatego wymaga dużego zaangażowania planujących oraz ich wiedzy i doświadczenia. Na proces produkcyjny, którego zasoby się budżetuje, składają się chociażby moc produkcyjna maszyn czy zasobów ludzkich, stany magazynowe, czasy produkcji operacyjnej czy przezbrojeń.

W przypadku, kiedy firma posiada system do zarządzania gospodarką materiałową uwzględniający ruchy magazynowe – od materiału, przez półfabrykat, do produktu końcowego – kalkulacja kosztów produkcji jest ułatwiona.

Jeżeli nie ma takiego systemu, a kalkulacje kosztów opierają się na plikach Excela oraz na inwentaryzacjach materiałów i surowców, budżetowanie może być obarczone błędami, zwłaszcza gdy czas przygotowania budżetów jest ograniczony, co jest typową sytuacją.

Dlatego, przy tak skomplikowanym i trudnym procesie przygotowywania danych, ważne jest zaangażowanie osób planujących budżet produkcji.

Wydawać by się mogło, że mając określone cele i parametry brzegowe oraz zasady planowania i przygotowywania budżetu, opracowanie odpowiednich danych jest proste. Natomiast istnieje jeszcze jeden kluczowy element w procesie przygotowania budżetu, tzw. czynnik ludzki.

Można automatyzować procesy i usprawniać metody wyliczeń i mechanizmów kalkulacji, ale nic nie zastąpi wiedzy i doświadczenia osób planujących .

W przygotowanie budżetu produkcji angażuje się wiele komórek i osób, ponieważ w takim procesie wykorzystuje się też wiele danych i zależności. Oczekiwane efekty można osiągnąć dzięki sprawnej współpracy.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty nr 2/2019

PROCON/POLZAK 2019 [relacja]

konf.jpg

PROCON/POLZAK 2019 to konferencja z wypełnionym po brzegi wystąpieniami krajowych i zagranicznych prelegentów programem, licznymi formami wspierającymi networking i wymianę doświadczeń oraz z organizacją na najwyższym poziomie.

Czytaj więcej

Wybór systemu WMS w czterech krokach

mip_2_93.jpg

Wybór właściwego systemu klasy WMS jest trudnym i czasochłonnym zadaniem. Błędny wybór może spowodować, że cele nie zostaną zrealizowane, a koszty przekroczą potencjalne korzyści.

Czytaj więcej

Zwinne Zakupy 4.0.

mip_88.jpg

Od kilku lat świat zakupów przechodzi ogromne zmiany. Firmy ścigają się, aby dostosować się do nowego sposobu działania w obliczu przełomowych technologii: Internet rzeczy – IoT, RPA, czyli zrobotyzowana automatyzacja procesów, uczenie maszynowe, druk 3D, biodruk, sztuczna inteligencja, Internet kwantowy, Big Data… Lista jest długa.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

W poprzednich numerach

Tematy omawiane w poprzednich numerach:

Reklama